W poprzednim numerze zamieściliśmy apel Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Beaty Kot do mieszkańców miasta o przekazanie, względnie użyczenie starych fotografii i innych źródeł historycznych dotyczących kościoła pw. św. Józefa, czyli Salezjanów. Odzew był błyskawiczny.
Przypomnijmy, że w ub. miesiącu silny wiatr złamał krzyż na szczycie 62-metrowej wieży kościoła. Na szczęście nie spadł on na ulicę, ale zawisł na instalacji piorunochronu. Do jego zdjęcia potrzebna była Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego w Rzeszowie[paywall]. Krzyż ma ok. 3 metrów wysokości i waży ok. 200 – 300 kg. Mimo że nie został doszczętnie zniszczony, uszkodzenia są dość poważne. Wymaga rekonstrukcji.
– Zwróciliśmy się z ogromną prośbą do mieszkańców o przekazanie, względnie użyczenie starych fotografii i innych źródeł historycznych dotyczących kościoła. Szczególnie zależało nam na wizerunkach wieży kościelnej z czasów jej budowy. Materiały pomogłyby nam w opracowaniu szczegółowej ekspertyzy technicznej i oszacowaniu niezbędnych prac przy budowli. W odpowiedzi otrzymaliśmy zdjęcie krzyża kościoła Salezjanów w Przemyślu. Wykonawcą i fundatorem był Wiktor Robliczek, właściciel fabryczki wag mieszczącej się obecnie na ulicy Świętego Jana Nepomucena 35 w Przemyślu. Zdjęcie otrzymaliśmy od prawnuczki wykonawcy i jej męża. Bardzo dziękujemy, jesteśmy wzruszeni i jednocześnie bardzo zmotywowani do dalszej pracy – zapewniła uradowana B. Kot.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Hej, Tadeuszu, obudź się. KRZYŻ na horyzoncie a brak twojego komentarza jak zwykle obiektywnego. Przecież Przemyśl poniesie ogromne straty a można by za to wspomóc walkę z niekoronowanym wirusem. Hm, co z tym Tadeuszem, to zagadka. Kto zgadnie, czeka nagroda.
Za hejtowanie pisobolszewikow zostal wywieziony do lagru !
Piękna historia, proszę jaki odzew, nie tylko historia kościoła ale też przemyskiego fabrykanta. To ludzie tworzą historię w tym też historię kościoła zarówno powstawania budowli jak i instytucji.Wiadomość dla wiernych diecezji przemyskiej :https://rzeszow.onet.pl/koronawirus-ksieza-musza-oddac-polowe-przychodow-na-parafie-i-kurie/8vz1v9y
Zastąpię nieśmiało p. Tadeusza - od zabytkowego krzyża jest konserwator zabytków, nie miasto. Ewentualnie wierni mogą zrobić sobie składkę, żeby wspomóc biedną, jak mysz kościelna dla zabytków niesakralnych, panią konserwator.
Może jeszcze jest gwarancja ???
Hej, Tadeuszu, obudź się. KRZYŻ na horyzoncie a brak twojego komentarza jak zwykle obiektywnego. Przecież Przemyśl poniesie ogromne straty a można by za to wspomóc walkę z niekoronowanym wirusem. Hm, co z tym Tadeuszem, to zagadka. Kto zgadnie, czeka nagroda.
Za hejtowanie pisobolszewikow zostal wywieziony do lagru !