Reklama

Bałagan przy wyborze dyrektora szkoły trwa. Będzie nowy konkurs

02/09/2017 18:30

Zamieszanie związane z powołaniem dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 w Jarosławiu mogłoby stanowić kanwę scenariusza filmu satyrycznego, pełnego ironii na rządzących miastem. Konkursu nie rozstrzygnięto, bo lekarz postawił złą pieczątkę.

Burmistrz poczekał dwa miesiące i powołał nową szefową. Kuratorium nie wyraziło zgody na protegowaną burmistrza, a ona sama zrezygnowała z kierowania placówką. Do tego doszedł ostry protest lokalnego środowiska, a przy okazji nazwanie burmistrza kłamcą i oszustem[paywall].

Zaczęło się na początku czerwca br. Do ogłoszonego przez burmistrza Jarosławia konkursu na dyrektora SP nr 7 zgłosił się tylko Zenon Skrzypek, pełniący od kilkunastu lat funkcję szefa placówki. Konkursu nie rozstrzygnięto, ponieważ według komisji dokument potwierdzający stan zdrowia ubiegającego się o ponowne powołanie był niewłaściwy. Burmistrz zapewnił mieszkańców, że postępowanie związane z powołaniem dyrektora będzie prowadzone przejrzyście. Dał im do zrozumienia, że nie widzi przeszkód, by Z. Skrzypek nadal funkcję pełnił. Potem sprawa ucichła.

Reklama

Lawina ruszyła w sierpniu

W drugim tygodniu sierpnia zaprezentowano nową panią dyrektor. – Poczuliśmy się oszukani. Burmistrz zapewniał nas, że weźmie pod uwagę opinię mieszkańców i nauczycieli. Zrobił po swojemu, z nikim się nie licząc – mówili oburzeni rodzice.

Ruszył protest. Zebrano kilkaset podpisów. Rodzice odwołali się do kuratorium. Pojawili się przed ratuszem. Zarzucali, że władze chcą szkołę leżącą na obrzeżu miasta zniszczyć, że decyzja burmistrza o powołaniu nowego dyrektora ma drugie dno, a mieszkańcy są potrzebni tylko przy wyborach, bo nikt nie bierze ich zdania pod uwagę. Spotkał się z nimi Dariusz Tracz, zastępca burmistrza, który próbował bronić decyzji podjętych przez swego zwierzchnika. Kolejnym etapem rozgrywki było zwołanie przez radnych nadzwyczajnej sesji rady miasta.

Reklama

Oskarżająca sesja

– Spotykamy się, bo nie wszystko idzie, tak jak powinno – rozpoczął sesję przewodniczący rady Janusz Szkodny. Radni zwracali uwagę na niejasności związane z obsadzeniem funkcji. – Ogrom naruszonych przez burmistrza przepisów jest niebywały – stwierdził Michał Muzyczka, analizując postępowanie konkursowe.

– Argumenty są druzgoczące. Nie można niszczyć dobrze funkcjonującego organizmu, a społeczność dzielnicy pokazuje, że takim jest. Pojawia się podejrzenie, że burmistrz zapomniał o składanej przysiędze – podsumowywał J. Szkodny. D. Tracz, zastępca burmistrza, próbował tłumaczyć radnym i bronić przełożonego. – Waldemarowi Paluchowi, burmistrzowi  Jarosławia, nie wierzę. Wielokrotnie mijał się z prawdą. Słyszeliśmy, że decyzja o powołaniu nowej dyrektor jest ostateczna, a tuż przed sesją otrzymujemy pismo z kuratorium, że nie wyraża zgody na jej powołanie – przypominał M. Walter.

Pełną emocji i oskarżeń skierowanych przeciwko burmistrzowi sesję zakończyło jednogłośne przyjęcie uchwały popierającej działania mieszkańców oraz wzywającej burmistrza do powierzenia stanowiska Z. Skrzypkowi.

Reklama

Waldemar Paluch wraca do gry

Dwa dni po sesji, w piątek, 25 sierpnia, burmistrz Waldemar Paluch przerwał urlop i zwołał konferencję, by zakomunikować, że konkurs na dyrektora SP nr 7 jednak będzie. O decyzji kuratorium niedającej zgody na powołanie nowej dyrektor burmistrz nie wspominał. Przedstawił za to pismo, w którym powołana sama rezygnuje z funkcji.

– Po konkursie rozmawiałem z dyrektorem Z. Skrzypkiem. Odmówił piastowania funkcji z powołania. Powiedział, że chce ją objąć po wygranym konkursie – tłumaczył W. Paluch. Wyjaśniał, że ze względu na brak czasu na przeprowadzenie ponownego konkursu powołał inną osobę. – Nie wiem, skąd ten bałagan. Dobro dzieci jest dla nas najważniejsze i temu podporządkowujemy nasze działania – zapewniał burmistrz. Według zapowiedzi W. Palucha zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora SP nr 7. Do czasu jego rozstrzygnięcia obowiązki szefa placówki będzie wykonywał dotychczasowy dyrektor. W piątek burmistrz jeszcze nie potrafił powiedzieć, czy Z. Skrzypek wyrazi zgodę na chwilowe szefowanie szkole. – Jeśli się nie zgodzi, będziemy szukać innego wyjścia – stwierdził.

Reklama

Erka


fot.Roman Kijanka
Burmistrz Waldemar Paluch przerwał urlop i zakomunikował, że postępowanie konkursowe jednak będzie.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    adc - niezalogowany 2017-09-02 22:14:30

    Cyrk powinien być tylko w cyrku  w  rzeczywistości powinno być normalnie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama