Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot zwróciła się z apelem do wszystkich przemyślan o przeszukanie domowych archiwów. Po co? Może znajdą się w nich zdjęcia sprzed lat z tradycyjnej wędrówki po bożych grobach z kompozycją z katedry. Przed laty w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu wystawiany był imponujący „Boży Grób” autorstwa wybitnego artysty Tadeusza Popiela. Marzeniem jest go odtworzyć.
– Święta wielkanocne już za nami, ale nie ma co czekać z rozwiązaniem tej zagadki do następnych. W trakcie niedawno prowadzonych porządków w katedrze ksiądz proboszcz odkrył na strychu płótna różnych rozmiarów. Są to elementy dioramy „Bożego Grobu”, montowanej w kaplicy Fredrów. Chcemy wpisać zachowane elementy do rejestru zabytków, bo mają wybitną wartość artystyczną i historyczną. Chcemy poddać je konserwacji, a także wiedzieć, czy wszystkie części tej wyjątkowej scenografii zachowały się do dzisiaj – tłumaczy B. Kot[paywall].
W Ilustrowanym Przewodniku po Przemyślu i okolicy dra Mieczysława Orłowicza, wydanym we Lwowie w 1917 r. przez Zjednoczenie Towarzystw Polskich i Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, w opisie katedry przemyskiej zawarte jest jedno zdanie, które jest z tym związane: „Boży Grób wystawiany w katedrze w Wielkim Tygodniu ma dyoramę pędzla Tadeusza Popiela”. T. Popiel był także jednym ze współautorów wystroju wnętrza przemyskiej katedry.
– W skarbcu na kawałku wałka zwinięty był obraz Golgoty. Bardzo zniszczony. Nasz pan kościelny wspomniał przy okazji, że z opowiadań wie, że w katedrze wystawiany był „Boży Grób” – dzieło Tadeusza Popiela. Zaczęliśmy szukać. Gdzieś w kącie, koło starych elementów balustrady w kaplicy Drohojowskich, poskładane były płótna. Okazało się, że to elementy dioramy! – zdradził proboszcz parafii katedralnej ks. prałat Mieczysław Rusin.
W związku z tym Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków skierowała apel do mieszkańców Przemyśla o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki. – Bardzo prosimy o przeszukanie domowych archiwów. Może znajdą się w nich zdjęcia sprzed wielu lat, z tradycyjnej wędrówki po bożych grobach z kompozycją z katedry. W przeszłości nasi mieszkańcy pomogli w znalezieniu choćby pierwowzoru krzyża z kościoła ojców Salezjanów, wiec może pomogą i tym razem – powiedziała B. Kot.
Poskładania elementów w całość podjął się konserwator dzieł sztuki Maciej Filip. – To trudne zadanie. Podobny boży grób zachował się na przykład w kościele w Jasielnicy Rosielnej. Tutaj jednak nie mamy wszystkich elementów. Marzeniem jest oczywiście odtworzenie całości, ale musimy dysponować choćby zdjęciem pierwotnej dekoracji – stwierdził.
Wszyscy, którzy dysponują zdjęciami „Bożego Grobu” z przemyskiej katedry, mogą je udostępnić do celów dokumentacyjnych i naukowych, wysyłajac na adres e-mailowy wkzabytkow@wuozprzemysl.pl.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze