Od połowy października br. na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej, czyli m.in. przejściach granicznych w naszym regionie, działa cyfrowy system rejestracji obcokrajowców spoza UE. System „Entry-Exit” (czyli „Wejście-Wyjście”) rejestruje osoby przyjeżdżające na pobyt krótkoterminowy. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo unijnych granic oraz ułatwić kontrolę pobytu cudzoziemców.
System zaczął działać na polskich granicach w niedzielę, 12 października br. Pierwsi podróżni zostali odprawieni na drogowym przejściu granicznym Medyka-Szeginie i kolejowym przejściu granicznym Przemyśl-Mościska. Nad sprawnym przebiegiem jego wdrażania czuwają funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu i Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej. Funkcjonowanie systemów informatycznych wykorzystywanych w odprawach granicznych pozostaje pod stałym nadzorem ekspertów z Biura Łączności i Informatyki KGSG. Dostęp do systemu zapewniony jest także dla organów i instytucji krajowych, m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ......
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 66% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze