Reklama

„Żółta rura” przeszła do historii [ZDJĘCIA]

Charakterystyczny element krajobrazu osiedla Kmiecie – tzw. żółta rura będąca częścią przebiegającego tamtędy rurociągu – 6 marca przeszedł do historii.

Nadziemna rura gazowa, która pełniła także rolę mostu, została wykonana jeszcze w 1969 r. Przez lata była symbolem tamtego terenu. Po 55 latach znikła z krajobrazu. To efekt inwestycji prowadzonej tam przez spółkę Gaz System. Miało do tego dojść do końca ub.r., ale prace nieco się przedłużyły[paywall].

Rzecznik prasowy spółki Gaz System Iwona Dominiak:

– Mając na uwadze kwestie związane z utrzymaniem w należytym stanie technicznym tego gazociągu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom wykonującym cykliczne czynności eksploatacyjnie, podjęliśmy jakiś czas temu decyzję o wykonaniu nowego przekroczenia rzeki. W ramach przedsięwzięcia usunięty został także wiszący most, stanowiący konstrukcję wsporczą pod gazociąg.

Reklama

Mówiąc prościej: rura napowietrzna została zamieniona na rurę podziemną, pod korytem Sanu. W związku z tymi pracami zrodził się pomysł, aby konstrukcja wsporcza mogła posłużyć jako szkielet np. kładki pieszo-rowerowej. I. Dominiak stwierdziła, że nie ma takiej możliwości.

– Żaden z elementów obecnego przekroczenia Sanu nie zostanie zachowany

– ucięła krótko.

Wśród mieszkańców osiedla pojawiły się także obawy, że nasypana droga na terenie nabrzeżnym w kierunku rury już tam pozostanie. Uspokajamy jednak – łąka nad Sanem odzyska swój pierwotny charakter.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/03/2024 19:07
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama