„Miniony rok był dla Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wyjątkowy nie tylko z uwagi na skalę ruchu granicznego, ale szczególnie ze względu na jego specyfikę. Przyjęte przez Polskę prawodawstwo uregulowało status obywateli Ukrainy, uzyskujących schronienie w RP”.
„Strażnicy graniczni pomogli tysiącom cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową, ujawniali też sprawców nielegalnych przekroczeń granicy, fałszywe dokumenty, skradzione pojazdy, nielegalne towary oraz zatrzymywali poszukiwanych przestępców”– poinformował rzecznik prasowy BiOSG Piotr Zakielarz.
Odprawiono ponad 10,5 mln podróżnych, co jest niemałym rekordem, bo stanowi 92-procentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Średni dobowy ruch to ok. 29 tys. osób. Na wjazd do Polski zgłosiło się niemal 5,9 mln osób. W 90 proc. obywateli Ukrainy. W Medyce ok. 4,2 mln, Korczowej – ok. 2,8 mln, Budomierzu – ok. 1,3 mln i Krościenku – ok. 628 tys. osób.
Nie słabł też ruch samochodowy i lotniczy. Mundurowi odprawili łącznie ponad 2 mln środków transportu, najwięcej, bo niemal 809 tys., w Korczowej. W porównaniu do 2021 roku trzykrotnie, bo do 470 tys. odpraw, wzrosła liczba operacji lotniczych obsłużonych przez strażników granicznych na lotnisku w Jasionce.
„W minionym roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili podróżnych pochodzących ze 185 państw świata” – podsumował P. Zakielarz.
W związku z sytuacją na Ukrainie największy odsetek przekraczających granicę stanowiły kobiety, matki z dziećmi i osoby starsze, również bez[paywall] dokumentów podróży. By usprawnić odprawę i maksymalnie pomóc uciekającym przed wojną, Straż Graniczna uprościła część procedur. Przykładem może być chociażby umożliwienie przekraczania granicy pieszo, nawet na przejściach drogowych.
Na piesze przejście do Strefy Schengen zdecydowało się ponad 1,7 mln osób, z czego w Medyce ok. 1,4 mln, Korczowej – ok. 130 tys. i w Budomierzu – ok. 84 tys. Ponad 3 tys. osób (obywateli Afganistanu, Algierii, Bangladeszu, Białorusi, Iraku, Kongo, Ukrainy czy Uzbekistanu) skorzystało z procedur związanych z udzielaniem ochrony międzynarodowej.
Nie zabrakło również zatrzymań tych, których dane widniały w międzynarodowych bazach poszukiwawczych, opatrzonych czerwoną notą Interpolu lub z europejskim nakazem aresztowania. W ubiegłym roku funkcjonariusze Straży Granicznej na podkarpackich odcinkach zatrzymali 330 takich osób.
Strażnicy graniczni, mimo wzmożonego ruchu na wszystkich przejściach, nie tracili czujności. Ujawnili 766 fałszywych dokumentów: 285 odbitek stempli kontroli granicznej i 169 praw jazdy. Jednorazowa, rekordowa próba przewozu fałszywek została udaremniona w kwietniu w Krościenku, gdzie ukraiński kurier przewoził ponad 100 podrobionych dokumentów.
Ujęto 428 osób przekraczających granicę wbrew przepisom (Ukraińców, Nepalczyków, Syryjczyków, Turków i Afgańczyków).
Zatrzymano też 16 organizatorów nielegalnego przekraczania granic – głównie Ukraińców i Turków.
„Największe zdarzenie zanotowali funkcjonariusze SG z placówki w Sanoku. Mundurowi ujawnili kuriera przewożącego w ciężarówce 23 imigrantów z Turcji oraz Syrii. Auto chwilę wcześniej przekroczyło granicę ze Słowacji do Polski” – podaje dalej BiOSG.
Wartość ujawnionych nielegalnych towarów przekroczyła w 2022 roku kwotę 35 mln zł. Same papierosy i tytoń odpowiadały ponad 23 mln zł. Nielegalny alkohol wart był ok. 40 tys. zł, a narkotyki i anaboliki ok. 250 tys. zł.
Wzrosła (i to znacznie, bo aż o 87 proc.) liczba pojazdów pochodzących z przestępstwa. 148 środków lokomocji i części wartych było ponad 10,2 mln zł.
„Największego ujawnienia dokonali mundurowi z placówki SG w Lubaczowie, którzy zabezpieczyli nielegalny tytoń o szacunkowej wartości ok. 8 mln zł. Najdroższe zatrzymane na Podkarpaciu samochody pochodzące z przestępstwa to ciężarówka typu betoniarka zabezpieczona w Medyce (220 tys. zł) oraz lexus zatrzymany w Korczowej (170 tys. zł)” – informuje rzecznik BiOSG.
Miniony rok przyniósł ze sobą też dobre wiadomości. Już na początku 2022 na tzw. granicy zielonej uruchomiony został system perymetryczny, który przez całą dobę przekazuje obraz i alarmy, jeśli na „zielonej granicy” dochodzi do jakichś zdarzeń.
Pracę pierwszego w historii, wdrożonego na polskiej granicy państwowej odcinka najnowszej generacji systemu perymetrii koordynują strażnicy graniczni w centrum nadzoru mieszczącym się w przemyskiej komendzie.
Jak widać, pracy nie brakuje. Ale chętnych do wcielenia w szeregi Straży Granicznej również. W minionym roku zatrudnienie znalazło100 adeptów. W tym roku planowane jest przyjęcie 135 funkcjonariuszy, co stanowi największy nabór na przestrzeni ostatnich lat.

fot.zw.
„Strażnicy graniczni pomogli tysiącom cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową, ujawniali też sprawców nielegalnych przekroczeń granicy, fałszywe dokumenty, skradzione pojazdy, nielegalne towary oraz zatrzymywali poszukiwanych przestępców”– poinformował rzecznik prasowy BiOSG Piotr Zakielarz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze