Reklama

Znów zagrały kapele

17/05/2019 16:45

W ubiegłą sobotę i niedzielę (11 i 12 maja) w Przemyślu odbywał się Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego.

Warto zaznaczyć, że była to już 41. edycja festiwalu, który jest najstarszą tego typu imprezą w Polsce. Jego ideą jest[paywall] zachowanie międzywojennej tradycji muzykowania ulicznego i promowanie zespołów grających folklor miejski. Przed wojną kapele podwórkowe były nieodłączną częścią miejskiego pejzażu, szczególnie we Lwowie i Warszawie. Dziś już tylko nieliczne zespoły kultywują tradycję, która łączy się ze współczesnymi trendami kultury. Jednak odbiorców żywej muzyki i lwowskiej czy warszawskiej gwary nie brakuje, o czym może świadczyć fakt, że podczas koncertu finałowego w Centrum Kulturalnym sala była szczelnie wypełniona.

Nagrody i wyróżnienia

W tegorocznej edycji festiwalu wystąpiło dziewięć kapel. Jury w składzie: Jolanta Danak- Gajda (przewodnicząca), Andrzej Guran i Marek Pyś po wysłuchaniu i obejrzeniu występów przyznało: I nagrodę Kapeli „Paka Sędzisza” z Sędziszowa Małopolskiego, II nagrodę Przasnyskiej Kapeli Podwórkowej z Przasnysza oraz dwie równorzędne III nagrody dla Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej ze Szczebrzeszyna i Kapeli BEKA z Przeworska.

Reklama

Jury przyznało też pięć wyróżnień dla: Kapeli „Tońko” z Dynowa, Kapeli „Czarny Salceson” z Krasnegostawu, Andrychowskiej Kapeli „Wujka Jaśka” z Andrychowa, Mieleckiej Kapeli Podwórkowej z Mielca oraz Kapeli Folkloru Miejskiego „Cianto” z Rzeszowa.


fot.Jacek Szwic
Kiedyś takie obrazki były nieodłączną częścią miejskiego pejzażu.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama