Reklama

Betlejemskie Światełko Pokoju trafiło do domów. Przyniesie nadzieję?

13 grudnia br. na Podkarpacie, a 20 grudnia br. na przemyski Rynek dotarło Betlejemskie Światełko Pokoju. Zgodnie z tradycją przynieśli je harcerze, przekazując m.in. metropolicie przemyskiemu abp. Adamowi Szalowi i prezydentowi miasta Wojciechowi Bakunowi. W tym trudnym roku, związanym z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem ma wyjątkową symbolikę i znaczenie. Oby przyniósł nadzieję na lepsze jutro.

Scenariusz od wielu lat jest taki sam. Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum konfliktów zbrojnych czy ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. Od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień – niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty – obiega świat[paywall].

Piękna akcja harcerzy

W br. światełko dotarło na Podkarpacie 13 grudnia br. Harcerzom przekazali je słowaccy skauci na granicy w Łysej Polanie. Najpierw trafiło do Rzeszowa. Potem, harcerską sztafetą, powędrowało do każdego podkarpackiego hufca ZHP. Przemyscy harcerze przynieśli je na Rynek miasta 20 grudnia br. O g. 16 odbyła się skromna – ze względu na epidemiczne obostrzenia – uroczystość, w której uczestniczyli m.in.: metropolita przemyski abp Adam Szal, duszpasterz przemyskich harcerzy ks. prałat Stanisław Czenczek, prezydent miasta Wojciech Bakun, starosta przemyski Jan Pączek i przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński. Oczywiście obecni byli także mieszkańcy. Każdy, kto chciał, mógł odpalić płomień i zabrać do swojego domu.

Reklama

Podczas spotkania przemyscy harcerze zbierali wolne datki na remont mieszkania dwóch pań (matki i córki) z Przemyśla. Inspiracją dla tej zbiórki był materiał, który ukazał się na naszych łamach, zatytułowany „Walczą o godną starość dla 85-letniej przemyślanki”. Każdy, kto „zasilił” dowolną kwotą puszkę, otrzymał świeczkę. Dzięki temu mógł, odpalając ją, zabrać światełko z Betlejem do domu. Komendantowi Hufca ZHP Ziemia Przemyska podharcmistrzowi Remigiuszowi Łucowi oraz wszystkim harcerzom pięknie dziękujemy za ten cudowny gest i zbiórkę, wynikającą z potrzeby serca.


fot.Mariusz Godos
Każdy, kto chciał, mógł odpalić płomień i zabrać do swojego domu.

Reklama

Światło służby

Tegorocznej akcji towarzyszy przesłanie „Światło służby”, wzywające do służby – bezinteresownego otworzenia się na potrzeby drugiego człowieka, pozostania uważnym na siebie oraz na swoje otoczenie. 2020 r. był dla wszystkich ogromnym wyzwaniem – koronawirus SARS-CoV-2 zmienił nasze plany i przyzwyczajenia. Zupełnie zmienił nasze życie. Z tego powodu światełko niesione przez przedstawicieli Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej trafi w tym roku m.in. do tych, których COVID-19 dotknął najbardziej. Trafi na ręce tych, dla których hasło służby jest rzeczą naturalną – do wszystkich walczących każdego dnia, aby przeciwdziałać epidemii. Harcerze i harcerki planują odwiedzić m.in.: harcerskich seniorów, druhny i druhów służących w Szarych Szeregach, szpitale, hospicja czy domy dziecka – oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

21 grudnia br. – zgodnie z zasadą skautowej sztafety – Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane przez harcerzy Polakom zamieszkałym na Ukrainie oraz ukraińskim skautom. Nastąpiło to na przejściu granicznym w Medyce.

Reklama

 



Zaczęło się w Austrii

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 r. w austriackim Linzu jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF, odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie transportowane jest do stolicy Austrii Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, że ZHP otrzymuje światło od słowackich skautów. Jego przekazanie odbywa się naprzemiennie – raz na Słowacji, raz w Polsce.

Reklama


fot.Mariusz Godos
Podczas spotkania przemyscy harcerze zbierali wolne datki na remont mieszkania dwóch pań (matki i córki) z Przemyśla. Inspiracją dla tej zbiórki był materiał, który ukazał się na naszych łamach, zatytułowany „Walczą o godną starość dla 85-letniej przemyślanki”. Każdy, kto „zasilił” dowolną kwotą puszkę, otrzymał świeczkę. Dzięki temu mógł, odpalając ją, zabrać światełko z Betlejem do domu. Komendantowi Hufca ZHP Ziemia Przemyska podharcmistrzowi Remigiuszowi Łucowi oraz wszystkim harcerzom pięknie dziękujemy za ten cudowny gest i zbiórkę, wynikającą z potrzeby serca. Jednym z pierwszych, który zasilił puszkę był były prezydent miasta Robert Choma.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama