W siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia 10 listopada, w przeddzień rocznicy odzyskania niepodległości, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, aby uczcić wyjątkowe święto, a także pamięć o Adamie Kowalskim, pochodzącym z Rzeszowa polskim żołnierzu. W wydarzeniu uczestniczyła dyrekcja I LO, nauczyciel Jakub Duda, przedstawiciele stowarzyszenia oraz zainteresowani jarosławianie.
Spotkanie w siedzibie SMJ było drugim tego dnia występem młodzieży z „Kopernika”.
Pierwszy koncert „Adam Kowalski żołnierz i pieśniarz Niepodległej” odbył się[paywall] w siedzibie Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu.
Na widowni zasiedli między innymi starosta jarosławski Stanisław Kłopot, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Marta Kurpiel, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu Elżbieta Pazyniak, p.o. dyrektora Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński i inni.
Koncert był wspomnieniem legionisty i żołnierza Wojska Polskiego Adama Kowalskiego, który w historii kraju zapisał się także jako poeta i autor pieśni. Jego wiersze zostały zebrane w tomach: „Lutnia w tornistrze” (1934), „100 pieśni żołnierskich” (1937), „Wiersze o Komendancie” (1938) i „Kierunek: Wisła!” (1939-1942). Spośród jego piosenek największą popularność zyskały: „Modlitwa obozowa”, ”Morze, nasze morze” oraz „Miała matka trzech synów”.
Wydarzenie było wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu, a występ uczniów spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.
Nowo powstały chór młodzieżowy otrzymał owacje na stojąco oraz prośbę o występ na bis. Jak komentuje prezes SMJ Monika Broszko, w Wielkiej Izbie kamienicy Rynek 11 zabrakło miejsc siedzących.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze