Reklama

– Stragany mamy wziąć pod pachę? – pytają handlujący

Niebawem rozpocznie się drugi etap modernizacji Zielonego Rynku w Przemyślu. To dobra i... zła wiadomość dla handlujących. Dobra, bo znacznie poprawią się warunki, zła, bo na czas remontu nie mają gdzie się podziać.

– Na nieremontowanej części handluje kilkadziesiąt osób. Dostaliśmy wypowiedzenie umów do końca grudnia bez jakiegokolwiek wskazania, gdzie możemy się przenieść. Kierowniczka targowiska powiedziała nam, że możemy sobie pójść, gdzie chcemy. Na przykład osobom sprzedającym używaną odzież zaproponowali bazar przy ulicy Wilsona. Tyle że tam nie ma na to warunków – tłumaczy jedna z handlujących[paywall]. – Odbyło się jedno spotkanie, podczas którego nie padły żadne konkrety. Tylko dywagacje. A może część bud wcisną tu, część tam... Handlujących żywnością w ogóle nie mogą ruszyć. Sprzedajemy jak w jakiś slumsach. To rozwiązanie problemu? Przecież my za to płacimy. A na zmodernizowanej części rynku jest kilkanaście straganów stojących bezużytecznie, bo nikt z nich nie sprzedaje. Traktowane są jako magazyny. Za to pozwolono zrobić sobie tutaj darmowy parking.

Dzienna opłata za możliwość handlu na Zielonym Rynku wynosi 3 zł. Do tego dochodzi miesięczna opłata za budkę lub stragan – 45 zł za metr kwadratowy. Za stare, blaszane budy to kwota ok. 220 zł.

Reklama

Kilkanaście dni temu handlujący w starej części otrzymali pismo od administratora targowiska – PGK sp. z o.o., na mocy którego zostały rozwiązane dotychczasowe umowy z handlującymi z dniem 31 grudnia br. Po tym okresie ci mają 14 dni na usunięcie punktu handlowego z terenu targowiska. – Pytamy, czy mamy ten stragan wziąć pod pachę i go przenieść? Po tylu latach tak nas traktują? To cokolwiek nieeleganckie zachowanie. Rozumiemy, że ma być remont, bardzo się z tego cieszymy, ale czy miasto nie powinno nam zapewnić choć minimalnych warunków do handlu gdzie indziej? Nie może być wolnej amerykanki, nie może być zasady róbta, co chceta – uważa inna z handlujących pań.

– Od lat proponujemy zagospodarowanie znajdującego się nieopodal terenu kolejowego, który jest nieużywany. Tam spokojnie można wstawić 60 ław. Ta sytuacja jest przedziwna. Moim zdaniem administrator słabo radzi sobie z tym zagadnieniem – podsumował właściciel jednego ze straganów.

Reklama

Nie będzie tak źle?

10 sierpnia br. miasto otrzymało unijne dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie w kwocie 999 tys. 847 zł na kolejny etap przebudowy placu handlowego Zielony Rynek. Koszt całkowity inwestycji to 1 mln 571 tys. 346 zł. Planowany termin zakończenia prac to lipiec 2020 r. W jej ramach powstaną m.in. nowe zadaszone stoiska, przebudowany zostanie układ komunikacyjny wraz z wewnętrznymi drogami manewrowymi. Powstanie również parking wewnętrzny dla osób korzystających z obiektu. Plac przeznaczony będzie m.in. do prowadzenia sprzedaży produktów rolnych, spożywczych i przemysłowych.

– Kontynuacja modernizacji Zielonego Rynku jest oczekiwana zarówno przez handlujących na targowisku, jak i samych mieszkańców. Zgodnie z propozycją handlujących podzieliliśmy inwestycję na dwa etapy. Tak, aby maksymalnie ograniczyć trudności w korzystaniu z rynku w trakcie prac. Są one jednak nieuniknione i wiążą się z koniecznością zapewnienia miejsca do handlowania tym osobom, które mają swoje stoiska na planowanej do przebudowy części targowiska – powiedział rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Przemyślu Witold Wołczyk. – W piątek, 7 grudnia, odbyło się spotkanie wydziałów i jednostek urzędu oraz przedstawicieli kupców, którego celem było omówienie spraw dotyczących zmiany organizacji handlu w czasie modernizacji oraz wygospodarowanie dodatkowych miejsc handlowych na przebudowanej części placu handlowego. Administrator, czyli spółka PGK, zaproponował przeniesienie części punktów handlowych i ławek na część wyremontowaną, a także to, aby osoby handlujące przeprowadziły rozmowy między sobą, zwłaszcza co do liczby osób, które zdecydują się na przeniesienie punktów handlowych w nowe miejsca. Wyraźnie podkreślono, że konieczne są ustalenia w tej sprawie pomiędzy administratorem a osobami handlującymi. Propozycje dotyczyły także miejsc do sprzedaży z samochodów. Przedstawiciele kupców nie wyrazili zgody na przeniesienie handlu na targowisko przy ulicy Wilsona. Wszystkie szczegółowe propozycje są wciąż jeszcze rozważane, więc z pewnością dojdzie do kolejnych konsultacji z handlującymi – podsumował W. Wołczyk.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    przemyski obserwator - niezalogowany 2018-12-18 21:48:29

    W tym "przymyślu" jak nie urok to sraczka , zawsze coś nie tak , nie pasuje.  Nie chcieli robić modernizacji - żle , chcą coś zmienić - żle. Kurwa mać to kiedy ma być dobrze ,  jak chcecie widzieć w jakich warunkach pracujecie a my kupujemy wystarczy spojrzenie z kamiennego mostu , przecież to jeden obraz syfu , nędzy i rozpaczy. Na opis tego szkoda czasu , brak słów. Jak wam nie wstyd ciągle jęczeć że źle , zawsze coś nie pasuje , od lat bojkotujecie zmiany na tym co się zwie zielonym rynkiem ,  wszystkie miasta i miasteczka  w regionie od dawna mają piękne nowoczesne zieleniaki , zielone rynki , Rzeszów kilka a w Przemyślu zawsze coś nie pasuje jak nie brak pieniędzy to bojkot handlarzy zwanych kupcami. Panie prezydencie Bakun , to siedlisko brudu , dziadostwa i smrodu znane jest panu od wielu  lat , jest to do niedawna  miejsce  pracy pana żony , pan również często tam przebywał. Zamiast dyskutować i ulegać kolejnej presji handlujących zacznijcie wreszcie  coś robić , coś co zmieni ten  księżycowy  obraz naszej mieściny , bo jest to miejsce  główne    turystyki z Ukrainy  i jak  postrzegają ten rynek , te inne  dziadowskie niby zielony bazary na Sportowej taj widzą całą Polskę w końca kraju  unijnego. Wstyd.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Geodeta - niezalogowany 2018-12-19 01:35:15

    Nie likwidujcie nam najpiękniejszych slumsów Podkarpacia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2018-12-19 11:13:51

    A może by tak przenieść bazary itp. do hali przy ul. Zana, która od X lat stoi bezużyteczna?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama