Reklama

Basen za pieniądze z kredytu?

Od wielu lat przemyślanie z utęsknieniem czekają na otwarcie kompleksu basenów z prawdziwego zdarzenia. Takowy ma powstać w ramach Centrum Edukacji i Rekreacji przy ulicy Sanockiej. Na początku września br. „coś” w tej sprawie drgnęło. Władze miasta są zdeterminowane, mówiąc, że jeśli nie uda się zrealizować planów w ramach tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego, są gotowe zaciągnąć kredyt na realizację tej inwestycji.

 Prezydent miasta Wojciech Bakun: – Jesteśmy już po kilkunastu rozmowach z Polskim Funduszem Rozwoju. Projekt, z jakim występujemy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, tyczący się budowy kompleksu basenów, jeszcze nigdzie w Polsce się nie udał. I to z naszej strony jest pewne ryzyko. Tyle że jesteśmy już tak bardzo zaawansowani w pracach nad nim, że nie możemy zrobić kroku w tył. Mamy gotowy projekt, pozwolenia na budowę i wszystkie inne wymagane zgody. Jedyne czego nie mamy, to własnych pieniędzy na to bardzo kosztowne przedsięwzięcie[paywall]. Do połowy grudnia tego roku mamy mieć gotowe wszystkie analizy, które dadzą nam odpowiedź, czy budowa basenu będzie dla nas atrakcyjniejsza i korzystniejsza, finansowo również, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, czy jednak musimy myśleć, aby zrobić to z własnych środków. Pieniądze na to otrzymaliśmy z zewnątrz.

– Jeśli wnioski z analizy wskażą, że owa formuła jest dla nas mniej korzystna, to najzwyklej na świecie nie możemy jej zrealizować, bo to stanowiłoby dla nas naruszenie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Wówczas w przyszłym roku będziemy chcieli wziąć kredyt i z niego rozpocząć inwestycję. Inne rozwiązanie nie wchodzi w rachubę. Im szybciej wybudujemy ten kompleks zwłasnych pieniędzy, tym taniej wyjdzie to dla miasta. Decyzja będzie należeć do radnych. Nie będzie możliwości pozyskania środków z zewnątrz, z funduszy unijnych, bo nie ma takiego programu. Jedyne wsparcie z zewnątrz, jakie możemy otrzymać, dotyczy segmentu sportowego w ramach „Sportowej Polski” z Ministerstwa Sportu. Mamy takie zapewnienie, że jeśli wystąpimy o dotację, otrzymamy ją – dodał W. Bakun.

„Mądre” kredyty

Wzięcie potężnego kredytu, bo tylko taki wchodzi w grę przy tego typu inwestycji, będzie kolejnym zadłużeniem miasta. – Wiem, że może się pojawić taka narracja. Nawet jeśli skredytowalibyśmy budowę kompleksu basenów, to i tak na koniec kadencji zadłużenie miasta będzie o 50 milionów złotych mniejsze niż pod koniec 2018 roku. Nie możemy wciąż myśleć tylko o spłatach zadłużenia. Musimy zacząć myśleć o tym, aby zaciągać mądre kredyty i patrzeć na to, jaki ma to pozytywny wpływ na rozwój Przemyśla – podsumował W. Bakun.

Reklama

Do zadań powołanego przez prezydenta zespołu ma należeć przede wszystkim: monitorowanie przebiegu realizacji prac wykonywanych przez Polski Fundusz Rozwoju SA w ramach „Porozumienia o współpracy w sprawie wsparcia doradczego dla projektu PPP”, zawartego 27 lipca 2020 br., dokonanie oceny efektywności realizacji przedsięwzięcia w ramach PPP, wynikającego z analiz przekazanych przez Polski Fundusz Rozwoju i bieżąca współpraca z nim oraz wykonywanie innych czynności, związanych z przygotowaniem przedsięwzięcia do realizacji.

 

Skład zespołu
Oprócz W. Bakuna (który jest przewodniczącym) w skład zespołu wchodzą: Monika Czuryk (skarbnik miasta), Beata Bielecka (naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych), Greta Ostrowska (dyrektor Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji), Marian Baran (kierownik Biura Zamówień Publicznych), Jolanta Frydlewicz (radca prawny, Biuro Prawne i Nadzoru Właścicielskiego), Leszek Strojny (główny specjalista w Wydziale Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych), Sławomir Płoszaj (kierownik Działu Rozwoju i Inwestycji w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Przemyślu sp. z o.o.) oraz Bogusław Dobranowski (inspektor w Wydziale Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych).
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Don Pedro - niezalogowany 2020-09-23 21:27:48

    Wreszcie 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Marek - niezalogowany 2020-09-23 21:32:07

    Brawa dla Prezydenta Bakuna ! Na takiego Prezydenta Warto było czekać tyle lat !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jkj - niezalogowany 2020-09-23 21:47:39

    RIO unieważniło uchwałę o nieprzyznaniu absolutorium Prezydentowi. Napiszecie o tym?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama