Prześledziliśmy podwyżki cen za odbiór śmieci w gminach powiatu przemyskiego. Najdrożej jest obecnie w Żurawicy.
Większość gmin uzależnia stawkę od tego, czy mieszkańcy segregują odpady czy nie. W gminach Bircza i Dubiecko dodatkowo brana jest pod uwagę liczba domowników.
W Birczy stawka za odpady segregowane wynosi 10 zł od osoby, a w przypadku rodzin 6-osobowych i większych – 50 zł za całe gospodarstwo. W przypadku śmieci niesegregowanych opłata [paywall]wynosi odpowiednio – 20 zł za osobę lub 100 zł za całe gospodarstwo.
W Dubiecku natomiast opłaty wynoszą 13 zł od osoby za odpady segregowane i 26 zł za niesegregowane. Jeżeli nieruchomość zamieszkuje powyżej czterech osób stawki wynoszą: 65 zł za gospodarstwo za odpady segregowane i 130 zł za gospodarstwo za niesegregowane.
Nie licząc tych preferencji, najtaniej za odpady segregowane płacą mieszkańcy największej pod względem obszaru gminy Bircza – 10 zł. Natomiast za odpady niesegregowane najniższe stawki są w gminach: Fredropol, Krasiczyn i Stubno. Najwięcej natomiast muszą wydać mieszkańcy gminy Żurawica (15 zł za segregowane i 30 zł za niesegregowane). W niej też nastąpił największy procentowy wzrost – aż o 100 procent.
Na drugim miejscu pod względem wysokości opłat jest gmina miejska Przemyśl. W porównaniu tym nie bierzemy pod uwagę gminy Orły, która ma co prawda najniższe stawki, ale tylko dlatego, że nie rozstrzygnęła jeszcze przetargu na odbiór śmieci.
Wzrost cen dotknął wszystkie samorządy w całej Polsce i w wielu z nich jest bardzo wysoki. Dlaczego? – Cena za zagospodarowanie odpadów składa się z dwóch czynników. Pierwszy to odbiór odpadów przez śmieciarki. Musimy przeprowadzić przetarg, aby jakaś firma mogła świadczyć taką usługę. Druga składowa ceny, to jest zagospodarowanie odpadów. I tutaj ustawa zobowiązuje nas, żebyśmy oddawali śmieci do stacji przetwarzania odpadów – wyjaśniał na początku roku w Życiu Podkarpackim prezydent Wojciech Bakun.
Zgodnie z ustawą, gospodarowanie odpadami musi się samofinansować. Oznacza to, że wpłaty mieszkańców muszą w całości pokryć koszty ponoszone przez gminę. Samorząd nie może tych pieniędzy przeznaczyć na inne cele. Wprawdzie niektóre gminy, aby zapobiec wysokim podwyżkom, dopłacały z własnego budżetu, ale spotkało się to z negatywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej. Być może to się zmieni.
Pojawił się projekt przepisów, pozwalający radzie gminy na dopłatę do stawek opłat za gospodarowanie odpadami. Byłaby to jednak możliwość, a nie obowiązek.
Stawki za gospodarowanie odpadami w Przemyślu i powiecie przemyskim (kolejno odpady segregowane i niesegregowane)
Gmina stawka w 2019 r. stawka w 2018 r.
Bircza 10 zł/os. lub 50 zł/gospodarstwo oraz 20 zł/os. lub 100 zł/gospodarstwo 6 zł/os. lub 30 zł/gospodarstwo oraz 9 zł/os. lub 45 zł/gospodarstwo
Dubiecko 13 zł/os. lub 65 zł/gospodarstwo oraz 26 zł/os. lub 130 zł/gospodarstwo 10 zł/os. lub 50 zł/gospodarstwo oraz 20 zł/os. i 100 zł/gospodarstwo
Fredropol 11 zł i 17 zł 9 zł i 12 zł
Krasiczyn 11 zł i 17 zł 7,50 zł i 13 zł
Krzywcza 12,50 zł i 23 zł 10,50 zł i 21 zł
Medyka 11,50 zł i 20 zł 7,30 zł i 14,50 zł
Orły 9,50 zł i 12 zł 9,50 zł i 12 zł*
Przemyśl miasto 14 zł i 20 zł 11 zł i 17 zł
Przemyśl gmina wiejska 13 zł i 23 zł 9,50 zł i 17,50 zł
Stubno 12 zł i 17 zł 9,50 zł i 13 zł
Żurawica 15 zł i 30 zł 7,50 zł i 15 zł
* Gmina unieważniła przetarg na odbiór odpadów w 2019 r., dlatego obowiązują dotychczasowe stawki. Należy przypuszczać, że zostaną one podniesione.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Podwyżka ceny śmieci nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego.Została wywołana sztucznie na zasadzie lawiny przez rządzących.Samorządy oczywiście podchwyciły,którym zawsze brakuje pieniędzy i w chwili obecnej opłata za śmieci to zróżnicowany podatek lokalny a nie opłata za usługę gdzie samorząd pełni jedynie rolę pośrednika.Dokładnie tak samo będzie z opłatą za energię ale tam opłata będzie potężna ale po wyborach kiedy już oddamy "prawidłowo "głos"Jeżeli głosy nie będą prawidłowe i będą w większości to przynajmniej opłata za energie przynajmniej przez dwa lata nie nastąpi ponieważ też nie ma zadnego uzasadnienia ekonomicznego poza pazernością na naszą kasę rządzących.
Nie ma czegoś takiego jak przemyskie gminy.
"...Powiat Przemyski położony jest we wschodniej części województwa podkarpackiego. Zajmuje powierzchnię 1214 km2. Jego terytorium stanowią obszary 10 gmin: Birczy, Dubiecka, Fredropola, Krasiczyna, Krzywczy, Medyki, Orłów, Przemyśla /bez miasta Przemyśla/, Stubna, Żurawicy..." Nie ma żadnego błędu w stwierdzeniu "przemyskie gminy". Dla każdego oczywistym jest o jakie gminy chodzi.
Nic więcej nie wymyślą.Karierowicze bez żadnych pomysłów.Jakoś przetrzymamy tych 5 lat.Szkoda że mieszkańcy Zurawicy tak dali się nabrać
to dopiero początek tego co będzie się działo w Żurawicy.Głupcydaliscie się oszukać.Krzysiu nie był zły i miał koncepcje na dalsze funkcjonowanie gminy.Władza niszczy dalej.Krzysiu wracaj
Zrobić we wrześniu referendum za odwołaniem tych władz a nie płakać że źle się wybrało, jaki problem?
Suweren zasługuje aby jego kraj wstał w końcu z kolan he he.
No pewnie, referendum za odwołaniem Wójta Żurawicy i to jak najszybciej!!! Haha, jak bardzo niemyślące są osoby piszące te komentarze. Redakcja Życia już dawno powinna wyłączyć możliwość komentowania, tak jak to zrobiły w ostatnim czasie duże portale informacyjne, onet i interia. Gdyby w całej Polsce było tak jak w Żurawicy, gdzie zasmuceni wynikiem wyborów nie mogą zdzierżyć tego, że przegrali POLSKA BYŁABY JEDNYM WIELKIM REFERENDALNYM I KAMPANIJNYM POLETKIEM. Zluzujcie majty ludzie ;) Poczekajcie, podwyższa śmieci to nie jedyna uchwała 5-letniej kadencji!!!
Temat, że w Żurawicy najdrozsze śmieci jest wałkowany i wałkowany. Więc jak ludzie nie chcą to niech sobie te władze odwołają i już. Po prostu jest teoretycznie taka możliwość i tyle (w praktyce to hmmm), więc czemu się tak nerwowo oburzasz? Suma sumarum przez 5 lat to się może dużo dziać, dobrze lub źle...
Panie wojcie(byly). Proszę załatwić sobie Internet że zmiennym IP. Inaczej cały wysiłek propagandowy na marne
Podwyżka ceny śmieci nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego.Została wywołana sztucznie na zasadzie lawiny przez rządzących.Samorządy oczywiście podchwyciły,którym zawsze brakuje pieniędzy i w chwili obecnej opłata za śmieci to zróżnicowany podatek lokalny a nie opłata za usługę gdzie samorząd pełni jedynie rolę pośrednika.Dokładnie tak samo będzie z opłatą za energię ale tam opłata będzie potężna ale po wyborach kiedy już oddamy "prawidłowo "głos"Jeżeli głosy nie będą prawidłowe i będą w większości to przynajmniej opłata za energie przynajmniej przez dwa lata nie nastąpi ponieważ też nie ma zadnego uzasadnienia ekonomicznego poza pazernością na naszą kasę rządzących.
Nie ma czegoś takiego jak przemyskie gminy.
dokładnie