Reklama

Zaczęło się w walentynki

22/03/2019 15:30

Dokładnie 14 lutego, czyli w walentynki, oficjalnie powstało Koło Gospodyń Wiejskich w Stanisławczyku w gminie Przemyśl. Tworzy je 20 kobiet. Biorąc pod uwagę, że wieś liczy ok. 50 domów, można powiedzieć, że co druga gospodyni należy do KGW.

Koło zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Wcześniej takie koło u nas istniało przy kółkach rolniczych. Gdy zlikwidowano kółka, rozpadło się koło gospodyń. A było to dobre – wspomina Krystyna Gołębiowska, przewodnicząca koła i sołtys Stanisławczyka. – W Życiu Podkarpackim przeczytałam o dotacjach, które mogą otrzymać koła gospodyń wiejskich, dlatego postanowiłam sformalizować naszą grupę – dodaje[paywall].

Niestety okres składania wniosków o dofinansowanie był bardzo krótki i panie nie zdążyły w tym czasie stworzyć KGW. Liczą jednak, że pojawią się dodatkowe pieniądze i otrzymają finansowe wsparcie. Planów mają dużo i wierzą, że dzięki temu, że grupa jest formalna, łatwiej będzie uzyskiwać fundusze na realizację pomysłów.

Reklama

Ich marzeniem jest dokończenie budowy świetlicy wiejskiej. Gdy to nastąpi, pozyskane fundusze chcą zainwestować w zakup naczyń. – W uchwale budżetowej jest zamknięcie budowy w tym roku – mówi K. Gołębiowska.

– Nie mamy swojej świetlicy, więc spotykamy się w domach, a na jakąś imprezę musimy wynajmować salę w innej miejscowości. Ostatnio spotkanie z okazji Dnia Kobiet robiłyśmy w świetlicy w Hermanowicach – opowiadają.

Aktywna dwudziestka

Początkowo do koła należało 12 pań w różnym wieku, teraz jest ich już 20. Społecznie udzielały się już wcześniej. Razem organizowały pikniki rodzinne z okazji Dnia Dziecka, współpracują z Towarzystwem Pomocy Dzieciom w Przemyślu i stowarzyszeniem Linia102. Uczestniczyły także w Święcie Pieroga.

Liderką grupy jest pani Krystyna, energiczna kobieta, która sołtysuje w wiosce od 20 lat. I jak zaznacza – ma zamiar kontynuować rozpoczęte działania. W tym czasie przeprowadzono szereg inwestycji, by wymienić ostatnie: rozpoczęcie budowy świetlicy i kaplicy, budowę zatoczki autobusowej i remont drogi na odcinku 1,7 km. Pani sołtys zaznacza, że było to możliwe dzięki współpracy z wójtami, radą sołecką, byłym radnym Edwardem Kocyłą oraz komitetem budowy kaplicy na czele z Jerzym Machowskim i Pawłem Kotulą.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    linia102.pl - niezalogowany 2019-03-23 19:32:12

    Brawo Panie - Duże Uszanowanie od Stowarzyszenia linia 102.pl z Przemyśla.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama