Reklama

80. rocznica pacyfikacji Kaszyc

Już od 80 lat początek marca jest dla mieszkańców Kaszyc, Łopuszki Wielkiej i Pantalowic czasem, który nie przestaje przypominać o tragedii, jaka wydarzyła się w 1943 roku. To właśnie wtedy w brutalny i nieludzki sposób, na rozkaz Franza Schmidta, życie straciło 136 osób – mężczyzn, kobiet, dzieci. Wszystko dlatego, że byli patriotami zaangażowanymi w ruch oporu.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Kaszycach. Jak co roku uczniowie tamtejszej podstawówki wystawili program słowno-muzyczny, który upamiętnił tragiczne wydarzenia sprzed lat.

Wyjątkowym momentem w trakcie apelu było[paywall] odczytanie wspomnień nieżyjących już świadków tej krwawej zbrodni. Po nim zebrani udali się na kaszycki cmentarz, by przy zbiorowej mogile wsłuchać się w słowa apelu pamięci, oddać cześć salwą honorową, przypomnieć wydarzenia z 1943 roku w przemówieniach okolicznościowych i złożyć na grobie poległych wiązanki i znicze.

W uroczystościachwzięli udział m.in.:
wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk, wójt gminy Orły Bogusław Słabicki, przewodnicząca rady gminy Małgorzata Hawro, starosta przemyski Jan Pączek, przewodniczący rady powiatu przemyskiego Wojciech Bobowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Przemyślu Janusz Hołyszko, prezes Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl Mirosław Majkowski, Kompania Honorowa 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, radni, sołtysi i działacze społeczni.

Reklama

Okrągła rocznica krwawej zbrodni stała się również momentem kolejnego, symbolicznego wspomnienia ofiar. Odsłonięta została bowiem pamiątkowa tablica z wyrytym zdaniem:
„Zginęli, bo byli Polakami”. Pamięci Mieszkańców Kaszyc, Ofiar pacyfikacji dokonanej 7 marca 1943 r. przez niemieckiego okupanta i pozostającą w jego służbie ukraińską policję pomocniczą. W 80. rocznicę pacyfikacji wsi 7 marca 2023 r. Mieszkańcy Kaszyc, Samorząd i Wójt Gminy Orły”.

– To, że mieszkańcy Kaszyc czczą pamięć o tych pomordowanych, to dobry dowód na to, że ten patriotyzm ciągle w narodzie trwa, że jest, i obyśmy nigdy nie zapominali o tych przykrych wydarzeniach, bo złu trzeba się przeciwstawiać, ze złem trzeba walczyć i myślę, że takie chwile jak ta motywują nas właśnie do podejmowania tych działań służących pokojowi – podkreślił w swoim przemówieniu starosta przemyski Jan Pączek.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama