Charakterystyczny element krajobrazu osiedla Kmiecie – tzw. żółta rura będąca częścią przebiegającego tamtędy rurociągu – 6 marca przeszedł do historii.
Nadziemna rura gazowa, która pełniła także rolę mostu, została wykonana jeszcze w 1969 r. Przez lata była symbolem tamtego terenu. Po 55 latach znikła z krajobrazu. To efekt inwestycji prowadzonej tam przez spółkę Gaz System. Miało do tego dojść do końca ub.r., ale prace nieco się przedłużyły[paywall].
Rzecznik prasowy spółki Gaz System Iwona Dominiak:
– Mając na uwadze kwestie związane z utrzymaniem w należytym stanie technicznym tego gazociągu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom wykonującym cykliczne czynności eksploatacyjnie, podjęliśmy jakiś czas temu decyzję o wykonaniu nowego przekroczenia rzeki. W ramach przedsięwzięcia usunięty został także wiszący most, stanowiący konstrukcję wsporczą pod gazociąg.
Reklama
Mówiąc prościej: rura napowietrzna została zamieniona na rurę podziemną, pod korytem Sanu. W związku z tymi pracami zrodził się pomysł, aby konstrukcja wsporcza mogła posłużyć jako szkielet np. kładki pieszo-rowerowej. I. Dominiak stwierdziła, że nie ma takiej możliwości.
– Żaden z elementów obecnego przekroczenia Sanu nie zostanie zachowany
– ucięła krótko.
Wśród mieszkańców osiedla pojawiły się także obawy, że nasypana droga na terenie nabrzeżnym w kierunku rury już tam pozostanie. Uspokajamy jednak – łąka nad Sanem odzyska swój pierwotny charakter.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze