Reklama

Bircza stolicą dziecięcej twórczości teatralnej. Znamy zwycięzcę tegorocznego przeglądu!


Każdego roku w Birczy odbywa się niezwykłe święto teatru, które ściąga do miejscowości grupy teatralne tworzone przez młodych aktorów z różnych miejscowości regionu. Nie inaczej było tym razem. 47. Przegląd Teatrzyków Dziecięcych pn. „Tropem Jasia i Małgosi” przyniósł masę emocji i wzruszeń, pozytywnych inspiracji, a przede wszystkim ogrom satysfakcji z udanych konkursowych prezentacji.


Widownię sali Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy ponownie wypełnili uczniowie i nauczyciele miejscowej szkoły, podopieczni oraz opiekunowie Środowiskowego Domu Samopomocy oraz występujące zespoły teatralne. Nie zabrakło też jurorów, którzy wnikliwie śledzili wszystkie prezentacje. Łącznie odegrano 10 spektakli, więc zadanie wyłonienie najlepszych nie należało wcale do łatwych. Tym zajęło się profesjonalne jury, w którego skład weszli: Krystyna Juźwińska (animatorka kultury, kierownik Działu Animacji Kulturalnej w CK Przemyśl, laureatka odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”), Katarzyna Lewandowska (aktorka i performerka, absolwentka AST w Krakowie, związana z Teatrem Maska w Rzeszowie), Henryk Hryniewicki (aktor, reżyser, założyciel teatru NEMNO, przyjaciel imprezy). Dorosłych jurorów wsparli członkowie dziecięcego jury: Zofia Fijałkowska, Zofia Słowińska oraz Lena Klimczyk.

Wspólnymi siłami zadecydowano, że laur zwycięstwa należy się bezapelacyjnie grupie teatralnej „Supełek” z Gminnego Ośrodka Kultury w Krasiczynie. Wywalczyła ona pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 2 tys. zł. Zespół, który od lat prowadzi dyrektor GOK w Krasiczynie Bogumiła Zwolińska, zaprezentował spektakl „Czerwony Kapturek” w zupełnie nowej odsłonie. Wielokrotnie zdobywał już nagrody i wyróżnienia na[paywall] różnorodnych konkursach i festiwalach teatralnych, reprezentując gminę Krasiczyn. Pasja młodych artystów, talent i zaangażowanie – jak widać – nie uszły uwadze oceniających teatralne popisy. Drugie miejsce i nagroda w wysokości 1200 zł powędrowało do Teatrzyku „Entliczek Pętliczek” z GOK w Horyńcu-Zdroju, a trzecie ex aequo plus 1 tys. zł zgarnęły Teatrzyk Pierścienie ze SP w Olszanach i Teatrzyk „Iskierka” z CK w Przemyślu.

Reklama

Oprócz tego przyznano też 6 wyróżnień wraz z gratyfikacją finansową w kwocie 400 zł.

Organizatorem przeglądu był GOKiS w Birczy, a współorganizatorami, jak co roku, Centrum Kulturalne w Przemyślu i Starostwo Powiatowe w Przemyślu, które były też fundatorami nagród. Na finał wszyscy uczestnicy mogli liczyć na poczęstunek.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/06/2025 07:56
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama