Reklama

Błyskawiczny odzew. Wiadomo, kto i kiedy wykonał krzyż na wieży kościoła Salezjanów

W poprzednim numerze zamieściliśmy apel Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Beaty Kot do mieszkańców miasta o przekazanie, względnie użyczenie starych fotografii i innych źródeł historycznych dotyczących kościoła pw. św. Józefa, czyli Salezjanów. Odzew był błyskawiczny.

Przypomnijmy, że w ub. miesiącu silny wiatr złamał krzyż na szczycie 62-metrowej wieży kościoła. Na szczęście nie spadł on na ulicę, ale zawisł na instalacji piorunochronu. Do jego zdjęcia potrzebna była Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego w Rzeszowie[paywall]. Krzyż ma ok. 3 metrów wysokości i waży ok. 200 – 300 kg. Mimo że nie został doszczętnie zniszczony, uszkodzenia są dość poważne. Wymaga rekonstrukcji.

– Zwróciliśmy się z ogromną prośbą do mieszkańców o przekazanie, względnie użyczenie starych fotografii i innych źródeł historycznych dotyczących kościoła. Szczególnie zależało nam na wizerunkach wieży kościelnej z czasów jej budowy. Materiały pomogłyby nam w opracowaniu szczegółowej ekspertyzy technicznej i oszacowaniu niezbędnych prac przy budowli. W odpowiedzi otrzymaliśmy zdjęcie krzyża kościoła Salezjanów w Przemyślu. Wykonawcą i fundatorem był Wiktor Robliczek, właściciel fabryczki wag mieszczącej się obecnie na ulicy Świętego Jana Nepomucena 35 w Przemyślu. Zdjęcie otrzymaliśmy od prawnuczki wykonawcy i jej męża. Bardzo dziękujemy, jesteśmy wzruszeni i jednocześnie bardzo zmotywowani do dalszej pracy – zapewniła uradowana B. Kot.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jaś - niezalogowany 2020-04-01 13:50:18

    Może jeszcze jest gwarancja ???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyski obserwator - niezalogowany 2020-04-01 15:04:43

    Hej,  Tadeuszu, obudź się. KRZYŻ na horyzoncie a  brak twojego komentarza jak zwykle obiektywnego. Przecież Przemyśl poniesie ogromne straty a można by za to  wspomóc walkę z niekoronowanym wirusem. Hm, co z tym Tadeuszem, to zagadka. Kto zgadnie, czeka nagroda. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kon - niezalogowany 2020-04-01 16:57:03

    Za hejtowanie pisobolszewikow zostal wywieziony do lagru !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama