22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie styczniowe – największy zryw narodowy doby rozbiorów. W przededniu 159. rocznicy tego wydarzenia społeczności Jarosławia i Przeworska uczciły pamięć bohaterów, którzy przelali wówczas krew także za naszą wolność.
Mimo to powstanie utrwaliło w narodzie postawy patriotyczne i uruchomiło przeobrażenia w polskim społeczeństwie, które pozwoliły stanąć do kolejnej, udanej już walki o niepodległość w XX wieku
Choć tereny ówczesnej Galicji, a więc naszej części świata, nie zostały objęte powstaniem, to nasi pradziadowie zasilali powstańcze oddziały lub organizowali pomoc. To ich bohaterstwo, nie zapominając oczywiście o ogóle walczących, wspominali 21 stycznia zgromadzeni na cmentarzach Jarosławia i Przeworska.
W Jarosławiu pod tablicą upamiętniającą wywodzących się z miasta powstańców, na czele z płk. Leonem Czechowskim, zgromadzili się parlamentarzyści i ich reprezentanci, przedstawiciele władz samorządu województwa, powiatu i miasta, wreszcie mieszkańcy i delegacja służb mundurowych. Wszyscy oni uczestniczyli w uroczystym apelu połączonym z modlitwą oraz złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą.
W Przeworsku o pamięć powstańców wywodzących się z grodu nad Mleczką zadbali przede wszystkim harcerze. 13. Przeworska Drużyna Harcerzy Kresy spotkała się z delegacją władz miasta: burmistrzem, sekretarzem, przewodniczącym rady miasta. Tu rozpalono symboliczne ognisko przy mogile powstańców, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicz, a nad grobami poniosła się zaintonowana przez hm. Agnieszkę Bernacką pieśń „Hej, strzelcy wraz, nad nami orzeł biały”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze