26 września, niedziela, centrum Birczy. Po raz piąty grupa pasjonatów tworzących Stowarzyszenie „Sportowy Duch” udowodniła, że ograniczenia są tylko w naszej wyobraźni. Odbyła się kolejna edycja „Birczańskiego Biegu po Zdrowie”. Sportowo-rodzinna atmosfera udzieliła się zarówno uczestnikom wydarzenia, jak i obserwatorom.
Trasy biegowe przygotowane przez organizatorów dostosowane zostały do poszczególnych grup wiekowych i społecznych (biegi dzieci, bieg osób niepełnosprawnych oraz bieg główny open i nordic walking na 5 km).
W samym centrum Rynku zainstalowano profesjonalny sprzęt do[paywall] pomiaru czasu biegaczy. Przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki ustawiono punkt zapisów oraz miejsce dekoracji zwycięzców.
Wspólnego otwarcia imprezy o g. 14 dokonali marszałek Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola wraz z przewodniczącym rady gminy oraz pomysłodawcy i organizatorzy biegu Lucjan Mielnikiewicz, Stanisław Chrobak i Zbigniew Haszczyn.
Wielomiesięczne przygotowania i pozyskiwania sponsorów zaowocowały dodatkowymi atrakcjami dla zainteresowanych.
Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu promowała swoje kierunki studiów, w sposób szczególny widoczne było pielęgniarstwo. Studenci wraz z opiekunami świadczyli usługi pomiaru ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy, wyliczali indeks BMI.
Wspólnie z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu przeprowadzili symulowany pokaz udzielania pierwszej pomocy w zdarzeniu drogowym. Kolejnym punktem promocyjnym była oferta wystawiona przez Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu.
Dzięki uprzejmości przychodni „Asklepios” w Birczy była także możliwość przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19. Stoiska z watą cukrową, dmuchane zjeżdżalnie dla najmłodszych, malowanie twarzy, balony, lizaki, te i wiele innych atrakcji umilały dzień wszystkim przybyłym.
V Birczański Bieg po Zdrowie to impreza, w której uczestniczą zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści zrzeszeni w klubach biegaczy. Zauważyć można już stałych bywalców.
Finaliści otrzymali nagrody rzeczowe lub pieniężne. Na pytanie, po co to robicie, działacze entuzjastycznie odpowiedzieli, że jest to pasja oraz aby pokazać wszystkim sceptykom, że się uda, pomimo rocznej przerwy spowodowanej pandemią.
Zapał i werwa, z jaką prowadzili zawody, wskazują jednoznacznie, że aby osiągnąć sukces, należy mieć po prostu pasję i mnóstwo energii.
Wydarzenie nie odbyłoby się bez całego zaplecza osób wspierających, pracowników GOKSiT w Birczy, jednostek OSP z terenu gminy Bircza, wolontariuszy, sympatyków i sponsorów. Birczański bieg na stałe wpisał się już w kalendarz imprez. Gromadzi całe rodziny, stając się imprezą międzypokoleniowej integracji społecznej.
Okazuje się, że każdy ma w sobie sportowego ducha.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze