Dotarła do naszej redakcji informacja, że władze miasta przymierzają się do zwiększenia opłat targowych dla handlujących na popularnym „Zieleniaku”. W odpowiedzi na pytanie, czy to prawda, władze milczą.
– Słyszeliśmy o takiej ewentualności. Podobno podwyżki mają wzrosnąć wraz z ukończeniem trzeciego etapu remontu Zielonego Rynku i oddania całości do użytku. Dla wielu z nas będzie to utrata miejsc pracy i jedynego źródła utrzymania naszych rodzin. Nie jesteśmy w stanie płacić więcej. Zostaniemy skazani na agonię. Było, jest i[paywall] będzie nam ciężko. Obroty od wielu miesięcy dramatycznie spadają. Mimo wielu próśb o jakąkolwiek pomoc ze strony władz miasta spotykaliśmy się i spotykamy albo z odmową, albo z ciszą, albo z uciekaniem od odpowiedzi – usłyszeliśmy od kilku osób prowadzących działalność gospodarczą na popularnym „Zieleniaku”.
Finał remontu trzeciej części Zielonego Rynku to kwestia kilku najbliższych tygodni. Jak niedawno na naszych łamach zapewnił sekretarz miasta Dariusz Łapa, całość zostanie oddana do użytku do końca br.
9 listopada br. odbyła się zdalna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. W punkcie „wystąpienia radnych” z pytaniem, czy prawdą jest informacja o planowanych podwyżkach opłat targowych do prezydenta miasta Przemyśla Wojciech Bakuna zwrócił się przewodniczący rady miejskiej Maciej Kamiński (PiS). Odpowiedzi nie usłyszał.
– Sygnały o możliwej podwyżce dochodzą do mnie cały czas. Rozmawiałem o tym z częścią handlujących. Padają różne kwoty, a także wysokość podwyżki w procentach. W związku z tym, że te informacje w obecnym czasie mocno niepokoją, zapytałem o to pana prezydenta. Niestety, nie uzyskałem odpowiedzi i nie dowiedziałem się, czy to prawda, czy może faktycznie tylko plotka? Nie wiem, dlaczego pan prezydent nie chciał odpowiedzieć. Czy to taka wielka tajemnica? Ta sprawa jest o tyle istotna, a pytanie zasadne, ponieważ w okresie, w którym żyjemy, czyli stanie epidemii, jakakolwiek podwyżka byłaby po prostu skandalem! – powiedział M. Kamiński.
– Teraz przedsiębiorcy liczą na pomoc, a nie na podwyżki. Dlatego mam nadzieję, że to nieprawda. Kilka miesięcy temu nie udało się pomóc kupcom w sprawie opłaty targowej, mimo zaproponowanej uchwały przez mój klub, czyli PiS oraz Regię Civitas i SLD. Uchwały dotyczącej zniesienia opłaty targowej na określony czas. Przeciwni byli radni z dawnego klubu Kukiz’15, czyli z listy, z której startował pan prezydent, i Koalicja Obywatelska – dodał przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu.
Skierowaliśmy drogą e-mailową do prezydenta W. Bakuna trzy krótkie pytania, z nadzieją, że. zechce uspokoić handlujących i zdementować pojawiające się – oby nieprawdziwe – informacje.
Zapytaliśmy: jakie obecnie opłaty ponoszą osoby handlujące na Zielonym Rynku? Czy prawdą jest, że od 1 stycznia 2021 r. te opłaty wzrosną? Jeśli tak, to czym podwyżka jest argumentowana i czy jest ona uzasadniona? Jakie w związku z tym kwoty obowiązywać będą od wspomnianego terminu?
Pytania wysłaliśmy przed południem, 12 listopada br. Mimo kilkukrotnych próśb o odesłanie odpowiedzi, do popołudnia, 17 listopada br., nie otrzymaliśmy ich. Przemyski magistrat milczy. Jeśli tylko odpowiedzi się pojawią, opublikujemy je.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.i co z takiego wyremontowanego zielonego rynku jak zaraz za wszystko swoje wezmą
i co w związku z tym myślenie z dawnej epoki...
Komu zależy na ciągłych sianiu niesprawdzonych wiadomościach. Coś słyszeli ale nikt nie podaje źródła. Tak wygląda wojna informacyjna . Tylko po co i na co ? Jakie będą podwyżki to zależy tylko od radnych.
No tak PIKSNajpierw wrzutka zeby nie siac niesprawdzonyvh wiadomosci, a potem butem , ze to radni.Nie siej czlowieku zametu !!!Specjalnie nakrecasz wszystko i cala nienawisc kierujesz na radnyvh.A radni dzis nie maja o niczym pojecia.
Podwyżki nie dają radni, niestety takie informacje też słyszałam... Niepokojące
Chcieliście na Podkarpaciu PiS to macie za swoje głosowanie. Bida aż piszczy, ale PiS dopiero teraz wam pokaże figę z dudą.
PIKS te informacje przekazuje pracownik Pana Prezydenta do tego próbują siać zamęt że na miejsce ludzi którzy wynajmują punkty handlowe są inni którzy chcą płacić więcej,tak więc czysty szantaż.Jak na razie wiele osób rezygnuje bo po prostu nie stać na tak wysokie opłaty za punkty handlowe.A jak były osoby co wynajęły od Miasta punkt handlowy to po paru miesiącach zwinęli interes z bagażem strat,taki tam jest handel.
A co do Radnych to Radni nie wiedzieli że Prezydent szykuje ludziom na Zielonym rynku podwyżki.Dopiero z FB Radny Pan Maciej Kamiński dowiedział się o problemach ludzi z Zielonego Rynku i z pomocą zapytał Prezydenta czy to prawda że kupcy mają mieć podwyżkę o 25% za punkty handlowe.Oczywiście na odp. się nie doczekał więc złożył zapytanie w owej sprawie .Teraz widać kto chce pomóc kupcom.
To Prezydent jest z PISU ? Przestan "Twoj nick !! " Prezydent jest z Konfederacji czy Kukiz, to nie podburzaj ludzi przeciwko niemu. Nie wiemy jeszcze czy podwyzka bedzie. Z tego co wiem ,to Prezydent dopiero sie zastanawia. Mam taka nadzieje zreszta. Przeciez tam na tym Z.Rynku to ostatni kawalek chleba........
Twój nick. Podwyżkę to Prezydent chce,ludziom zafundować od nowego roku, a Radni z Pis dowiadują się z FB że takie pomysły ma Prezydent.
kupcy są podwójnie opodatkowani! za pierwszym razem na remont i teraz w opłatach podwyższonych drugi raz będzie... radą dla sprzedających... było by lata temu założenie wspólnoty, odcięcie się od miasta, wykupienie terenu i co miesięczna składka na taki remont przez ten czas już by mieli na cztery takie remonty wiatek... jeżeli mamy myśleć z tej epoki jak to y stwierdza
POkaż mi durniu jeden,gdzie ta bida na Podkarpaciu.Bide widać gołym okiem na mazowieckiej,dolnośląskiej,wielkopolskiej prowincji.Kto POdróżuje dużo z racji zawodu PO Polsce ten widzi na Podkarpaciu te piękne zadbane domy,obejścia wokół nich,bardzo dobre gminne i powiatowe drogi,obwodnice miast,autostradę,lotnisko międzynarodowe.
Kola Prezydent się zastanawia ? Co boi się krytyki? Myślał że jak miał większość to ludzi straszył podwyżkami a teraz stracił większość i po cichu przez swoich pracowników straszy że na miejsce kupców ma inne osoby.Oj co się porobiło,Radny Pan Kamiński się dowiedział i plan dobrego Prezydenta runie.No jak to będzie?
tzw. kupcy, w większości, to nie mieszkańcy Przemyśla. W większości również to "kombinatorzy fiskalni" z dopłatami z |UE i ciągle narzekający. Mam "pomysła" dla tych "kupców" "aplikujcie" w swoich gminach o fundusze obiecane przez prezesa i jego giermka matołusza. amen.
M M trudno ci tu racji nie przyznac. Chyba tak bedzie jak tu piszesz.
Nie raz i nie dwa to właśnie pisałem w temacie zielonego rynku. Zielony rynek powinien być miejscem handlu dla rolników sprzedających nadwyżki z produkcji rolnej. dzisiaj niestety jest zdominowany przez ludzi prowadzących działalność handlową,kupujących towar na giełdzie czy w hurtowniach i sprzedających z zyskiem. Ani ten towar dobry bo dzisiaj nie ma już rolnictwa ekologicznego ani tani. , często droższy niż w sklepie.Z powyższego w żaden sposób nie wynika podstawa do tego aby ci handlujący mieli prawa inne niż ludzie prowadzący jakąkolwiek inną działalność handlową, np sklepy mięsne czy z pieczywem o "szmatach" nawet nie wspominając. Mają lepsze warunki stworzone przez miasto które te prace sfinansowało to muszą za nie płacić wyższe kwoty. Wielokrotnie pisałem to co "Wujek", powinni kupić sobie teren i na nim wybudować miejsca pracy, ewentualnie dzierżawić jak inni gotowe pomieszczenia. Dlaczego prowadzący sklep spożywczy z warzywami może tak zrobić a handlarz z zielonego rynku nie może?Osobiści u nich nie kupuję i nie będę kupował.
Adamie,nawet wiem dlaczego nie bedziesz kupowal. Tak sie nie godzi.
miś jesteś typowo pluszowy miś niby miły a głowie tylko pianka.Zapoznaj się z zasadami prowadzenia działalności gospodarczej,że jako to mówisz :kombinatorzy fiskalni'"nie muszą mieć kasy fiskalnej ,jest coś takiego jak karta podatkowa ale skąd miś może to wiedzieć !!! A misiowi zaproponujemy kurs z podatków i wtedy możemy z misiem dyskutować bo jak na razie mniej niż 0 wiedzy.
M. M Pan radny Kamiński zbawca zielonego rynku? hahaha dobre sobie. Dowiedział się na fb? Widziałam to i również wiem kto tak lamentuje po internetach. Ehh szkoda mówić
no tak ale żeby wtedy miasta nie wydzierało ostatniego grosza od tych prawdziwych rolników za wynajmem... i ich nie zarzynało, bo wtedy i im podobnie jak kupcom wypadało by wspólnotę utworzyć grunty wykupić i coś swojego utworzyć
Wujek Dobra Rada dobrze radzisz ale nie było takiej opcji,dlatego wygląd przez lata Zielonego rynku taki był.Teraz z pozyskanych środków UE wyremontowali rynek i szykują podwyżki o 25% .Już teraz jest najdrożej nawet Rzeszów nie ma takich stawek jakie są w Przemyślu za dzierżawę punktu handlowego na placach targowych.Dużo osób nie ma pojęcia ile się płaci za metr kw takiego punku, nie mają pojęcia że kupcy płacą za ubikację 1,8zł jednorazowo.
A co robi pan prezes PiS ma Wiejskiej wychodząc na mównicę Żoli się o borze stare powiedzenie mówi jak wół pierdzi to obora słucha
Handlarze bo trudno ich nazwac kupcami zaopatruja sie głównie w hurtowniach,a ceny sa wyzsze niz w sklepach osiedlowych.Nie wspomne juz o piatku i sobocie gdzie ceny sa podnoszone na maxa
Dobra dobra, znam takich że domy pobudowali dzięki handlowaniu na Zieleniaku. Nawet jak będzie niewielka podwyżka, nikt nie ucierpi. Poza tym wszystko drożeje więc czemu podwyżka opłat za handlowanie to coś dziwnego? Bardzo dobrze że wreszcie wyremontowali ten slums, to była straszydło w centrum miasta...
Jakie opłaty są na innych targowiskach np. w Jarosławiu, Rzeszowie? Jeśli nie będą odbiegać od normy to po co się nakręcać.
Już teraz za punkty handlowe za metr kw płacą ponad 80 zł gdzie w Rzeszowie stawki są od 25zl do 40 zł za metr kw.
Do ????? A jesli beda? Uwazasz ,ze jesli stac kogos na budowe basenow to podwyzszanie czynszu na Z. Rynku jest ok? Mowimy o ludziach ,ktorzy ledwo wiaza koniec z koncem ! Wiec budujmy baseny ale nie kosztem biednych ludzi
W 2021 roku i tak nic nie podniosą bo opłata została zniesiona!
i co z takiego wyremontowanego zielonego rynku jak zaraz za wszystko swoje wezmą
i co w związku z tym myślenie z dawnej epoki...
Komu zależy na ciągłych sianiu niesprawdzonych wiadomościach. Coś słyszeli ale nikt nie podaje źródła. Tak wygląda wojna informacyjna . Tylko po co i na co ? Jakie będą podwyżki to zależy tylko od radnych.