Reklama

Ceny śmieci w górę. W jednej z przemyskich gmin nawet o 100 procent

23/01/2019 16:39

Prześledziliśmy podwyżki cen za odbiór śmieci w gminach powiatu przemyskiego. Najdrożej jest obecnie w Żurawicy.

Większość gmin uzależnia stawkę od tego, czy mieszkańcy segregują odpady czy nie. W gminach Bircza i Dubiecko dodatkowo brana jest pod uwagę liczba domowników.

W Birczy stawka za odpady segregowane wynosi 10 zł od osoby, a w przypadku rodzin 6-osobowych i większych – 50 zł za całe gospodarstwo. W przypadku śmieci niesegregowanych opłata [paywall]wynosi odpowiednio – 20 zł za osobę lub 100 zł za całe gospodarstwo.

W Dubiecku natomiast opłaty wynoszą 13 zł od osoby za odpady segregowane i 26 zł  za niesegregowane. Jeżeli nieruchomość zamieszkuje powyżej czterech osób stawki wynoszą: 65 zł za gospodarstwo za odpady segregowane i 130 zł za gospodarstwo za niesegregowane.

Reklama

Nie licząc tych preferencji, najtaniej za odpady segregowane płacą mieszkańcy największej pod względem obszaru gminy Bircza – 10 zł. Natomiast za odpady niesegregowane najniższe stawki są w gminach: Fredropol, Krasiczyn i Stubno. Najwięcej natomiast muszą wydać mieszkańcy gminy Żurawica (15 zł za segregowane i 30 zł za niesegregowane). W niej też nastąpił największy procentowy wzrost – aż o 100 procent.

Na drugim miejscu pod względem wysokości opłat jest gmina miejska Przemyśl. W porównaniu tym nie bierzemy pod uwagę gminy Orły, która ma co prawda najniższe stawki, ale tylko dlatego, że nie rozstrzygnęła jeszcze przetargu na odbiór śmieci.

Reklama

 

Gminy będą dopłacać?

Wzrost cen dotknął wszystkie samorządy w całej Polsce i w wielu z nich jest bardzo wysoki.  Dlaczego? – Cena za zagospodarowanie odpadów składa się z dwóch czynników. Pierwszy to odbiór odpadów przez śmieciarki. Musimy przeprowadzić przetarg, aby jakaś firma mogła świadczyć taką usługę. Druga składowa ceny, to jest zagospodarowanie odpadów. I tutaj ustawa zobowiązuje nas, żebyśmy oddawali śmieci do stacji przetwarzania odpadów – wyjaśniał na początku roku w Życiu Podkarpackim prezydent Wojciech Bakun.

Reklama

Zgodnie z ustawą, gospodarowanie odpadami musi się samofinansować. Oznacza to, że wpłaty mieszkańców muszą w całości pokryć koszty ponoszone przez gminę. Samorząd nie może tych pieniędzy przeznaczyć na inne cele. Wprawdzie niektóre gminy, aby zapobiec wysokim podwyżkom, dopłacały z własnego budżetu, ale spotkało się to z negatywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej. Być może to się zmieni.

Pojawił się projekt przepisów, pozwalający radzie gminy na dopłatę do stawek opłat za gospodarowanie odpadami. Byłaby to jednak możliwość, a nie obowiązek.

Reklama

 

 


Stawki za gospodarowanie odpadami w Przemyślu i powiecie przemyskim (kolejno odpady segregowane i niesegregowane)

 

Gmina  stawka w 2019 r.            stawka w 2018 r.

 

Bircza  10 zł/os. lub 50 zł/gospodarstwo oraz 20 zł/os. lub 100 zł/gospodarstwo          6 zł/os. lub 30 zł/gospodarstwo oraz 9 zł/os. lub 45 zł/gospodarstwo

Dubiecko            13 zł/os. lub 65 zł/gospodarstwo oraz 26 zł/os. lub 130 zł/gospodarstwo          10 zł/os. lub 50 zł/gospodarstwo oraz 20 zł/os. i 100 zł/gospodarstwo         

Reklama

Fredropol            11 zł i 17 zł                                        9 zł i 12 zł

Krasiczyn 11 zł i 17 zł   7,50 zł i 13 zł

Krzywcza            12,50 zł i 23 zł   10,50 zł i 21 zł

Medyka            11,50 zł i 20 zł   7,30 zł i 14,50 zł

Orły     9,50 zł i 12 zł     9,50 zł i 12 zł*

Przemyśl miasto  14 zł i 20 zł     11 zł i 17 zł

Przemyśl gmina wiejska            13 zł i 23 zł     9,50 zł i 17,50 zł

Stubno 12 zł i 17 zł     9,50 zł i 13 zł

Żurawica            15 zł i 30 zł     7,50 zł i 15 zł

 

* Gmina unieważniła przetarg na odbiór odpadów w 2019 r., dlatego obowiązują dotychczasowe stawki. Należy przypuszczać, że zostaną one podniesione.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-01-23 16:49:52

    Podwyżka ceny śmieci nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego.Została wywołana sztucznie na zasadzie lawiny przez rządzących.Samorządy oczywiście podchwyciły,którym zawsze brakuje pieniędzy i w chwili obecnej opłata za śmieci to zróżnicowany podatek lokalny a nie opłata za usługę gdzie samorząd pełni jedynie rolę pośrednika.Dokładnie tak samo będzie z opłatą za energię ale tam opłata będzie potężna ale po wyborach kiedy już oddamy "prawidłowo "głos"Jeżeli głosy nie będą prawidłowe i będą w większości to przynajmniej opłata za energie przynajmniej przez dwa lata nie nastąpi ponieważ też nie ma zadnego uzasadnienia ekonomicznego poza pazernością na naszą kasę rządzących.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ej!! - niezalogowany 2019-01-23 18:01:12

    Nie ma czegoś takiego jak przemyskie gminy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2019-01-23 18:17:18

    dokładnie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama