Reklama

40. laureatów jubileuszowego festiwalu. X Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej za nami [ZDJĘCIA]

01/02/2025 12:47

W niedzielę, 26 stycznia, w Kalwarii Pacławskiej zakończył się dwudniowy Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Do konkursu zakwalifikowało się 75 ze 125 chętnych do udziału w festiwalu.

Wykonawcy amatorzy i uczący się w szkołach muzycznych wystąpili w wielu kategoriach: soliści 6 – 9 lat, soliści 10 – 13 lat, soliści 14 – 17 lat, soliści dorośli, duety 6 – 12, duety 13 – 17, zespoły wokalne 6 – 12, zespoły śpiewacze, schole, chóry 13 – 17, chóry 18+, zespoły wokalno-instrumentalne 13 – 17, zespoły wokalno-instrumentalne 18+, zespoły wokalno-instrumentalne mieszane wiekowo i zespoły folklorystyczne.


Festiwal był transmitowany na kanale YouTube kalwaryjskiego sanktuarium. Wydarzenie jest wciąż dostępne w Internecie.
Występy oceniało jury w składzie: dr hab. Elżbieta Przystasz, prof. UJK –- dyrygent, chórmistrz, wykładowca akademicki; Ewa Siembida-Jachym – wokalistka, pedagog, trener wokalny; Paulina Muzyczka –- wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka, pedagog; oraz Lucyna Rudawska – muzyk, instruktor muzyki gospel, pomysłodawczyni festiwalu.

Reklama


Jury wyłoniło blisko 40 laureatów pierwszych, drugich i trzecich miejsc oraz wyróżnień wszystkich kategorii. Najlepszy zespół Festiwalu – Faustyna z Równego na Ukrainie otrzymał nagrodę Grand Prix. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, finansowe i zaproszenia na warsztaty muzyczne, które odbędą się 8 lutego w Kalwarii Pacławskiej.


Poza konkursem festiwalowym melomani mogli wysłuchać specjalnych koncertów scholi ze Lwowa, działającej przy franciszkańskiej parafii św. Antoniego oraz Sanockiego Chóru Kameralnego.

Reklama


Podczas festiwalu, w sobotę mszy św. przewodniczył metropolita przemyski, abp Adam Szal, a w niedzielę – o. Mariusz Kozioł, minister prowincjalny krakowskiej prowincji franciszkanów. Obecni na eucharystii byli również: minister generalny franciszkanów, o. Carlos Trovarelli; asystent generalny ds. Federacji Europy Środkowo-Wschodniej, o. Tomáš Lesňák z Rzymu oraz przełożony klasztoru, parafii i Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, o. Marian Gołąb.


X Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej został zorganizowany przez Fundację Wenantego Katarzyńca przy współpracy z miejscowym klasztorem franciszkanów, Centrum Kulturalne w Przemyślu i Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel w Przemyślu.

Reklama

Podobnie jak w latach ubiegłych kalwaryjski Festiwal Kolęd i Pastorałek cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Pomysłodawczynią i osobą, która od początku spina organizacyjnie festiwal, jest Lucyna Rudawska – muzyk, instruktor muzyki gospel.    

 


Tegoroczna edycja festiwalu została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Jest wydarzeniem kulturalnym polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Patronat honorowy nad imprezą obieli: metropolita przemyski, minister prowincjalny franciszkanów z Krakowa, marszałek województwa podkarpackiego, starosta przemyski, prezydent miasta Przemyśla i wójt gminy Fredropol.

Reklama


Jms (oprac. red)

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama