Reklama

Zazdroszczą im stawek, ale system i tak idzie do poprawki

28/02/2020 20:06

Gmina Wiązownica może się pochwalić jedną z najniższych stawek w regionie za odbiór śmieci. Jak się okazuje, tamtejszy system gospodarki odpadami będzie podlegał korektom. Niewykluczone są podwyżki, a już potwierdzono, że z Radawy znikną budzące kontrowersje wiaty na śmieci.

W Urzędzie Gminy Wiązownica nie chcą już tolerować faktu, że Radawa stała się miejscem, gdzie łatwo podrzucić śmieci. – Mam remont, nie mam gdzie wywieźć albo nie chcę płacić za kontener, to wiozę do Radawy – mówi obrazowo o problemie wójt gminy Marian Ryznar. – Ostatnio bus na zamojskich numerach przywiózł nam lodówkę i wersalkę, a do tego jakieś opony – uzupełnia, podkreślając, że udokumentowanych przypadków podrzucania śmieci jest kilkanaście lub kilkadziesiąt, ale i tak napływ „lewych”[paywall] odpadów jest znaczący

Będzie drożej – pytanie o ile

Korekta funkcjonującego obecnie systemu gospodarowania odpadami w gminie może też dotyczyć cen za odbiór śmieci. Na razie gmina Wiązownica ma jedną z najniższych stawek w regionie. Raczej na pewno nie uda się jej jednak utrzymać. – Trzeba się temu przyglądać i tutaj cudów nie zrobimy, trzeba będzie coś podnieść – przewiduje M. Ryznar. Kwestia ta zostanie podniesiona w gminie w drugiej połowie roku, więc trudno wyrokować, jakiego rzędu będzie to podwyżka. Wójt Ryznar jest jednak dobrej myśli. – Ilość śmieci z pierwszych miesięcy roku pozwala na prorokowanie tych podwyżek na poziomie niekoniecznie 20, ale raczej 13 – 15 złotych – przewiduje. To oznacza, że w porównaniu do gmin sąsiednich, w Wiązownicy stawka opłat za odpady byłaby wciąż bardzo niska. – Zachęcam, by zakładać kompostowniki oraz żeby gruz trafiał do nas, bo teraz płacimy od tony – apelował o śmieciową dyscyplinę do swoich mieszkańców wójt. W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu. – Nigdy nie osiągniemy tego poziomu 50 procent (stosunek odpadów segregowanych do zmieszanych, jaki należy osiągnąć w roku 2020, wynikający z przepisów unijnych – przyp. autora) przy tej Radawie, bo to nawet bez Radawy byłoby bardzo trudne do osiągnięcia. A to bardzo wpływa na cenę – zastrzega wójt, dając tym samym sygnał mieszkańcom gminy, że mogą mieć wprawdzie realny wpływ na ceny odbioru śmieci, ale też, że trzeba się liczyć z czarnym scenariuszem bardziej drastycznych podwyżek cen za wywóz nieczystości.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama