30 mln zł otrzymał Przemyśl podczas drugiego rozdania Rządowego Funduszu „Polski Ład” na budowę kompleksu basenów. Chyba najbardziej wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. Ale żeby faktycznie powstał według gotowego już projektu, potrzeba znacznie więcej.
W ciągu ostatnich lat pomysłów na stworzenie kompleksu basenów było aż nadto. W 2013 r., za prezydentury Roberta Chomy, ogłoszony został przetarg na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu i programu funkcjonalno-użytkowego oraz projektu na powstanie takiego obiektu przy ul. Sanockiej. Takowe powstały, ale nie udało się planów wówczas zrealizować[paywall].
Po erze R. Chomy nadszedł czas rządów Wojciecha Bakuna, który pomysłu nie zarzucił. Ba, budowa kompleksu basenów była jednym ze sztandarowych punktów jego programu wyborczego. W 2020 r. miasto złożyło kilka wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Chciało się bić o wielką kasę, bo kwota, na jaką opiewały te wnioski, to ponad 80 mln zł. Największym był projekt budowy krytej pływalni wraz z basenem zewnętrznym. Łączny koszt inwestycji to 50 mln zł. Nic z tego nie wyszło. Innym pomysłem było partnerstwo publiczno-prywatne, czyli powstanie obiektów z udziałem prywatnego inwestora i obsługiwanie ich przez niego przez okres ok. 17 lat. To było jednak nieopłacalne. W pierwszej połowie 2021 r. zrodził się pomysł wybudowania obiektów dzięki zaciągnięciu kredytu. Sporego, bo wynoszącego między 40 a 50 mln zł.
6 kwietnia 2021 r. prezydent W. Bakun powiedział na naszych łamach: – Mamy plany, koncepcję, dokumentacja projektowa oraz pozwolenie na budowę są gotowe. Być może w czerwcu lub lipcu przedstawię radnym projekt uchwały w sprawie wydania zgody na zaciągnięcie kredytu i rozpoczęcie tej inwestycji. Obecne założenia i wyliczenia wskazują, że zespół basenów uszyty na miarę miasta to wydatek rzędu 50 – 60 milionów złotych. Co za to powstanie? Otóż baseny wewnętrzne, z głównym, 25-metrowym, ale także baseny rekreacyjne. Będzie kilka zjeżdżalni oraz kilkanaście innych atrakcji wodnych. Myślę, że przy dobrej współpracy jesteśmy w stanie jeszcze w tym roku, najdalej na przełomie tego i przyszłego roku, rozpocząć budowę.
Budowa miała potrwać ok. 18 miesięcy. Władze przewidywały, że na sezon letni 2023 roku kompleks będzie oddany do użytku. Z tych planów także nic nie wyszło.
Pomocną dłoń wyciągnął polski rząd. 30 maja br. ogłoszone zostały wyniki drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu „Polski Ład”. Miasto otrzymało łącznie prawie 35 mln zł, z czego 30 mln zł na budowę kompleksu basenów.
– Kolejne duże pieniądze spłynęły na całe Podkarpacie, w tym do Przemyśla i powiatu. Całe nasze województwo otrzymało ponad dwa miliardy złotych. W gronie największych beneficjentów znalazło się miasto Przemyśl. 30 milionów złotych na budowę kompleksu basenów to potężny finansowy zastrzyk. 5 milionów na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. 19 milionów złotych na dalsze prace przy fortach otrzymał Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Łącznie to znacznie ponad 50 milionów złotych – wyliczył wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch podczas specjalnie zwołanej 30 maja br. konferencji prasowej w przemyskiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości. – Warto podkreślić zasługi pana marszałka Marka Kuchcińskiego, który jest ojcem tego sukcesu. Bez jego bardzo wyraźnego wsparcia tych projektów, z pewnością byłoby to niezmiernie utrudnione – dodał.
Faktem jest, że otrzymane 30 mln zł to znakomita wiadomość dla całego nadsańskiego grodu. Ale również i to, iż te pieniądze są dopiero fundamentem pod przyszłą inwestycję. Wykończenie należeć będzie do władz miasta i radnych. Z pewnością na powstanie kompleksu, o jakim mówił ponad rok temu prezydent W. Bakun, potrzeba jeszcze, lekko licząc, ok. 40 mln zł. Skąd je wziąć?
– To prawda, łączny koszt przedsięwzięcia będzie znacznie wyższy. Będziemy chcieli wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie. Wspólnie musimy się zastanowić, jak ten problem rozwiązać. Być może dobrym pomysłem byłoby etapowanie tego przedsięwzięcia. Obecnie trzeba się cieszyć, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył aż tyle pieniędzy na tę inwestycję – odpowiedział M. Kamiński.

fot.Mariusz Godos
Konferencja prasowa w biurze PiS. Od lewej: radny Wojciech Rzeszutko, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński, podkarpacki sekretarz wojewódzki PiS Andrzej Paniw i radny Andrzej Berestecki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.PiS- to PRL bis, partyjniacy zawsze mają się dobrze.
PiS- to PRL bis, partyjniacy zawsze mają się dobrze.