W ubiegłą sobotę i niedzielę (11 i 12 maja) w Przemyślu odbywał się Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego.
Warto zaznaczyć, że była to już 41. edycja festiwalu, który jest najstarszą tego typu imprezą w Polsce. Jego ideą jest[paywall] zachowanie międzywojennej tradycji muzykowania ulicznego i promowanie zespołów grających folklor miejski. Przed wojną kapele podwórkowe były nieodłączną częścią miejskiego pejzażu, szczególnie we Lwowie i Warszawie. Dziś już tylko nieliczne zespoły kultywują tradycję, która łączy się ze współczesnymi trendami kultury. Jednak odbiorców żywej muzyki i lwowskiej czy warszawskiej gwary nie brakuje, o czym może świadczyć fakt, że podczas koncertu finałowego w Centrum Kulturalnym sala była szczelnie wypełniona.
W tegorocznej edycji festiwalu wystąpiło dziewięć kapel. Jury w składzie: Jolanta Danak- Gajda (przewodnicząca), Andrzej Guran i Marek Pyś po wysłuchaniu i obejrzeniu występów przyznało: I nagrodę Kapeli „Paka Sędzisza” z Sędziszowa Małopolskiego, II nagrodę Przasnyskiej Kapeli Podwórkowej z Przasnysza oraz dwie równorzędne III nagrody dla Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej ze Szczebrzeszyna i Kapeli BEKA z Przeworska.
Jury przyznało też pięć wyróżnień dla: Kapeli „Tońko” z Dynowa, Kapeli „Czarny Salceson” z Krasnegostawu, Andrychowskiej Kapeli „Wujka Jaśka” z Andrychowa, Mieleckiej Kapeli Podwórkowej z Mielca oraz Kapeli Folkloru Miejskiego „Cianto” z Rzeszowa.

fot.Jacek Szwic
Kiedyś takie obrazki były nieodłączną częścią miejskiego pejzażu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze