Reklama

– Chcemy, żeby miasto wreszcie wywiązało się ze swojego zobowiązania – mówią mieszkańcy Kruhela Wielkiego

05/07/2020 16:48

Wcale nie przesadzimy, mówiąc, że ul. Kruhel Wielki należy do najgorszych utrzymanych w Przemyślu. Nawierzchnia jest w tragicznym stanie, a rowy niedrożne, przez co mieszkańcy mają ciągły problem z wodą opadową, która płynie drogą i jeszcze bardziej ją niszczy.

Kruhel Wielki został przyłączony do miasta 1 stycznia 2010 r., a jego główna ulica przyjęła nazwę dawnej wioski. Nie jest tajemnicą, że ówczesne władze miejskie miały chrapkę na Prałkowce, a Kruhel miał być tylko przy okazji. Sprawa potoczyła się jednak nie po ich myśli i decyzją premiera Donalda Tuska, Przemyśl powiększył się tylko o Kruhel Wielki.

Ówczesny prezydent Robert Choma i przewodniczący rady miejskiej Marek Rząsa zawarli z mieszkańcami porozumienie, w którym zobowiązali się do budowy kanalizacji i wodociągu, przepompowni wody oraz budowy drogi z oświetleniem.

Reklama

– Wodę mamy od roku, a kanalizację od dwóch lat. Nowej drogi nie ma do tej pory. Za to jest w jeszcze gorszym stanie niż była wcześniej – skarżą się mieszkańcy.

O traktowaniu Kruhela po macoszemu[paywall] pisaliśmy wielokrotnie. Sami mieszkańcy interweniowali u władz miasta wielokrotnie. Odpowiedzi zawsze są takie same: nie ma pieniędzy. – Tak było za byłego prezydenta, tak jest za obecnego. A wieś wniosła wiele do miasta: las, ziemię, działki, które miasto sprzedało. Ale czas się tutaj zatrzymał, jesteśmy w średniowieczu – ludzie nie kryją żalu i oburzenia.

Reklama

Strome wzniesienie sprawia, że po deszczu – zwłaszcza ulewnym – nurt spływającej wody jest bardzo wartki. Stan ulicy jest tak zły, że za każdym razem zbiera ona z sobą mnóstwo kamieni. Wąskie, płytkie i nieoczyszczone rowy powodują, że deszczówka (i to co z nią płynie) zatyka przepusty i płynie drogą, jeszcze bardziej niszcząc nawierzchnię. W jednym z miejsc woda ma wąskim kanałem przepłynąć pod ul. Kruhel Wielki w rów położony wzdłuż ul. Jastrzębia. Kanał i rów są jednak za wąskie i nie dają rady spełniać swojego zadania.

W zeszłym tygodniu znowu zatkany został przepust przy ul. Jastrzębia. – Gdy przyjechali z zarządu dróg, nie chcieli nic zrobić. Dopiero po interwencji pana Macieja Kamińskiego, podjęli decyzję, żeby dać nową rurę – mówią mieszkańcy.

Reklama

– Gdy pada deszcz, ta droga pełni funkcję rzeki, tutaj po prostu leje się woda. To jest katastrofa. Chcemy, żeby po 10 latach miasto wreszcie wywiązało się ze swojego zobowiązania – zaznacza Jolanta Cichowlaz z Zarządu Osiedla „Kruhel Wielki”.

Ludzie narzekają, że nawet w zimie muszą dzwonić, żeby pługi odśnieżyły drogę. – Przecież my nie płacimy mniejszych podatków niż inni mieszkańcy – podkreśla J. Cichowlaz.

Na spotkaniu z mieszkańcami przewodniczący rady miejskiej Maciej Kamiński zapowiedział możliwość remontu części ul. Kruhel Wielki z tarczy antykryzysowej dla samorządów. Zgodnie z zapowiedzią, Przemyśl miałby otrzymać ok. 2,2 mln zł. Mniej więcej połowę tej kwoty – jak mówił przewodniczący rady miejskiej – mogłaby trafić na Kruhel. – Pomysł popiera 12 radnych, mam nadzieję, że poprą pozostali. Musimy zacząć od projektu i wykonać ile się da za tę kwotę. Mając projekt, można później starać się o dofinansowanie z innych programów – powiedział.

Reklama

M. Kamiński zaznaczył, że wnioski o pieniądze z tarczy będzie składał prezydent, ale radni chcą go zobligować w formie rezolucji do inwestycji w Kruhel Wielki.

Urząd miejski nie odnosi się na razie do kwestii pieniędzy z tarczy antykryzysowej, bo „nie otrzymał oficjalnej informacji na ten temat”. – Na razie stać nas tylko na doraźne, bieżące remonty – mówi Agata Czereba, rzecznik prasowy urzędu.

Problem ul. Kruhel Wielki ma zostać poruszony na sesji rady miejskiej w środę, 1 lipca.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Maciek - niezalogowany 2020-07-05 17:38:20

    Jak im to Choma obiecał to niech im Choma finansuje. Miał 8 lat, żeby się z tego wywiązać. Kamiński miał w poprzedniej kadencji 5 lat, żeby Chome przypilnować i NIE ZROBIŁ NIC ! A teraz Kamiński obiecuje coś, za co inni będą musieli zapłacić ! Przed wyborami w salce katechetycznej też nie jedno obiecywał ...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Maciek - niezalogowany 2020-07-05 17:43:39

    Czego się boicie, że usuwacie komentarze ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    piotr_84 - niezalogowany 2020-07-05 17:50:12

     Za 2 miliony chce 10 ulic wyremontować!! Przecież to jest chore1!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama