Reklama

Budżet 2018 najwyższy od 4 lat. Znowu bez poważnych inwestycji

To będzie najwyższy od czterech lat budżet miasta Przemyśla, wyższy od ubiegłorocznego o ponad 30 mln zł. Niestety, ponownie nie ma w nim znaczących inwestycji.

Ostatnia w br. sesja Rady Miejskiej w Przemyślu, która odbyła się 19 grudnia br., była tą najważniejszą, bo budżetową. Zapadły decyzje, jakimi pieniędzmi miasto będzie dysponować w 2018 roku[paywall]. Zanim doszło do dyskusji i głosowania, radni przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia przyszłego roku Rokiem Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej miasta Przemyśla.

– Ten budżet nie jest może spektakularny, ale na miarę naszych możliwości. Zakłada kolejną redukcję zadłużenia, jest jasny i spełnia wszystkie wymogi formalne – powiedział przewodniczący Klubu Radnych Regii Civitas Robert Bal. Wtórował mu przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Bogusław Zaleszczyk: – To kolejny budżet z nadwyżką. Projekt uchwały jest kontynuacją założeń, czyli oszczędności. Najważniejsze, że nie zadłużamy mieszkańców.

Reklama

Czeka nas jeszcze kilka chudych lat

– Nie widzę pozytywów dla naszego miasta. Mówicie, że budżet jest na miarę możliwości. Tyle o nich mówiliście, takowe słowa padły chociażby z ust pani przewodniczącej rady miejskiej. Ale do Przemyśla jakoś inaczej, znacznie słabiej, płyną pieniądze z centrali. Przez trzy lata naszych rozczarowujących rządów w mieście nie udało się przeprowadzić żadnej większej inwestycji. Nie ma już kogo opodatkować. Czeka nas jeszcze kilka chudych lat. Według prognoz, balast nieco zmniejszy się dopiero w 2022 roku. Za to brakuje miejsca w obiektywach aparatów fotograficznych, aby uchwycić wszystkich, którzy uczestniczą w przecięciach wstęg, poświęceniach pomników i tak dalej – stwierdził z kolei przewodniczący Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej Ryszard Kulej.

– Nic dodać, nic ująć. Radny Kulej powiedział w zasadzie wszystko. Zapytam, gdzie są inwestycje? Inwestycje to rozwój każdego miasta. Ranga Przemyśla bardzo szybko pikuje w dół. Wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni, ale za ostatnie trzy lata nie my. Podam dwie kwoty. W czasie, kiedy my tworzyliśmy koalicję, do miasta wpłynęło 405 milionów złotych. Za czasów waszych rządów – 82 miliony złotych. To ledwie 20 procent tego, co w poprzedniej kadencji. Nie przepracowaliście solidnie nawet roku. Widać to na ulicach. Nie ośmieszajmy się, mówiąc, że stawiamy na turystykę, kiedy w budżecie na przyszły rok przeznaczamy na nią 177 tysięcy złotych. Jedynym pozytywem tego budżetu jest fakt, że urzędnicy będą mieć się dobrze i pewnie dobrze wykonywać swoją pracę. Pytam, gdzie są wasze pomysły, z którymi szliście do wyborów? Gdzie jest pomoc marszałka województwa podkarpackiego, marszałka Sejmu? Gdzie jest obiecywana przez Prawo i Sprawiedliwość kasa dla Przemyśla? – pytał przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Wojciech Błachowicz.

Reklama

Sieją cały czas...

– Starły się dwie wizje: optymistyczna i fatalistyczna, by nie rzec apokaliptyczna. Moim zdaniem ten budżet to podwaliny pod przygotowanie innego, lepszego. Zgadzam się, że brakuje inwestorów z zewnątrz, ale nie zapominajmy o naszych rodzimych, którzy chcą tworzyć nowe miejsca pracy. Nie wszystko zależy od prezydenta. Pomyślność to współpraca z radnymi, władzami wojewódzkimi i centralnymi. Wierzę, że efekty przyjdą – podsumował dyskusję prezydent Przemyśla Robert Choma.

15 głosami „za”, 5 „przeciw” i 2 „wstrzymującymi się” budżet na 2018 r. został przyjęty.

Reklama




Jakie były miejskie budżety?
rok              dochody                                                    wydatki

2015    311 mln 304 tys. 676 zł            308 mln 615 tys. 676 zł

2016    296 mln 557 tys. 452 zł            292 mln 417 tys. 452 zł

2017    341 mln 665 tys. 942 zł            333 mln 819 tys. 744 zł

2018    372 mln 526 tys. 224 zł            360 mln 955 tys. 408 zł

 

Na co najwięcej w 2018 roku?

Wydatki

oświata i wychowanie – 64 mln 73 tys. 278 zł

rodzina – 61 mln 60 tys. 480 zł

administracja publiczna – 22 mln 749 tys. 545 zł

Reklama

pomoc społeczna – 22 mln 338 tys. 837 zł

Dochody

podatki i opłaty – 93 mln 628 tys. 697 zł

rodzina – 60 mln 730 tys. 930 zł

transport i łączność – 10 mln 529 tys. 527 zł

gospodarka mieszkaniowa – 10 mln 205 tys. zł


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz. - niezalogowany 2017-12-19 19:19:18

    Na diety radnych wystarczy.Na wynagrodzenie zatrudnionych urzędników wystarczy.Na jakiś pomniczek też się znajdzie.Na marsze pochody i inne patriotyczne rozrywki też wystarczy.A inwestycje a kto się na nich zna. Psują tylko wizerunek miasta.Aż przykro patrzec na rozkopy,błoto itd.A na koniec roku tradycyjnie podniesie sie ceny ścieków i wody,śmieci,ceny parkingów i będzie dobrze.To będzie świadczyło o dobrym wypełnieniu mandatu radnego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mieszkaniec - niezalogowany 2017-12-19 21:24:21

    Rzadko się zgadzam z lewicą ale tutaj Radny Ryszard Kulej ma w 100 % rację !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    obserwator - niezalogowany 2017-12-19 22:45:22

    O  śpiący  przez ostatnie 3 lata  suseł się obudził. Jakoś do tej pory  o tym panu K. z LSD nie było  szczególnie słychać był ze zrozumiałych względów dla obecnej " wadzy" w mieście  raczej spolegliwy , I nagła krytyka , skąd to przyspieszenie , może czuć wyborami ?. Ciekawe nie .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama