– Aleksander od najmłodszych lat przejawiał ogromne zainteresowanie otaczającym go światem – mówią państwo Zarębińscy. – Do dziś z rozbawieniem wspominamy chwile, gdy jako 4-latek starał się wytłumaczyć koledze prawo grawitacji, kiedy tamtemu upadła foremka w piaskownicy – przybliżają sylwetkę syna.

fot.Archiwum rodziny
17- letni Aleksander Zarębiński z Przemyśla otrzymał nagrodę specjalną w konkursie „Młody Promotor Polski”. Wyróżnienie w imieniu syna, odebrała z rąk Pierwszej Damy jego mama.
W wieku 8 lat wiedział już dobrze, czym są bakteriofagi i jak można wykorzystać je w leczeniu. Pasjonował się nie tylko nauką, ale i sportem – strzelaniem, narciarstwem, łyżwiarstwem, szermierką i motosportami. Te ostatnie trenował pod czujnym okiem kaskaderów – braci Siekaj i innych mistrzów świata, takich jak: Pedro Tragter, Nil Bussot, Navas Petit czy Mike te Beest.
W wieku 14 lat uzyskał również dwa patenty żeglarskie.
Pisze wiersze, recytuje, a przez 7 lat był liderem zespołu rockowego VIP no RIP. 17-letni przemyślanin nie próżnuje. Od listopada 2022 roku kształci się w Dulwich College w Londynie, jednej z najbardziej prestiżowych szkół w Wielkiej Brytanii o bardzo wysokich standardach nauczania, gdzie rozwija swoje kompetencje naukowe i przygotowuje się do podjęcia studiów medycznych.
W związku ze swoimi osiągnięciami 5 czerwca br. został uhonorowany tytułem Młodego Promotora Polski.
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego już od sześciu lat wyróżnia tych, którzy aktywnie działają na rzecz społeczności lokalnych oraz społeczną i zawodową postawą umacniają wizerunek swojego kraju na świecie. Od dwóch lat fundacja wyróżnia nie tylko osoby o ugruntowanej pozycji zawodowej – doktorów i profesorów – ale również młode Polki i Polaków, którzy posiadają wybitne osiągnięcia w kulturze, sporcie i nauce.
Na ceremonii wręczenia nagród Pierwsza Dama zaakcentowała, iż „bycie światowej klasy sportowcem, artystą, naukowcem czy wynalazcą jest marzeniem wielu doskonalących się w swojej dziedzinie osób. Zrealizowanie tego marzenia to oczywiście osobista satysfakcja, ale i ogromny powód do dumy dla wszystkich osób, które w tej drodze do spełnienia marzeń towarzyszą, a także dla nas, Polaków. Chcę bardzo mocno podkreślić, że jesteśmy ogromnie dumni z tego, że pozytywny wizerunek naszego państwa współtworzą osoby, które mimo młodego wieku mają na swoim koncie już tak spektakularne sukcesy, że dokonują rzeczy wspaniałych, rzeczy niezwykłych i rzeczy pięknych”. Tym bardziej cieszy i napawa dumą fakt, że zgodnie z jej decyzją przemyślanin, 17-letni Aleksander Zarębiński, otrzymał nagrodę specjalną.
Niezaprzeczalny talent i ciężka praca rozpościerają przed Aleksandrem świetlaną przyszłość. Już teraz może się pochwalić wieloma osiągnięciami i stypendiami. Znalazł się w grupie najzdolniejszych polskich licealistów i dzięki temu może korzystać z pomocy mentorów, absolwentów prestiżowych uniwersytetów na świecie oraz otrzymać dzięki nim indywidualne i kompleksowe wsparcie zarówno w bieżących działaniach, jak i planowaniu ścieżki akademickiej i drogi zawodowej.
17-latek chce zostać neurochirurgiem i pracować w międzynarodowych zespołach badawczych. Czyni w tym kierunku poważne kroki i bierze udział w wielu międzynarodowych programach badawczych z zakresu: neurobiologii, neuroanatomii, neurochirurgii, kognitywistyki, behawioryzmu, sztucznej inteligencji i neuronauki obliczeniowej. Wszystko to może doprowadzić do tego, że być może już niebawem Przemyśl stanie się miastem noblisty. Odkrycie, którego dokonał Aleksander, realizując program naukowy w Cambridge, może być bowiem przełomem w dziedzinie mikro-neurobiologii.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze