O tym, że miasto pozyskało fundusze na dokończenie remontu płyty Rynku w ramach tzw. Polskiego Ładu wiadomo już jakiś czas. Obecnie poznajemy coraz więcej szczegółów tego przedsięwzięcia, także tych dotyczących kwestii, która rozpalała w ostatnich tygodniach emocje mieszkańców, a więc obecności zieleni wokół ratusza.
W sumie Jarosław na rewitalizację północnej i wschodniej pierzei Rynku wraz z przebudową placu św. Michała wyda mniej więcej 5 mln zł.
5 procent tej inwestycji wyłoży ze swojego budżetu, 4,7 mln zł to dofinansowanie pozyskane w ramach programu inwestycji strategicznych „Polski Ład”. O konstrukcji finansowania tego przedsięwzięcia wiadomo od 25 października, kiedy ogłoszono wyniki naborów.
Dużą nowością nie jest też zakres zaplanowanych na Rynku prac. Te będą prowadzone według projektów sporządzanych przed kilkoma laty.
Wiadomo więc, że Rynek zyska[paywall] nową nawierzchnię, a pod nią poprowadzona zostanie sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna i deszczowa, a także linia energetyczna. Pojawią się też na nim nowe latarnie.
Przewidziana do rewitalizacji część Rynku będzie, mówiąc najprościej, „pasować” do tej już odnowionej. Jedną z niewiadomych, a przy tym zagadnieniem budzącym wiele kontrowersji i zastrzeżeń ze strony mieszkańców jest obecność – a właściwie jej brak – zieleni w tej części miasta.
Nic więc dziwnego, że te kwestie przy okazji wpisywania nowych środków do budżetu miasta poruszyli opozycyjni radni Wiesław Strzępek i Marcin Nazarewicz.
– Czy to ma być „patelnia”, gdzie nie ma zieleni, a w dodatku jest jeszcze kostka, która pozostawia wiele do życzenia? – pytał ten pierwszy.
– Czy te drzewa na placu św. Michała zostaną usunięte? – dopytywał ten drugi, odnosząc się do wizualizacji, która przez pewien czas funkcjonowała w internecie. Wynikało z niej, że przestrzeń zielona placu rzeczywiście ulegnie ograniczeniu.
Z zagadnieniem zmierzył się burmistrz Waldemar Paluch, który na wstępie podkreślił, że kwestia ostatecznego kształtu urządzenia zieleni na jarosławskim Rynku jest wciąż przedmiotem uzgodnień z konserwatorem zabytków.
Zapewnił przy tym, że projekt nie przewiduje ingerencji w zieleń na placu św. Michała. Pewne zastrzeżenia budzą tuje i kilka drzew owocowych będących w złym stanie, ale te, jeśli zostaną wycięte, będą zastąpione innymi nasadzeniami.
W. Paluch odniósł się tutaj także do problemu zieleni na Rynku jako takiego. Po raz kolejny przypomniał, że nasadzenia drzew ze względu na lessowe podłoże nie są możliwe, ale miasto zaproponowało inne rozwiązanie.
– W ramach projektu holistycznej rewitalizacji MOF Jarosław-Przeworsk będzie jeszcze zakupiony zestaw donic z nasadzeniami. Będą to nasadzenia drzew, jak również nasadzenia innych roślin – mówił burmistrz.
– Pierwsze będą jeszcze na wiosnę – zapewniał. – Zieleń będzie, na razie prosimy jeszcze o cierpliwość – apelował.
Przy okazji tej dyskusji pojawił się też ramowy kalendarz inwestycji. Rewitalizacja dwóch pierzei Rynku ma zostać przeprowadzona do roku 2023.
Jak zapewniał burmistrz, to założenie bardzo asekuracyjne – stosunkowo niewielki zakres prac sugerowałby krótki termin fazy realizacyjnej, ratusz zostawia jednak spory margines czasu archeologom na przebadanie płyty i zabezpieczenie spodziewanych artefaktów historycznych.
Przetarg na wykonawstwo ma zostać rozpisany jeszcze w tym roku, a start inwestycji przewidywany jest na wiosnę roku przyszłego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
.
YOUTUBE.COM - BETON ZMORA POLSKICH MIAST
Zostań przyjacielem drzew !!! *** DRZEWA.ORG.PL