Sprzęt ma być wsparciem dla uczniów z rodzin wielodzietnych, którzy mieli duży problem z uczestniczeniem w zdalnej edukacji ze względu na brak dostępu do komputera.
Zakup laptopów przez gminę Cieszanów był możliwy dzięki pieniądzom pozyskanym w[paywall] ramach drugiego konkursu organizowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Składając stosowny wniosek o sfinansowanie sprzętu do nauki zdalnej, gmina pozyskała kwotę – 75 tys. zł.
Pozwoliła ona na przekazanie 30 laptopów do 5 szkół zlokalizowanych na jej terenie: Szkoły Podstawowej im. płk Bronisławy Wysłouchowej z Szabatowskich w Cieszanowie, Szkoły Podstawowej im. Marii Moralewicz w Dachnowie, Szkoły Podstawowej im. gen. Antoniego Jeziorańskiego w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Nowym Lublińcu, Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Nowym Siole i Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niemstowie.
Łącznie gminie udało się zakupić 60 laptopów dla uczniów. W ramach pierwszej edycji projektu grantowego „Zdalna Szkoła” pozyskano dotację w wysokości 60 tys. zł. Za tę kwotę, powiększoną o wkład własny (1 tys. 900 zł), kupionych zostało 30 pierwszych laptopów.
– Dotacja z projektu „Zdalna Szkoła+” pozwoliła na kupno kolejnych 30. Kwota wsparcia w ramach drugiej edycji wyniosła 75 tysięcy, ale ze względu na wzrost cen sprzętu elektronicznego nie byliśmy w stanie kupić ich więcej niż za pierwszym razem – wyjaśnia Ewelina Welcz z wydziału oświaty Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów.
Zakupy sprzętu poprzedził sondaż wśród dyrektorów szkół, który dał odpowiedź na pytanie, w której z placówek są uczniowie wykluczeni cyfrowo, a więc tacy, którzy mieli utrudniony dostęp do zdalnej edukacji. Choć w szkołach po długiej przerwie ponownie słychać gwar dzieci i młodzieży, nadal istnieje ryzyko, że w przypadku wystąpienia COVID-19 w którejś z placówek zapadnie decyzja o przejściu na nauczanie zdalne lub hybrydowe. W takiej sytuacji sprzęt zakupiony w ramach projektu grantowego będzie na wagę złota.
– Laptopy zakupione w ramach pierwszej dotacji zostały wypożyczone uczniom na podstawie umowy użyczenia i po skończonym roku szkolnym, podobnie jak podręczniki, wróciły do szkół. Teraz są wykorzystywane do stacjonarnego nauczania w placówkach. Podobnie będzie z tymi kupionymi w ramach drugiej transzy, z tym że tym razem projektem objęci zostali uczniowie z rodzin wielodzietnych, w których jest troje lub więcej dzieci. Zapewnienie sprzętu do zdalnej nauki każdemu z nich stanowi dla rodziców duży problem – dodaje Ewelina Welcz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze