W niedzielę, 26 stycznia, w Kalwarii Pacławskiej zakończył się dwudniowy Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Do konkursu zakwalifikowało się 75 ze 125 chętnych do udziału w festiwalu.
Wykonawcy amatorzy i uczący się w szkołach muzycznych wystąpili w wielu kategoriach: soliści 6 – 9 lat, soliści 10 – 13 lat, soliści 14 – 17 lat, soliści dorośli, duety 6 – 12, duety 13 – 17, zespoły wokalne 6 – 12, zespoły śpiewacze, schole, chóry 13 – 17, chóry 18+, zespoły wokalno-instrumentalne 13 – 17, zespoły wokalno-instrumentalne 18+, zespoły wokalno-instrumentalne mieszane wiekowo i zespoły folklorystyczne.
Festiwal był transmitowany na kanale YouTube kalwaryjskiego sanktuarium. Wydarzenie jest wciąż dostępne w Internecie.
Występy oceniało jury w składzie: dr hab. Elżbieta Przystasz, prof. UJK –- dyrygent, chórmistrz, wykładowca akademicki; Ewa Siembida-Jachym – wokalistka, pedagog, trener wokalny; Paulina Muzyczka –- wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka, pedagog; oraz Lucyna Rudawska – muzyk, instruktor muzyki gospel, pomysłodawczyni festiwalu.
Jury wyłoniło blisko 40 laureatów pierwszych, drugich i trzecich miejsc oraz wyróżnień wszystkich kategorii. Najlepszy zespół Festiwalu – Faustyna z Równego na Ukrainie otrzymał nagrodę Grand Prix. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, finansowe i zaproszenia na warsztaty muzyczne, które odbędą się 8 lutego w Kalwarii Pacławskiej.
Poza konkursem festiwalowym melomani mogli wysłuchać specjalnych koncertów scholi ze Lwowa, działającej przy franciszkańskiej parafii św. Antoniego oraz Sanockiego Chóru Kameralnego.
Podczas festiwalu, w sobotę mszy św. przewodniczył metropolita przemyski, abp Adam Szal, a w niedzielę – o. Mariusz Kozioł, minister prowincjalny krakowskiej prowincji franciszkanów. Obecni na eucharystii byli również: minister generalny franciszkanów, o. Carlos Trovarelli; asystent generalny ds. Federacji Europy Środkowo-Wschodniej, o. Tomáš Lesňák z Rzymu oraz przełożony klasztoru, parafii i Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, o. Marian Gołąb.
X Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej został zorganizowany przez Fundację Wenantego Katarzyńca przy współpracy z miejscowym klasztorem franciszkanów, Centrum Kulturalne w Przemyślu i Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel w Przemyślu.

Podobnie jak w latach ubiegłych kalwaryjski Festiwal Kolęd i Pastorałek cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Pomysłodawczynią i osobą, która od początku spina organizacyjnie festiwal, jest Lucyna Rudawska – muzyk, instruktor muzyki gospel.
Tegoroczna edycja festiwalu została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Jest wydarzeniem kulturalnym polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Patronat honorowy nad imprezą obieli: metropolita przemyski, minister prowincjalny franciszkanów z Krakowa, marszałek województwa podkarpackiego, starosta przemyski, prezydent miasta Przemyśla i wójt gminy Fredropol.
Jms (oprac. red)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze