Na ostatniej sesji Rady Powiatu Przeworskiego podjęto uchwałę budżetową na rok 2017. Przyszłoroczny budżet ma być stabilny i bezpieczny. Jest on w dużej mierze oparty na środkach pochodzących ze scaleń.
Przewodniczący klubu radnych PiS Dariusz Łapa, oceniając dwuletnią pracę obecnej rady i zarządu powiatu, podkreślił, że od początku założeniem było zminimalizowanie zadłużenia powiatu przeworskiego. – Zaczęliśmy naszą kadencję z kwotą długu 27 milionów 693 tysiące złotych – powiedział. Przyznał, że poprzednia kadencja nastawiona była na inwestycje drogowe, ponieważ taka była perspektywa, zaś obecna skupi się na spłacie zobowiązań. Przez ostatnie dwa lata[paywall] udało się spłacić blisko 3,5 mln zł, nie licząc ok. 800 tys. zł corocznej obsługi długu. Założeniem rady do końca kadencji, czyli przez 2017 i 2018 rok, jest spłata jeszcze ponad 6 mln zł. W sumie udałoby się spłacić 9,5 mln zł podstawy długu przez obecną, czteroletnią kadencję (plus ok. 3 mln zł obsługi długu). Odnosząc się do projektu uchwały budżetowej, Dariusz Łapa zaznaczył: – Nasze stanowisko będzie pozytywne, pokazując po raz kolejny, że zdroworozsądkowo patrzymy na rozwój powiatu, nie na sprawy klubowe – mówił szef klubu radnych PiS, podkreślając, że powiat przeworski wychodzi na prostą i poprawia swoją kondycję finansową.
– Przyszłoroczny budżet jest w miarę stabilny, bezpieczny i przez kolejne lata możemy myśleć o rozwoju naszego powiatu – powiedział starosta przeworski Zbigniew Kiszka. Zaznaczył, że najważniejszy jest szpital, który powiat musi utrzymać, bo służy on mieszkańcom – corocznie przyjmuje ok. 12 tys. pacjentów.

fot.Barbara Chmura
Starosta powiatu przeworskiego Zbigniew Kiszka zaznaczył, że przyszłoroczny budżet jest w miarę stabilny i bezpieczny.
Dochody budżetowe na rok 2017 wyniosą 65 mln 6 tys. 595 zł. Zaplanowane wydatki to kwota 64 mln 264 tys. 898 zł. Nadwyżka budżetu stanowi 741 tys. 697 zł. Budżet na 2017 r. jest w dużej mierze oparty na środkach pochodzących ze scaleń, kwota na ten cel przeznaczona na prace geodezyjno-urządzeniowe to ponad 6 mln zł. W przyszłorocznym budżecie na inwestycje zostanie przeznaczonych 5 mln 220 tys. zł. Wydatki w dziale Transport i łączność wyniosą ponad 3,2 mln zł, z czego na utrzymacie dróg – ponad 2,7 mln zł. Zaplanowane są remonty dróg relacji: Gniewczyna – Świętoniowa, Gniewczyna – Gorzyce, Przeworsk – Ujezna oraz przebudowa: Szegdy – Majdan Sieniawski oraz Kolonia Polska – Adamówka.
Najwięcej pieniędzy pochłoną jak zwykle wydatki na oświatę i wychowanie, prawie 16,4 mln zł, z czego wynagrodzenia wraz z pochodnymi to około 11,6 mln zł. W ramach wydatków majątkowych w tym dziale została zaplanowana termomodernizacja budynków w Zespole Szkół Zawodowych w Przeworsku w wysokości blisko 500 tys. zł. Ma to być wkład własny w związku z planowanym ubieganiem się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Planowana jest także wymiana kotła gazowego w Zespole Szkół w Zarzeczu (ponad 91 tys. zł). W dziale Ochrona zdrowia zaplanowano 1 mln zł z dochodów własnych na wydatki majątkowe w SP ZOZ w Przeworsku na rozbudowę i modernizację Działu Diagnostyki Obrazowej. Prawie 200 tys. zł ma zostać przeznaczonych na głęboką modernizacje energetyczną budynku pałacu Lubomirskich oraz budowę farmy fotowoltaicznej. Na 2017 r. zaplanowano rozchody budżetu w wysokości blisko 3 mln zł z przeznaczeniem na spłatę wcześniej zaciągniętych rat kredytów i pożyczek.
Radni przyjęli uchwałę budżetową jednogłośnie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze