Gmina Wiązownica może się pochwalić jedną z najniższych stawek w regionie za odbiór śmieci. Jak się okazuje, tamtejszy system gospodarki odpadami będzie podlegał korektom. Niewykluczone są podwyżki, a już potwierdzono, że z Radawy znikną budzące kontrowersje wiaty na śmieci.
W Urzędzie Gminy Wiązownica nie chcą już tolerować faktu, że Radawa stała się miejscem, gdzie łatwo podrzucić śmieci. – Mam remont, nie mam gdzie wywieźć albo nie chcę płacić za kontener, to wiozę do Radawy – mówi obrazowo o problemie wójt gminy Marian Ryznar. – Ostatnio bus na zamojskich numerach przywiózł nam lodówkę i wersalkę, a do tego jakieś opony – uzupełnia, podkreślając, że udokumentowanych przypadków podrzucania śmieci jest kilkanaście lub kilkadziesiąt, ale i tak napływ „lewych”[paywall] odpadów jest znaczącyKorekta funkcjonującego obecnie systemu gospodarowania odpadami w gminie może też dotyczyć cen za odbiór śmieci. Na razie gmina Wiązownica ma jedną z najniższych stawek w regionie. Raczej na pewno nie uda się jej jednak utrzymać. – Trzeba się temu przyglądać i tutaj cudów nie zrobimy, trzeba będzie coś podnieść – przewiduje M. Ryznar. Kwestia ta zostanie podniesiona w gminie w drugiej połowie roku, więc trudno wyrokować, jakiego rzędu będzie to podwyżka. Wójt Ryznar jest jednak dobrej myśli. – Ilość śmieci z pierwszych miesięcy roku pozwala na prorokowanie tych podwyżek na poziomie niekoniecznie 20, ale raczej 13 – 15 złotych – przewiduje. To oznacza, że w porównaniu do gmin sąsiednich, w Wiązownicy stawka opłat za odpady byłaby wciąż bardzo niska. – Zachęcam, by zakładać kompostowniki oraz żeby gruz trafiał do nas, bo teraz płacimy od tony – apelował o śmieciową dyscyplinę do swoich mieszkańców wójt. W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu. – Nigdy nie osiągniemy tego poziomu 50 procent (stosunek odpadów segregowanych do zmieszanych, jaki należy osiągnąć w roku 2020, wynikający z przepisów unijnych – przyp. autora) przy tej Radawie, bo to nawet bez Radawy byłoby bardzo trudne do osiągnięcia. A to bardzo wpływa na cenę – zastrzega wójt, dając tym samym sygnał mieszkańcom gminy, że mogą mieć wprawdzie realny wpływ na ceny odbioru śmieci, ale też, że trzeba się liczyć z czarnym scenariuszem bardziej drastycznych podwyżek cen za wywóz nieczystości.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze