29 maja br. w holenderskiej Bredzie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego żołnierzom batalionu strzelców podhalańskich wchodzących w skład 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Nie mogło tam zabraknąć przedstawicieli 1 batalionu czołgów z Żurawicy, spadkobierców tradycji tejże formacji, na czele z dowódcą ppłk. Rafałem Kluzem.
29 października 1944 r. 1 Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. S. Maczka wyzwoliła miasto, a Polacy zostali bardzo entuzjastycznie powitani przez mieszkańców. W każdym oknie i na każdej witrynie sklepowej widniały polskie napisy „Dziękujemy Wam, Polacy”. Warto dodać, iż dzięki decyzji generała o tym, by nie ostrzeliwać miasta z ognia artyleryjskiego, a walczyć „ulica po ulicy”, to urokliwe miasto ominęły poważne zniszczenia wojenne.
Obecnie w tym liczącym ok. 180 tys. mieszkańców mieście wciąż można znaleźć liczne polskie ślady, m.in. Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy z grobami 161 żołnierzy poległych w Holandii (ogólnie w mieście są trzy polskie cmentarze).
Znajduje się tu także grób gen. S. Maczka, który przeżył wojnę i zgodnie ze swoim życzeniem[paywall] został pochowany na tym cmentarzu w 1994 r. W mieście jest ponadto muzeum generała, ulica nazwana jego imieniem (Generaal Maczekstraat) i tzw. polska droga (Poolseweg). Jest także polski, a tak naprawdę niemiecki, czołg. To prezent polskich żołnierzy dla miasta. Wkład Polaków w wyzwolenie Bredy nie został i nie zostanie zapomniany.
Pod koniec maja br., przy aprobacie i pomocy tamtejszych władz doszło do odsłonięcia pomnika poświęconego żołnierzom batalionu strzelców podhalańskich, wchodzących w skład 1 Dywizji Pancernej gen. S. Maczka. Fundatorami byli Instytut Pamięci Narodowej, który reprezentował dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek, Witold Gudys oraz polska parafia w Bredzie pw. św. Maksymiliana Kolbe na czele z proboszczem ks. Sławomirem Klimem.
W uroczystości wziął udział konsul ambasady RP w Hadze Piotr Witak oraz gen. broni Janusz Adamczak. Oczywiście nie mogło zabraknąć spadkobierców tradycji wspomnianej formacji, czyli reprezentacji 1 batalionu czołgów z Żurawicy na czele z podpułkownikiem Rafałem Kluzem. Żurawiccy czołgiści wchodzą w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.
Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziła msza święta, następnie delegacje złożyły kwiaty na grobie gen. Stanisława Maczka. Na finał zaproszeni goście oraz miejscowa Polonia wzięli udział w parafialnym pikniku militarnym, który w Bredzie odbywa się cyklicznie w dniach święta 21 BSP.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze