Najprawdopodobniej w marcu 2024 r. pojęcie „bunkier na stoku” przejdzie do historii. To miejsce będzie wyglądać zupełnie inaczej. Przemyślanie i turyści, pamiętający obskurny szkielet budynku, będą mieli na czym zawiesić oko. Dzięki życzliwości krakowskiej firmy „Texom”, która jest głównym wykonawcą, odwiedziliśmy powstające Centrum Dowodzenia „Twierdza Przemyśl”.
Wszystko możliwe jest dzięki otrzymaniu pieniędzy z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 oraz z budżetu państwa. Zagospodarowanie popularnego „bunkra” i terenu wokół to jeden z najważniejszych elementów projektu „Razem zmieniamy Przemyśl”. Łączny koszt to ok. 12 mln zł. Miasto dołoży do tego przedsięwzięcia ok. 370 tys. zł[paywall].
– Zagospodarowanie pawilonu i terenu wokół niego na Zniesieniu jest najważniejsze. Będzie to swoiste centrum dowodzenia jedną z największych atrakcji w naszym mieście i wokół niego, czyli fortami Twierdzy Przemyśl. Często turyści przyjeżdżają do naszego miasta i nie wiedzą, jak zwiedzać forty. Teraz, mam nadzieję, ten problem zniknie. Tuż obok pawilonu powstanie parking, wewnątrz sale audiowizulane, kino 5D, punkty gastronomiczne oraz sala widokowa
Reklama
– powiedziała onegdaj naczelnik Wydziału Inwestycji, Strategii Rozwoju i Funduszy Europejskich UM w Przemyślu Beata Bielecka.
9 września 2022 r. pierwszy element dokumentacji projektowej, opracowanej przez Biuro Projektowe Agata Tyszczak – Damian Szul – Sławomir Uta, ujrzał światło dzienne. A. Tyszczak odpowiedzialna była za architekturę, zaś D. Szul za scenariusz wystawy i projekt aranżacji ekspozycji. W opracowaniu szczegółowo przedstawione są aranżacje poszczególnych pomieszczeń. Jedna z sal zaaranżowana zostanie na wzór wagonu, którym poborowi byli transportowani. Będą tam ławki, na których będzie można usiąść i posłuchać lektora. W innej sali, w jej centralnej części, umieszczona zostanie makieta przedstawiająca planowaną zabudowę Twierdzy Przemyśl wraz z jej otoczeniem. Na makietę „rzucona” zostanie projekcja wizualizująca kolejne etapy tworzenia twierdzy czy historie bitew i jej oblężeń. W jeszcze innym pomieszczeniu zwiedzający zobaczą postać przewodnika po twierdzy, którym będzie anonimowy żołnierz. Postać będzie prezentowana w formie hologramu. Opowie swoją historię i zaprosi zwiedzających do wędrówki po częściach twierdzy, dostępnych jedynie dla żołnierzy. Słowem: pokaże zaplecze. Będzie także sala pamięci poległych. Tam, w tzw. kiosku multimedialnym, umieszczony zostanie spis poległych żołnierzy i ich grobów, pozyskany ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Dla zwiedzających będzie to możliwość odnalezienia miejsca spoczynku swoich przodków, którzy walczyli w Twierdzy Przemyśl. Inne pomieszczenie będzie swoistym polem bitwy. Widzom zaprezentowany zostanie spektakl multimedialny, z projekcją, dymem, feerią świateł. Widz będzie miał wrażenie, że znalazł się w samym środku bitwy...
W marcu br. rozstrzygnięty został przetarg na wykonawstwo. Wygrała go krakowska firma Texom. Docelowo obiekt będzie miał dwie kondygnacje nadziemne i będzie funkcjonalnie połączony ze ścianą oporową powyżej ul. Pasteura. Prace trwają. Kondygnacja dolna znajdzie się na poziomie parkingu, zaś górna będzie dostępna z poziomu trasy narciarskiej. Na tym poziomie znajdą się: główne wejście, recepcja, szatnia, sanitariaty i pomieszczenia techniczne (magazynowe oraz porządkowe). Stamtąd będzie można przejść do kolejnych multimedialnych sal ekspozycyjnych. Winda (także dla osób niepełnosprawnych) i schody (do wyboru) poprowadzą na I piętro. Po zakończeniu prac budynek będzie mieć 53,28 m długości, 13,52 m szerokości i 11,30 m wysokości. Zgodnie z umową budowa Centrum Dowodzenia „Twierdza Przemyśl” ma potrwać do 31 stycznia 2024 r. Po dokonaniu wszystkich niezbędnych odbiorów, obiekt zostanie oddany do użytku w marcu przyszłego roku.
Ale najprawdopodobniej nie będzie jeszcze w pełni wyposażony. Dość długo trwało wyłonienie firmy, która zajmie się dostawą i montażem wyposażenia poszczególnych pomieszczeń centrum. Doszło do tego dopiero 21 września br. Miasto wybrało ofertę (spośród 6 złożonych) spółki „New Amsterdam” z Krakowa. Opiewa ona na kwotę 2 mln 569 tys. zł. Na wywiązanie się z niej wykonawca ma czas do 30 lipca 2024 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze