W Radziszowie w gminie Skawina oraz w Przemyślu odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin kapitana Henryka Jaskuły. W tej pierwszej miejscowości przyszedł na świat, w nadsańskim grodzie zmarł.
Okrągła, setna rocznica urodzin Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla przypadła w niedzielę, 22 października br. Tego dnia w jego rodzinnym podkrakowskim Radziszowie odbyły się jubileuszowe uroczystości.
Na fasadzie Dworu Dzieduszyckich odsłonięta została pamiątkowa tablica, przypominająca o wielkim wyczynie H. Jaskuły z przełomu 1979 i 1980 r. Ufundowała ją społeczność gminy Skawina. W programie była także prelekcja o wielkim rejsie i zwiedzanie wystawy poświęconej kapitanowi. Tę udostępnił Urząd Miejski w Przemyślu. Tę samą, którą niedawno mogli także oglądać w Rynku przemyślanie.
W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego[paywall]. Za ich udziałem na ręce organizatorów trafił specjalny list, przekazany przez prezydenta miasta Wojciecha Bakuna. Warto dodać, że właśnie do rodzinnego Radziszowa H. Jaskuła przekazał wszystkie otrzymane medale i odznaczenia, m.in. drugą nagrodę za Rejs Roku 1973, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Sekstant czy Super Kolosa.

Fot. UG Skawina
W Przemyślu, gdzie kapitan H. Jaskuła zmarł, skromne uroczystości odbyły się w poniedziałek, 23 października br. Prezydent W. Bakun oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal zapalili znicze przy jego grobie na cmentarzu zasańskim. Tam spoczął 19 maja 2022 r. Urna z prochami kapitana została złożona w rodzinnym grobie, obok małżonki Zofii. Jeszcze w tym roku na ul. Franciszkańskiej w Przemyślu stanie figura kapitana H. Jaskuły, zaprojektowana przez przemyskiego rzeźbiarza Mariana Szajdę.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze