Reklama

Żurawiccy czołgiści z wizytą w Bredzie [ZDJĘCIA]

29 maja br. w holenderskiej Bredzie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego żołnierzom batalionu strzelców podhalańskich wchodzących w skład 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Nie mogło tam zabraknąć przedstawicieli 1 batalionu czołgów z Żurawicy, spadkobierców tradycji tejże formacji, na czele z dowódcą ppłk. Rafałem Kluzem.

29 października 1944 r. 1 Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. S. Maczka wyzwoliła miasto, a Polacy zostali bardzo entuzjastycznie powitani przez mieszkańców. W każdym oknie i na każdej witrynie sklepowej widniały polskie napisy „Dziękujemy Wam, Polacy”. Warto dodać, iż dzięki decyzji generała o tym, by nie ostrzeliwać miasta z ognia artyleryjskiego, a walczyć „ulica po ulicy”, to urokliwe miasto ominęły poważne zniszczenia wojenne.

Obecnie w tym liczącym ok. 180 tys. mieszkańców mieście wciąż można znaleźć liczne polskie ślady, m.in. Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy z grobami 161 żołnierzy poległych w Holandii (ogólnie w mieście są trzy polskie cmentarze).

Reklama

Znajduje się tu także grób gen. S. Maczka, który przeżył wojnę i zgodnie ze swoim życzeniem[paywall] został pochowany na tym cmentarzu w 1994 r. W mieście jest ponadto muzeum generała, ulica nazwana jego imieniem (Generaal Maczekstraat) i tzw. polska droga (Poolseweg). Jest także polski, a tak naprawdę niemiecki, czołg. To prezent polskich żołnierzy dla miasta. Wkład Polaków w wyzwolenie Bredy nie został i nie zostanie zapomniany.

Odsłonięcie pomnika

Pod koniec maja br., przy aprobacie i pomocy tamtejszych władz doszło do odsłonięcia pomnika poświęconego żołnierzom batalionu strzelców podhalańskich, wchodzących w skład 1 Dywizji Pancernej gen. S. Maczka. Fundatorami byli Instytut Pamięci Narodowej, który reprezentował dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek, Witold Gudys oraz polska parafia w Bredzie pw. św. Maksymiliana Kolbe na czele z proboszczem ks. Sławomirem Klimem.

Reklama

W uroczystości wziął udział konsul ambasady RP w Hadze Piotr Witak oraz gen. broni Janusz Adamczak. Oczywiście nie mogło zabraknąć spadkobierców tradycji wspomnianej formacji, czyli reprezentacji 1 batalionu czołgów z Żurawicy na czele z podpułkownikiem Rafałem Kluzem. Żurawiccy czołgiści wchodzą w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziła msza święta, następnie delegacje złożyły kwiaty na grobie gen. Stanisława Maczka. Na finał zaproszeni goście oraz miejscowa Polonia wzięli udział w parafialnym pikniku militarnym, który w Bredzie odbywa się cyklicznie w dniach święta 21 BSP.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama