Reklama

3-majowa rocznica inna niż wszystkie

W maseczkach na twarzach, w najwyżej trzyosobowych grupkach, bez pocztów sztandarowych, służb mundurowych, mieszkańców miasta, salwy honorowej czy apelu poległych na Wzgórzu Zamkowym odbyły się skromne – ze względu na stan epidemii – uroczystości upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W różnych okolicznościach zarówno Polacy, jak i przemyślanie oddawali cześć i hołd twórcom polskiej konstytucji. Wielokrotnie z honorami, w obecności setek mieszkańców miasta, tych starszych, i tych młodszych, kombatantów i młodzieży. Nieraz w konspiracji, bo nie pozwalały na to reżimowe, komunistyczne władze[paywall].

Tegoroczna majówka to trzy ważne święta. 1 maja 2020 r. obchodziliśmy 16. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3 maja 2020 r. – 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ta ostatnia jeszcze nigdy nie odbyła się w takich, jakie miały miejsce w niedzielne, pochmurne przedpołudnie, 3 maja 2020 r.

Reklama

Od wielu tygodni w Polsce wszystko jest inne. Koronawirus SARS-CoV-2 wciąż jest bezwzględny, więc stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych musi być priorytetem. Zakaz zgromadzeń sprawił, że na przy kamieniu upamiętniającym twórców Konstytucji 3 Maja – najważniejszego polskiego aktu prawnego – nie było tłumów. Najważniejsze jest jednak to, że nie zapomnieli… Bo wydarzeń z 1791 r. nikt z Polaków nie ma prawa zapomnieć!

Eucharystia dla 70 osób. Bez apelu, salwy i sesji

Scenariusz 3-majowych uroczystości był inny niż zazwyczaj. O g. 10 odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej z udziałem jednego pocztu sztandarowego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, reprezentującego wszystkie pozostałe sztandary. Eucharystii przewodniczył arcybiskup senior Józef Michalik. Ze względów bezpieczeństwa uczestniczyło w niej ponad 70 osób (maksymalnie mogło być 80). Jak już wspomnieliśmy, przy kamieniu upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja na Wzgórzu Zamkowym nie było jednych wspólnych uroczystości. Nie został odczytany apel poległych, nie było salwy honorowej. Na Zamku Kazimierzowskim nie odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej.

Reklama

Delegacje „okrojone” do minimum

Każda z delegacji, przybyłych pod pomnik twórców 3-majowej konstytucji, „okrojona” była do minimum. Jako pierwsze na Wzgórzu Zamkowym pojawiły się dwie. Pierwsza złożona z przedstawicieli władz miasta (m.in. przewodnicząca rady miejskiej Ewa Sawicka, prezydent miasta Wojciech Bakun, jego zastępca Bogusław Świeży) oraz Prawa i Sprawiedliwości, której przewodniczył przemyski poseł Marek Kuchciński. Obok byłego Marszałka Sejmu RP obecni byli wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej Maciej Kamiński. Wraz z nimi pod kamieniem pojawił się także były prezydent Przemyśla Robert Choma. Obie złożyły kwiaty pod obeliskiem.

Półtorej godziny później na Wzgórze Zamkowe przybyła delegacja Koalicji Obywatelskiej na czele z posłem Markiem Rząsą oraz radnym, byłym kandydatem na prezydenta miasta, Wojciechem Błachowiczem. Jako jedyni w tym dniu wygłosili krótkie przemówienia, po czym złożyli wieńce pod kamieniem. Na koniec zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Co prawda nie na żywo, ale jednak.

Reklama
Hołd twórcom Konstytucji 3 Maja mogli oddać wszyscy przemyślanie. I wielu z nich pojawiło się na przed Zamkiem Kazimierzowskim, ale w wybranym przez siebie czasie.


fot.UM Przemyśl
Na Wzgórzu Zamkowym pojawiła się delegacja złożona z przedstawicieli władz miasta na czele z przewodniczącą Rady Miejskiej w Przemyślu Ewą Sawicką, prezydentem miasta Wojciechem Bakunem oraz jego zastępcą Bogusławem Świeżym.


fot.ze zbiorów własnych
Delegacji Prawa i Sprawiedliwości przewodniczył przemyski poseł Marek Kuchciński. Obok byłego Marszałka Sejmu RP obecni byli wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej Maciej Kamiński.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Azot - niezalogowany 2020-05-05 04:55:28

    Jak zwykle osobno, szkoda.Trzecie zdjęcie.....?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama