Uroczyste obchody Święta Straży Granicznej odbyły się w komendzie BiOSG w poniedziałek, 22 maja. Była to idealna okazja do wręczenia awansów i wyróżnień.
Pierwszym punktem celebracji była msza św. w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Następnie w siedzibie BiOSG miał miejsce apel, podczas którego uhonorowani zostali awansowani i wyróżniający się funkcjonariusze.
Gen. bryg. SG Andrzej Popko podkreślił, iż mimo tego, że „Straż Graniczna to młoda formacja, początki jej tradycji sięgają okresu odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Straż Graniczna to jeden z największych filarów bezpieczeństwa państwa. Nowoczesny sprzęt i nowe technologie podnoszą efektywność działań realizowanych w ochronie granicy, ale podstawowym i najważniejszym fundamentem formacji są profesjonalni funkcjonariusze oraz pracownicy”.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na fundamentalną rolę, jaką odegrali funkcjonariusze SG od pierwszych dni wojny w Ukrainie.
– Funkcjonariusze SG byli pierwszymi, którzy z jednej strony, mając na uwadze ochronę granic RP, zabezpieczali je, z drugiej strony okazali współczucie i człowieczeństwo tym, którzy szukali bezpieczeństwa po naszej stronie granicy – podkreśliła.
W korpusie oficerów awansowało łącznie 23 funkcjonariuszy, w korpusie chorążych 86 oraz 179 w korpusie podoficerów. Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymali: mjr SG Wojciech Łoziński, mjr SG Jerzy Witko, ppor. SG Zbigniew Skawiński oraz st. chor. szt. SG Bogdan Kycik. Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej wyróżniono 31 osób.
Złoty Medal otrzymali: Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Piotr Pilch – wicemarszałek województwa podkarpackiego, nadbryg. Andrzej Babiec – podkarpacki komendant wojewódzki PSP, nadinsp. Dariusz Matusiak – komendant wojewódzki policji w Rzeszowie oraz płk SG Lech Czernecki – główny księgowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Srebrny Medal powędrował do Marka Mareckiego – dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz insp. Jacka Wojdylaka – zastępcy dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Brązowy Medal przyznano 23 funkcjonariuszom BiOSG.
Jak przekazał rzecznik BiOSG Piotr Zakielarz:
„Podczas centralnych obchodów święta Straży Granicznej w Krakowie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wyróżnił gen. bryg. SG Andrzeja Popko Złotym Krzyżem Zasługi, a płk. SG Roberta Kielara Brązowym Krzyżem Zasługi”.
Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie przypomniał, że Bieszczadzki Oddział SG ciągle prowadzi nabór nowych funkcjonariuszy. W ubiegłym roku wcielono 100 młodych adeptów, a w roku bieżącym planowane jest przyjęcie 135. Jeśli to się powiedzie – będzie to największe wcielenie na przestrzeni ostatnich lat.

fot.serwis BiOSG
Przy okazji świętowania 32-lecia BiOSG, przybyłym gościom zaprezentowano nową odsłonę i aranżację sali tradycji, która ma przypominać historię formacji. Z pewnością pomogą w tym zebrane eksponaty i pamiątki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze