Choć jeszcze niedawno było mu blisko do aliansu z Prawem i Sprawiedliwością, obecnie znacznie mu bliżej do Platformy Obywatelskiej. Czy dla prezydenta Wojciecha Bakuna kadencja 2018 – 2023 w fotelu włodarza miasta jest pierwszą i... ostatnią? Wieść gminna niesie, że może wstąpić w szeregi PO i z jej list wystartować w wyborach do Senatu RP. A kandydatem na swojego następcę, którego poprze w wyborach samorządowych, ma zostać Wojciech Błachowicz. Dla niego z kolei byłaby to kolejna próba zdobycia najważniejszego gabinetu w przemyskim magistracie.
*wszystkie zawarte w materiale nazwiska są na razie tylko dywagacjami i przypuszczeniamiCo prawda do wyborów zarówno samorządowych, jak i parlamentarnych jeszcze sporo czasu, bo całkiem niedawno, pod koniec września br., Sejm RP przyjął ustawę autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, która wydłużyła kadencje samorządów do 30 kwietnia 2024 r., ale już trwają pierwsze strojenia instrumentów, układanie listy i wyszukiwanie potencjalnych kandydatów na prezydentów, burmistrzów miast czy wójtów gmin[paywall].
Przyjęcie wspomnianej ustawy oznacza, iż wybory samorządowe zostaną przesunięte, czyli nowych wójtów i burmistrzów wybierzemy dopiero w 2024 r. Ustawa przegłosowana przez Sejm ma na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych.
Zgodnie z obowiązującym dotąd kalendarzem wyborczym, wybory samorządowe powinny się odbyć jesienią 2023 r., ale w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 r.), jesienią 2023 r. wypada także konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 r.).
Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 231 posłów, przeciw było 209, a od głosu wstrzymała się 1 osoba. Ustawa trafi teraz do Senatu, ale najprawdopodobniej zostanie tam zaakceptowana.
W drugi weekend bieżącego miesiąca (8 – 9 października br.) w Rzeszowie odbyło się spotkanie podkarpackiej Platformy Obywatelskiej, którą zawiaduje Zdzisław Gawlik.
Wyglądało na raut towarzyski, bardziej prywatny, ale na anonimowości stracił, kiedy w sieci pojawiła się zdjęciowa relacja z niego. Okraszona dość znamiennym wpisem:
„Platforma Obywatelska to przede wszystkim wspaniali ludzie. Ludzie zaangażowani w życie społeczne, ale także pomoc innym. To ludzie chcący zmienić Polskę, w której każdy będzie czuł się bezpiecznie i znajdzie miejsce dla siebie. W piątek Rzeszów, w sobotę Przemyśl. Wszyscy razem, czas spędzony na ważnych rozmowach dotyczących przyszłości! Dołącz do nas i pomóż nam w walce o lepsze jutro. Dołącz do Platformy Obywatelskiej RP! (...)”.
Wśród gości znalazły się władze Przemyśla. Jeśli jeszcze obecność zastępcy prezydenta miasta Bogusława Świeżego można zrozumieć, bo jest członkiem PO, to fakt pojawienia się na spotkaniu prezydenta Wojciecha Bakuna (włodarzem miasta został z list Kukiz’15) i sekretarza miasta Dariusza Łapy z miejsca uruchomił lawinę domysłów.
Mamy nadzieję, że D. Łapa był tylko towarzysko, bo pełniąc tę funkcję (zgodnie z artykułem 5., punktem 5. Ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych) nie ma prawa tworzenia partii politycznych ani przynależności do nich.
Wśród zasiadających za stołami można było także zauważyć przemyskiego radnego niezależnego Marcina Kowalskiego (wystąpił z Klubu Radnych Wspólnie dla Przemyśla, który powstał z partii Kukiz’15).
Prezydent W. Bakun nawet przemawiał do zgromadzonych. O czym mówił, nie wiadomo, ale na takich spotkaniach nie przemawia się ot, tak sobie. Od razu pojawiły się plotki, że może to oznaczać zmianę orientacji politycznej i chęć zawarcia już poważnego aliansu z Platformą Obywatelską.
– Nie jest to pierwszy znak, ale pierwszy tak wyraźny, że nasz prezydent płynie w stronę PO. A plan podobno jest taki: wstąpi do PO, wystartuje w wyborach parlamentarnych na senatora RP z jej listy, a sam w wyborach samorządowych namaści Wojciecha Błachowicza na swojego następcę, kandydata na prezydenta Przemyśla – powiedziała nam jedna z osób dość blisko związanych z lokalnymi strukturami PO.
O kilka słów komentarza do pojawiających się, dość sensacyjnych plotek, poprosiliśmy jedynego posła PO z Przemyśla Marka Rząsę, ale ten odmówił.
Zwróciliśmy się do prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna z trzema pytaniami.
Po pierwsze zapytaliśmy, czy zamierza ponownie wystartować w wyborach samorządowych jako kandydat na prezydenta miasta Przemyśla?
Po drugie – czy prawdą jest – powołując się na informacje pojawiające się w tzw. przestrzeni publicznej – że chce kandydować do Senatu RP w list Platformy Obywatelskiej?
Po trzecie – czy prawdą jest, że niebawem ma zostać członkiem Platformy Obywatelskiej?
Odpowiedzi się nie doczekaliśmy. I żadnych wniosków z tego wysnuwać nie zamierzamy. Wszystko zweryfikuje czas.
Podobno pierwsze przymiarki do tworzenia list wyborczych i giełdy nazwisk pojawiły się także w gronie lokalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości.
Podobno podczas spotkania 28 września br., kiedy dyrektor przemyskiego pogotowia Rafał Kijanka odebrał z rąk wicemarszałka województwa podkarpackiego Piotra Pilcha nominację na pełnomocnika tej partii na powiat grodzki Przemyśl, padły trzy potencjalne nazwiska kandydatów.
To: właśnie Rafał Kijanka, Tomasz Zaleszczyk i Maciej Kamiński.
Niedawno jednak pojawiło się czwarte nazwisko. Nie będziemy go wymieniać, bo (na razie) nie jesteśmy w stanie żadną miarą tego zweryfikować. Gdyby jednak plotki się potwierdziły, byłaby to nie lada sensacja...
Na razie nie wiadomo, kogo i czy w ogóle swojego kandydata na prezydenta miasta wystawi Regia Civitas czy SLD. I czy objawi się jakiś kandydat niezależny, który zechce porwać społeczeństwo.

fot.www.facebook.com/platformapodkarpackie
Wśród gości spotkania podkarpackiej Platformy Obywatelskiej były władze Przemyśla. Prezydent miasta Wojciech Bakun nawet przemawiał do zgromadzonych. O czym mówił, nie wiadomo, ale na takich spotkaniach nie przemawia się ot, tak sobie...
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.W głowie się człowiekowi przewróciło.
W głowie się człowiekowi przewróciło.