24 września br. przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie, ponad 100 ochotników złożyło uroczystą przysięgę wojskową. Część z nich dalszą służbę będzie pełnić w pododdziale brygady w Jarosławiu.
autor: KiB
Pogoda nie pomagała, ale ceremonia była jak zwykle patetyczna. Uroczysta przysięga złożona została na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ślubowanie odebrał płk Michał Małyska, dowódca brygady, który podczas uroczystości odczytał m.in. list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, skierowany do nowo zaprzysiężonych żołnierzy: „(...) Wypowiedziane dziś słowa przysięgi to zobowiązanie do służby Ojczyźnie. To obietnica, że swoje siły, energię i umiejętności, swój czas i swoje możliwości gotowi jesteście poświęcić na obronę kraju, na chronienie i wspieranie w potrzebie jego obywateli (...)” – napisał m.in.[paywall]
Przed uroczystą przysięgą wojskową, odbył się główny egzamin, zwieńczający tzw. „szesnastkę”, podczas którego ochotnicy z Podkarpacia musieli wykonać określone zadania m.in.: zakładać maskę przeciwgazową, poruszać się w terenie z wykorzystaniem busoli, ładować magazynek na czas czy udzielić pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki.
– W ten sposób podsumowane zostały zdobyte podczas szkolenia podstawowego umiejętności, a zwieńczeniem trudów była uroczysta przysięga wojskowa. Nowo powołani żołnierze dalszą służbę będą pełnić w pododdziałach zlokalizowanych w: Jarosławiu, Rzeszowie, Nisku, Dębicy i Sanoku
Reklama
– powiedziała rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej BOT ppor. Magdalena Mac.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze