Nie dalej jak tydzień temu informowaliśmy o certyfikacie dla przemyskiego szpitala, przyznanym w ramach programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Okazuje się, że dobra passa placówki przy Monte Cassino trwa. Przemyska lecznica pochwaliła się kolejnym wyróżnieniem. Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu otrzymał właśnie akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Jest to najbardziej prestiżowy certyfikat w ochronie zdrowia. Na ręce szefowej placówki dr Barbary Stawarz Certyfikat Centrum Monitorowania Jakości wręczył kierownik działu akredytacji CMJ Mirosław Piotrowski.
Szpitale, które posiadają certyfikat akredytacyjny, uzyskują go od ministra zdrowia poprzez udział w programie akredytacji, która jest zewnętrzną oceną ich pracy, prowadzoną przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia od 1998 roku.
– Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom, zespołowi do spraw jakości oraz dyrekcji za to, że państwo udźwignęliście ten ciężar i zdobyliście ten certyfikat – podkreślił M. Piotrowski. – Mówi on o tym, że państwo bardzo dobrze[paywall] pracujecie, poświęcacie się dla pacjentów i macie ludzkie, projakościowe podejście do ludzi – dodał.
W ramach akredytacji, poprzedzającej uzyskanie Certyfikatu CMJ, oceniane są niemal wszystkie dziedziny pracy szpitala – od podstawowej działalności, jak przyjęcie pacjenta do szpitala i opieka nad nim, poprzez kontrolę zakażeń i zdarzeń niepożądanych, po prawidłowe funkcjonowanie administracji placówki.
Kryteria podlegają modyfikacjom, by były jak najlepiej dostosowane do zmieniającej się rzeczywistości. Zapewnienie procedur gwarantujących możliwą najwyższą jakość opieki i leczenia pacjentom we wszystkich kilkunastu ocenianych obszarach wcale nie jest proste.
Jak zaznacza Centrum Monitorowania Jakości, mimo że akredytacja nie oznacza, że opieka i leczenie w szpitalu akredytowanym będą zawsze idealne, to jednak pobyt tam jest bardziej bezpieczny.
Jak podsumowała dyrektor przemyskiego szpitala dr B. Stawarz, uzyskanie kolejnego prestiżowego certyfikatu jest dla społeczności szpitalnej ogromnym wyróżnieniem, które daje prawdziwą satysfakcję. Dodała jednocześnie, że ten rodzaj weryfikacji starań pracowników szpitala przez niezależnych ekspertów pozwala dostrzec zarówno mocne strony, jak i te obszary, które wymagają jeszcze większej uwagi.
– Chcemy, żeby nasz szpital stale podnosił jakość wykonywanych świadczeń, był przyjazny dla pacjentów i spełniał najwyższe standardy – podsumowała.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze