Od wielu lat przemyślanie z utęsknieniem czekają na otwarcie kompleksu basenów z prawdziwego zdarzenia. Takowy ma powstać w ramach Centrum Edukacji i Rekreacji przy ulicy Sanockiej. Na początku września br. „coś” w tej sprawie drgnęło. Władze miasta są zdeterminowane, mówiąc, że jeśli nie uda się zrealizować planów w ramach tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego, są gotowe zaciągnąć kredyt na realizację tej inwestycji.
Prezydent miasta Wojciech Bakun: – Jesteśmy już po kilkunastu rozmowach z Polskim Funduszem Rozwoju. Projekt, z jakim występujemy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, tyczący się budowy kompleksu basenów, jeszcze nigdzie w Polsce się nie udał. I to z naszej strony jest pewne ryzyko. Tyle że jesteśmy już tak bardzo zaawansowani w pracach nad nim, że nie możemy zrobić kroku w tył. Mamy gotowy projekt, pozwolenia na budowę i wszystkie inne wymagane zgody. Jedyne czego nie mamy, to własnych pieniędzy na to bardzo kosztowne przedsięwzięcie[paywall]. Do połowy grudnia tego roku mamy mieć gotowe wszystkie analizy, które dadzą nam odpowiedź, czy budowa basenu będzie dla nas atrakcyjniejsza i korzystniejsza, finansowo również, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, czy jednak musimy myśleć, aby zrobić to z własnych środków. Pieniądze na to otrzymaliśmy z zewnątrz.
– Jeśli wnioski z analizy wskażą, że owa formuła jest dla nas mniej korzystna, to najzwyklej na świecie nie możemy jej zrealizować, bo to stanowiłoby dla nas naruszenie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Wówczas w przyszłym roku będziemy chcieli wziąć kredyt i z niego rozpocząć inwestycję. Inne rozwiązanie nie wchodzi w rachubę. Im szybciej wybudujemy ten kompleks zwłasnych pieniędzy, tym taniej wyjdzie to dla miasta. Decyzja będzie należeć do radnych. Nie będzie możliwości pozyskania środków z zewnątrz, z funduszy unijnych, bo nie ma takiego programu. Jedyne wsparcie z zewnątrz, jakie możemy otrzymać, dotyczy segmentu sportowego w ramach „Sportowej Polski” z Ministerstwa Sportu. Mamy takie zapewnienie, że jeśli wystąpimy o dotację, otrzymamy ją – dodał W. Bakun.
Wzięcie potężnego kredytu, bo tylko taki wchodzi w grę przy tego typu inwestycji, będzie kolejnym zadłużeniem miasta. – Wiem, że może się pojawić taka narracja. Nawet jeśli skredytowalibyśmy budowę kompleksu basenów, to i tak na koniec kadencji zadłużenie miasta będzie o 50 milionów złotych mniejsze niż pod koniec 2018 roku. Nie możemy wciąż myśleć tylko o spłatach zadłużenia. Musimy zacząć myśleć o tym, aby zaciągać mądre kredyty i patrzeć na to, jaki ma to pozytywny wpływ na rozwój Przemyśla – podsumował W. Bakun.
Do zadań powołanego przez prezydenta zespołu ma należeć przede wszystkim: monitorowanie przebiegu realizacji prac wykonywanych przez Polski Fundusz Rozwoju SA w ramach „Porozumienia o współpracy w sprawie wsparcia doradczego dla projektu PPP”, zawartego 27 lipca 2020 br., dokonanie oceny efektywności realizacji przedsięwzięcia w ramach PPP, wynikającego z analiz przekazanych przez Polski Fundusz Rozwoju i bieżąca współpraca z nim oraz wykonywanie innych czynności, związanych z przygotowaniem przedsięwzięcia do realizacji.
Skład zespołu
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Brawa dla Prezydenta Bakuna ! Na takiego Prezydenta Warto było czekać tyle lat !
RIO unieważniło uchwałę o nieprzyznaniu absolutorium Prezydentowi. Napiszecie o tym?
Poczekamy do następnej kadencji obiecanek cacanek
miszcz fotoszopa pierwsza strona...Panie Bakun proszę się nie przejmować tymi żenującymi zagrywkami.
No cóż, jako stary i stały przemyski obserwator wbrew moim stałym "wielbicielom" zabiorę jak zwykle w największym skrócie. O konieczniczności budowy zwykłego otwartego basenu piszę od wielu, wielu lat podobnie jak niezbędną halę sportową i lodowiska z prawdziwego zdarzenia, nie corocznej zimowej większej ślizgawki. Obserwuję od lat conajmniej 30 - stu totalny upadek przemyskiego sportu, obecnie sportowej pustyni, ruiny. A co w Przemyślu jeszcze funkcjonuje w tej dziedzinie a więc jedynie rozgrywki salezjańskie i ministrantów, mistrzostwa mamusiek i od 3 lat mistrzostwa w siatkówce plażowej służb mundurowych, a potem nic, pustka. Jakieś żałosne 4 i 5 liga w piłkę nożną i ten Czuwaj w szczypiorniaka który upadnie jak odejdą na sportowe emerytury dwaj bracia. A reszta, powtarzam sportowa pustynia w przeciwieństwie np do 40 tysięcznego Jarosławia gdzie sport rozkwita, pokazują nam "przymyślakom' jak się sport" robi"bez ogromnych nakładów pieniężnych. O Rzeszowie, Mielcu czy Stalowej nie wspomnę bo to różnica lat świetlnych. Dlaczego o tym wspominam a dlatego że nie wychowywaliśmy od wielu lat żadnego sportowca na szczeblu nawet krajowym nie mówiąc o olimpijskim czy europejskim. A gdzie się mieli wychować sportowo, gdzie trenować kiedy ok 60 tysięczna mieścina nie miała i nadal nie ma ani porządnej hali sportowej, ani basenów pełnowymiarowych otwarych czy krytego nie mówiąc o porządnym lodowisku gdzie mogliby trenować np młodzi adepci hokeja. Wiem że to mrzonki ale pamięram czasy lata 60 i późniejsze ubiegłego XX wieku gdzie w 4 przemyskich klubach tranowało i rozgrywał mecze setki młodych wówczas sportowców, tak to prawda był i hokej, tenis, kolarstwo, sporty zimowe i pływanie tak pomimo braku prawdziwego basenu młodzież przemyska trenowała na 3 torowym coś na kształt basenu w łaźni miejskiej na Lelewela. Ale to historia, osobiście wątpię czy ambitna realizacja budowy zespołów basenów nastąpi skoro od lat, niemal od zawsze nie wybudowano w Przemyślu nawet zwykłego basenu otwartego na upalne gorące lata, ba nawet nie stać było ani przez tyle lat rządów Chomy i dwa lata Bakuna wytyczyć nad Sanem miejsca na plażę proponując mieszkańcom Ostrów czy ZEK w Radymnie. Piszę jako stara ględzioła zawsze to samo ale wierzę że niestanne krople drążą skałę, więc może coś, powtarzam, może ruszy w tej upadłej pod każdym niemal względem mieścinie. I nieustanne, nie ma pieniędzy , brak pieniędzy, może kiedyś, na drugi rok itp dyrdymały które słychać od lat są nużące i zniechęcające do jakiegokolwiek działania i nie daje powodów do optumizmu. Ale jak zwykle pocieszenie, jacy wyborcy, taka "wadza", jaki pan, taki kram. A czy będą te zespoły basenów w dobie pademii i szykującego się ogólnoświatowego kryzysu nie tylko gospodarczego, osobiście jako stara ględzioła wątpię, ale jak powiedział klasyk " posmotrim, uwidim". Tyle ględzenia jak zwykle w największym skrócie.
Do tej pory na basen jeździłem do Jarosławia ale czytam że Lubaczów buduję, to się może tam przeniosę. A Przemyśl? Ma ambicje być miastem turystycznym i chyba jeszcze wojewódzkim. To po co basen? Kościoły wyremontowane to już nic więcej nie trzeba.
Nie rozumiem jak to jest, że w Przemyślu niezależnie od panującej władzy wiecznie brakuje pieniędzy, w w mieścinach typu Ustrzyki Dolne czy Janów Lubelski buduje się piękne obiekty sportowe : kryte pływanie, hale sportowe, korty? Dlaczego tam się to udaje a u nas od lat nie może? Rada miasta, zamiast sobą i strefami wolnymi od LGBT powinna zająć się szukaniem sposobów na wyciągnięcie Przemyśla z gów... Niestety obawiam się, że to będzie to tylko moje pobożne życzenie...
A kogo to gdzie ty jeździsz i będziesz jeździł na basen, utop się nawet tylko nie pisz gdzie...
"Projekt, z jakim występujemy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, tyczący się budowy kompleksu basenów, jeszcze nigdzie w Polsce się nie udał." A teraz z polskiego na polski: "Wiemy, że to beznadziejny pomysł, wiemy, że nigdzie się nie udał więc i u nas z pewnością się nie uda ale... Złożymy taki projekt. Niech nie mówią, że nic nie robimy, że się nie staramy".
Mam nadzieję, że projekt budowy basenu się uda o ile nie przeszkodzą w tym radni z PiS, Regii i SLD, którzy wybitnie we wszystkim przeszkadzają.
Żeby następcy mogli winę za zadłużenie "zwalić" na poprzedników...
Niech każdy mieszkaniec rzuci dychę i będzie basen :):)
niedouki ekonomiczne rządzącej Radą m. Przemyśla dostali po nosie z RIO.
Bardzo dobre posuniecie Pana Prezydenta.Mimo rzucania kłód pod nogi przez ludzi co najmniej podłych, dla których dobro miasta jest tylko pustym słowem a najwążniejsza jest kasa dla siebie i rodziny. Powolutku Pan Prezydent wychodzi z kupy gnoju odziedziczonego po porzednikach będacych u koryta.Ba odważył się także na inwestycje tak oczekiwanej przez mieszkańców.Rozumiem,ze lokalna podłość zrobi wszystko by temu też przeszkodzić a w najgorszym przypadku maksymalnie utrudnić.Czekamy niecierpliwie na jedno i drugie.
Stok narciarski kosztował do tej pory 55-60 mln zł (koszty budowy + eksploatacja) i ze względu na aurę (miał być klimat "skandynawski", idziemy nieuchronnie w stronę "afrykańskiego") będzie generował coraz większe wydatki. Sanok za 25 mln zł wybudował kryte lodowisko z widownią 2,5 - 3 tys. miejsc, która może pełnić też rolę hali sportowo-widowiskowej, W innych miastach powstawały baseny i aqua parki kosztujące do kilkunastu milionów. U nas od 2005 r. (od uruchomienia wyciągu) budowano i remontowano kościoły, odnawiano ołtarze, otwierano pomniki itd. itd. Po co igrzyska, skoro jest "chleb"?
Pozwolenie na budowę z 25.08.2017 - pozwolenie jest ważne 3 lata. Czyli wg prostej matematyki - pozwolenie wygasło
To coś powinno zmienić nazwę na Życie PiS'u :)
słuchajcie... to nie jest tak że miasto w ruinie a my sobie basen walniemy, ulice są w stanie... no wobec mieszkańców ul kruchelskiej jest to chociazby nie w porządku... (jestem z kazanowa, nie jeżdżę tamtą ulicą ale ...) brak słów w grze strategicznej nie budujesz monumentu jak nie masz kasy na wojsko... RADNI SIĘ NA PEWNO NIE ZGODZĄ bo to nie jest w interesie miasta, ale pan B o tym wie i gra ... pod publiczke - i powiem tak: marne to przedstawienie...
Git 20 lat temu tak samo mówiono o stoku.... utrzymanie basenu przez rok to duże koszty i mało prawdopodobne że zarobi na siebie
. Walcz o Gretę? walczyć to można o żonę, dzieci, dobro mieszkańców a nie o dobre imię dyrektora..... Ale widać padł Pan ruin wpisem dokładny stosunek władzy do mieszkańców....
Panie ptezydencie Bakun nie jest pan moim ulubiencem ale jezeli temat z basenem sie panu powiedzie to czapki z głow. Natomiast jezeli to sie skonczy zwykłym populizmem to raczej czarno widze reelekcję .
Racja takiego prezydenta nigdy nie było i oby więcej nie było bo Przemyśl powróci do czasów grodu
Wreszcie
Brawa dla Prezydenta Bakuna ! Na takiego Prezydenta Warto było czekać tyle lat !
RIO unieważniło uchwałę o nieprzyznaniu absolutorium Prezydentowi. Napiszecie o tym?