Reklama

Awantura o komisję mieszkaniową

09/07/2020 15:00

Prawdziwą awanturę wśród radnych wywołał projekt uchwały w sprawie powołania społecznej komisji mieszkaniowej. Kontrowersje wzbudziła nie tylko treść dokumentu, ale sposób wprowadzenia projektu pod obrady.

Aby lepiej zrozumieć kontekst sporu, warto zacząć od krótkiego wprowadzenia. Sesja odbyła się 1 lipca i rozpoczęła się ok. godz. 10, mimo że była zaplanowana na 9.00. Opóźnienie było spowodowane przedłużającym się posiedzeniem komisji rady miejskiej. Przed godz. 14 przewodniczący Maciej Kamiński zgłosił wniosek formalny o przerwę do godz. 17. Radni przewagą jednego głosu zgodzili się (za były: PiS, SLD i Regia Civitas oraz radna niezrzeszona). Po 17-tej kluby Koalicji Obywatelskiej i Wspólnie dla Przemyśla były już jednak mocno przetrzebione.

 

Reklama

Obraz grupy mafijnej

Projekt uchwały, który wzbudził tyle emocji zakładał jedną istotną zmianę w dotychczasowej uchwale – to[paywall] nie prezydent (jak dotychczas), ale rada miejska ma powoływać społeczną komisję mieszkaniową i to rada ma określić regulamin komisji. Główne zadanie tego organu pozostawało bez zmian – jej celem jest realizacja kontroli społecznej w sprawach dotyczących trybu rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali miejskich.

Wojciech Błachowicz (KO) skrytykował wprowadzenie projektu uchwały bez wcześniejszego przedstawienia go pozostałym radnym oraz ogłoszenie w trakcie obrad 3-godzinnej przerwy. – To jest po prostu totalne lekceważenie radnych i ma to obraz grupy mafijnej. W 12 osób państwo się umawiacie – mówił. – Kolejny raz proszę nas nie obrażać, bo pan za daleko się posuwa – przerywał mu przewodniczący M. Kamiński. – Pan nie rozróżnia słowa „obrażać” od ostrej retoryki. Pan jest na takim poziomie, że pan tego nie rozumie. Takie stanowienie prawa powoduje, że cały samorząd się kompromituje – odparował W. Błachowicz.

Reklama

– Uchwała wprowadzona w takim trybie, wszyscy dobrze o tym wiemy, jest szykowana tylko i wyłącznie po to, żeby pan Janusz Zapotocki mógł zasiadać w tej komisji i nią sterować. Robił to przez wiele lat i będzie robił kolejne lata – stwierdził radny KO. W jego ocenie przez taki krok wnioski będą rozpatrywane bardzo subiektywnie.

W. Błachowicz stwierdził ponadto, że metody procedowania tej uchwały są „bandyckie, drakońskie, pisowskie”, przy czym zaznaczył, że są zgodne z prawem i regulaminem rady. – Chodzi o zasady – podkreślił. 

Reklama

Za takie stwierdzenia przewodniczący odebrał mu głos. W sukurs Błachowiczowi przyszedł Andrzej Zapałowski (WdP), który ostro krytykował przede wszystkim M. Kamińskiego. W końcu i jemu został wyłączony mikrofon.

 

Co jest taką obawą?

– Nie będę się zniżał do tego bagna i nie dam się sprowokować – odparł na słowa adwersarzy wiceprzewodniczący rady Janusz Zapotocki (SLD). Argumentując przesłanki wprowadzanej zmiany, mówił, że komisja mieszkaniowa jako organ, który ma sprawować kontrolę nad organem wykonawczym (prezydentem) powinna być powoływana przez radę miejską. Jego zdaniem wtedy „wszystko będzie bardziej przejrzyste”.

Reklama

– Celem komisji będzie kontrola sposobu rozpatrywania wniosków o najem lokali mieszkalnych. Jej zadaniem nie będzie przydzielanie tych lokali, jej członkowie nie będą ich wynajmować ani sprzedawać. Co jest taką wielką obawą przed powstaniem tej komisji? Dlaczego taka komisja ma nie powstać? – pytał Tomasz Kulawik (SLD).

Odniósł się także do słów Andrzeja Zapałowskiego (WdP), który przypomniał, że kilka tygodni temu radni nie zgodzili się na wprowadzenie do porządku obrad rezolucji w sprawie polskiej szkoły w Mościskach.– Po prostu zagłosowałem przeciw. Nie nazywałem rezolucji bandycką, nie wchodziłem w pańską politykę połączoną z pasją historyczną – powiedział T. Kulawik.

Reklama

Ostatecznie uchwała została podjęta .


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Honorowa - niezalogowany 2020-07-09 15:31:15

    Nie żartujcie niezrzeszona tylko z nazwy. Pokazała, że jest możliwa koalicja Kukiz'15 z Pisem :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    I - niezalogowany 2020-07-09 15:38:00

    Moim zdaniem pan Bugira jest najrzetelniejszym dziennikarzem w życiu. Pozdrawiam

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    M - niezalogowany 2020-07-09 16:39:49

    Myślałem kiedyś że radnego z SLD nikt nie przebije w zachowaniu myliłem się, radny Błachowicz to mistrz, wstyd wstyd wstyd 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama