Reklama

30 laptopów trafiło do pięciu szkół z terenu gminy Cieszanów

Sprzęt ma być wsparciem dla uczniów z rodzin wielodzietnych, którzy mieli duży problem z uczestniczeniem w zdalnej edukacji ze względu na brak dostępu do komputera.

Zakup laptopów przez gminę Cieszanów był możliwy dzięki pieniądzom pozyskanym w[paywall] ramach drugiego konkursu organizowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Składając stosowny wniosek o sfinansowanie sprzętu do nauki zdalnej, gmina pozyskała kwotę – 75 tys. zł.

Pozwoliła ona na przekazanie 30 laptopów do 5 szkół zlokalizowanych na jej terenie: Szkoły Podstawowej im. płk Bronisławy Wysłouchowej z Szabatowskich w Cieszanowie, Szkoły Podstawowej im. Marii Moralewicz w Dachnowie, Szkoły Podstawowej im. gen. Antoniego Jeziorańskiego w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Nowym Lublińcu, Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Nowym Siole i Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niemstowie.

Łącznie gminie udało się zakupić 60 laptopów dla uczniów. W ramach pierwszej edycji projektu grantowego „Zdalna Szkoła” pozyskano dotację w wysokości 60 tys. zł. Za tę kwotę, powiększoną o wkład własny (1 tys. 900 zł), kupionych zostało 30 pierwszych laptopów.

– Dotacja z projektu „Zdalna Szkoła+” pozwoliła na kupno kolejnych 30. Kwota wsparcia w ramach drugiej edycji wyniosła 75 tysięcy, ale ze względu na wzrost cen sprzętu elektronicznego nie byliśmy w stanie kupić ich więcej niż za pierwszym razem – wyjaśnia Ewelina Welcz z wydziału oświaty Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów.

Największy problem w rodzinach wielodzietnych

Zakupy sprzętu poprzedził sondaż wśród dyrektorów szkół, który dał odpowiedź na pytanie, w której z placówek są uczniowie wykluczeni cyfrowo, a więc tacy, którzy mieli utrudniony dostęp do zdalnej edukacji. Choć w szkołach po długiej przerwie ponownie słychać gwar dzieci i młodzieży, nadal istnieje ryzyko, że w przypadku wystąpienia COVID-19 w którejś z placówek zapadnie decyzja o przejściu na nauczanie zdalne lub hybrydowe. W takiej sytuacji sprzęt zakupiony w ramach projektu grantowego będzie na wagę złota.

– Laptopy zakupione w ramach pierwszej dotacji zostały wypożyczone uczniom na podstawie umowy użyczenia i po skończonym roku szkolnym, podobnie jak podręczniki, wróciły do szkół. Teraz są wykorzystywane do stacjonarnego nauczania w placówkach. Podobnie będzie z tymi kupionymi w ramach drugiej transzy, z tym że tym razem projektem objęci zostali uczniowie z rodzin wielodzietnych, w których jest troje lub więcej dzieci. Zapewnienie sprzętu do zdalnej nauki każdemu z nich stanowi dla rodziców duży problem – dodaje Ewelina Welcz.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama