Reklama

Ceny ciepła Przemyślu w górę. Ile? Na razie nie wiadomo

Nie ma pytania „czy?”, jest „ile i od kiedy?” Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Przemyślu Maciej Patoczka nie ma wątpliwości, że odbiorcy ciepła w nadsańskim mieście będą musieli zapłacić więcej. Wiele wskazuje na to, że o ok. 30 procent.

Wedle zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, od 1 lutego br. rząd obniży podatki VAT: na gaz i nawozy z 23 do 0 procent, na prąd i ciepło do 5 procent, a na paliwa do 8 procent. Łączny koszt wszystkich tych rozwiązań dla budżetu ma wynieść 15 mld zł.

Niższy VAT na energię elektryczną i ciepło systemowe ma obowiązywać przez 4 miesiące. To jednak nie sprawi, że ceny ciepła systemowego nie wzrosną.

Na stronie internetowej MPEC sp. z o.o. w Przemyślu pojawiła się bardzo enigmatyczna informacja[paywall]:

„Mamy dla Państwa umiarkowanie dobre informacje dotyczące cen ciepła systemowego. Jak zapewne większość z naszych odbiorców wie, od 1 stycznia br. podatek VAT na ciepło został obniżony z 23 do 8 procent. I taka obniżona stawka miała obowiązywać do 31 marca 2022 r. Obecnie procedowany jest w Sejmie poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który przewiduje m.in. obniżenie stawki VAT na ciepło do 5 procent. Tak obniżona stawka miałaby obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca b.r. Wszystko wskazuje na to, że wspomniana ustawa zostanie szybko i bez większych przeszkód uchwalona. Druga związana z tym informacja jest już nieco mniej optymistyczna. Jeśli inne czynniki kosztotwórcze nie ulegną szybko zmianie, a nic na to nie wskazuje, to obniżka VAT nie zatrzyma wzrostu kosztów ogrzewania. Może co najwyżej nieco złagodzić jego skalę”.

Reklama

Dwie ceny ciepła

Zapytaliśmy u źródła, czyli u prezesa przemyskiego przedsiębiorstwa, co to oznacza?

– Sytuacja jest kuriozalna. Bo podwyżki są zawieszone. W styczniu cena za ciepło systemowe dostarczane mieszkańcom będzie nieco niższa, bo VAT został obniżony z 23 do 8 procent. Skąd to się bierze? Są dwie ceny ciepła. Jedna to ta związana z przesyłem ciepła, którą my świadczymy. Druga to ta związana z wytworzeniem ciepła w Ciepłowni Zasanie, która od 1 września zeszłego roku jest w rękach spółki PGNiG Termika Przemyśl. Na razie ci nie zmienili ceny. Ale to kwestia czasu. My o wzrost wnioskowaliśmy do URE już dawno, ale ze względów proceduralnych prezes URE nie zdążył ich zaakceptować. A potem u nas zmienił się podmiot wytwarzający ciepło i sprawa pozostała w zawieszeniu – tłumaczy prezes M. Patoczka.

– W każdej chwili może jednak dojść do podwyżki ceny za wytworzenie ciepła, a to będzie oznaczać wzrost cen dla mieszkańców. Ze swojej strony mogę zapewnić, że podwyżka cen za przesył ciepła nie nastąpi wcześniej niż 1 marca tego roku – podsumował.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości