Dokładnie 14 lutego, czyli w walentynki, oficjalnie powstało Koło Gospodyń Wiejskich w Stanisławczyku w gminie Przemyśl. Tworzy je 20 kobiet. Biorąc pod uwagę, że wieś liczy ok. 50 domów, można powiedzieć, że co druga gospodyni należy do KGW.
Koło zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Wcześniej takie koło u nas istniało przy kółkach rolniczych. Gdy zlikwidowano kółka, rozpadło się koło gospodyń. A było to dobre – wspomina Krystyna Gołębiowska, przewodnicząca koła i sołtys Stanisławczyka. – W Życiu Podkarpackim przeczytałam o dotacjach, które mogą otrzymać koła gospodyń wiejskich, dlatego postanowiłam sformalizować naszą grupę – dodaje[paywall].
Niestety okres składania wniosków o dofinansowanie był bardzo krótki i panie nie zdążyły w tym czasie stworzyć KGW. Liczą jednak, że pojawią się dodatkowe pieniądze i otrzymają finansowe wsparcie. Planów mają dużo i wierzą, że dzięki temu, że grupa jest formalna, łatwiej będzie uzyskiwać fundusze na realizację pomysłów.
Ich marzeniem jest dokończenie budowy świetlicy wiejskiej. Gdy to nastąpi, pozyskane fundusze chcą zainwestować w zakup naczyń. – W uchwale budżetowej jest zamknięcie budowy w tym roku – mówi K. Gołębiowska.
– Nie mamy swojej świetlicy, więc spotykamy się w domach, a na jakąś imprezę musimy wynajmować salę w innej miejscowości. Ostatnio spotkanie z okazji Dnia Kobiet robiłyśmy w świetlicy w Hermanowicach – opowiadają.
Początkowo do koła należało 12 pań w różnym wieku, teraz jest ich już 20. Społecznie udzielały się już wcześniej. Razem organizowały pikniki rodzinne z okazji Dnia Dziecka, współpracują z Towarzystwem Pomocy Dzieciom w Przemyślu i stowarzyszeniem Linia102. Uczestniczyły także w Święcie Pieroga.
Liderką grupy jest pani Krystyna, energiczna kobieta, która sołtysuje w wiosce od 20 lat. I jak zaznacza – ma zamiar kontynuować rozpoczęte działania. W tym czasie przeprowadzono szereg inwestycji, by wymienić ostatnie: rozpoczęcie budowy świetlicy i kaplicy, budowę zatoczki autobusowej i remont drogi na odcinku 1,7 km. Pani sołtys zaznacza, że było to możliwe dzięki współpracy z wójtami, radą sołecką, byłym radnym Edwardem Kocyłą oraz komitetem budowy kaplicy na czele z Jerzym Machowskim i Pawłem Kotulą.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Brawo Panie - Duże Uszanowanie od Stowarzyszenia linia 102.pl z Przemyśla.
Brawo Panie - Duże Uszanowanie od Stowarzyszenia linia 102.pl z Przemyśla.