Od początku roku w niezliczonej liczbie odsłon świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości. O wydarzeniach tamtych czasów uczymy się głównie z książek, ale wśród nas wciąż jeszcze żyją świadkowie historii. Równolatką naszej niepodległości jest Katarzyna Kogut ze wsi Nowy Lubliniec.
Pani Katarzyna setne urodziny świętowała 13 listopada. Wychowywała się w Suścu. Jej losy przeplatały się z losami niepodległej Polski. Podczas II wojny światowej[paywall] zaangażowała się w działalność podziemia, służąc jako łączniczka w lokalnych strukturach Armii Krajowej. Po wojnie wraz z rodziną osiedliła się w Nowym Lublińcu. Dziś, mimo sędziwego wieku, ciągle pełna jest radości życia. Seniorka rodu ma 17 wnuków, 28 prawnuków i 2 praprawnuków.
Z okazji pięknego jubileuszu w wyjątkową rocznicę życzenia i gratulacje przychodzą z całego świata. Zdrowia, pomyślności i satysfakcji z przebytej drogi życiowej życzyli w listach prezydent Andrzej Duda czy premier Mateusz Morawiecki.
– Setne urodziny pani Katarzyny to wyjątkowe wydarzenie, gdyż już od ponad 15 lat nikt nie dożył 100 lat w gminie Cieszanów. Dlatego bardzo się cieszymy i w roku odzyskania niepodległości dzięki pani Katarzynie jest to podwójne święto wszystkich mieszkańców naszej gminy – mówił burmistrz miasta i gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny.
Z historią życia pani Katarzyny Kogut można się zapoznać dzięki wywiadowi zarejestrowanemu przez twórcę Archiwum Społecznego Gminy Cieszanów, historyka i regionalistę Tomasza Roga. Opublikowany został na stronie www.archiwumcieszanow.pl, która gromadzi fotografie, dokumenty, druki ulotne, czasopisma, rękopisy wspomnień, a także nagrania relacji świadków historii – mieszkańców gminy Cieszanów.



Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze