27 października rozpoczęły się dwudniowe obchody jubileuszu 75-lecia Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu. Szkoła została powołana w 1947 roku, a jej pierwszym dyrektorem został Henryk Paraniak. Rok później nadano placówce imię Fryderyka Chopina, a dwa lata potem upaństwowiono i nadano nazwę Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Fryderyka Chopina. Obecna oficjalna nazwa szkoły to Zespół Państwowych Szkół Muzycznych. Przez 75 lat wyszkoliła około 2 tysięcy młodych muzyków.
Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przy pomniku Fryderyka Chopina, znajdującym się u zbiegu ulic Jana Pawła II i Słowackiego. Następnie odbyła się[paywall] uroczysta msza w kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu.
Najważniejsze wydarzenia miały miejsce w sali koncertowej w szkole muzycznej. Nowoczesne wnętrze zgromadziło nie tylko uczniów i absolwentów szkoły, ale także nauczycieli, zasłużonych dobroczyńców i przedstawicieli samorządu.
Jubileuszowy koncert uświetniły występy w wykonaniu chóru, orkiestry, zespołów i solistów Szkoły Muzycznej w Jarosławiu. Młodzi muzycy zaprezentowali utwory Chopina, Maseneta, Pachelbela, Bacha i innych. Nie lada gratką dla melomanów było wykonanie przez orkiestrę szkolną współczesnych utworów rzeszowskiego kompozytora Dominika Lasoty.
Przy okazji uroczystości wręczono nagrody Centrum Edukacji Artystycznej, nagrody dyrektora Zespołu Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz odznaczenia państwowe – Medal Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Podczas uroczystości odczytano także akt nadania Zespołowi Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia imienia Fryderyka Chopina – do tej pory Chopin patronował PSM I stopnia.
Wydarzenie swoją obecnością uświetnił burmistrz miasta Waldemar Paluch. Złożył podziękowania za zaangażowanie placówki w rozwój kulturalny Jarosławia. Pojawił się tam nie tylko jako głowa samorządu, ale także jako rodzic dzieci uczęszczających do szkoły muzycznej, co wybrzmiało podczas jego wystąpienia.

fot.archiwum autora
Tak obecnie wygląda pomnik Fryderyka Chopina zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Jana Pawła II.
Wydarzenia jubileuszowe i wpis na ich temat w mediach społecznościowych jarosławskiego urzędu miasta rozpoczęły dyskusję na temat pomnika Fryderyka Chopina, znajdującego się nieopodal dawnej siedziby szkoły przy ulicy Słowackiego. Jeden z zaniepokojonych mieszkańców zwrócił uwagę na stan figury – od lat niszczeje, są na niej ślady kolorowego spreju, widać ubytki i pęknięcia. Pomnik jest niewielki, znajduje się w centrum miasta i według tych wrażliwych na estetykę „straszy”. Jak tłumaczy sam burmistrz na swoim profilu facebookowym, trwają ustalenia dotyczące przeniesienia go na teren szkoły muzycznej przy ulicy Czesławy Baśki Puzon. Pomimo zarzutów, jakoby zaniepokojony jarosławianin wykazywał się hipokryzją, ponieważ na uroczystościach jubileuszowych nie był obecny, W. Paluch wytłumaczył stan pomnika trwającymi od kilku lat ustaleniami co do relokacji monumentu. Kiedy do tego dojdzie? Cytując burmistrza: „W niedługiej przyszłości”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze