Reklama

Chcą odtworzyć Boży Grób w katedrze. Apel konserwatora

Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot zwróciła się z apelem do wszystkich przemyślan o przeszukanie domowych archiwów. Po co? Może znajdą się w nich zdjęcia sprzed lat z tradycyjnej wędrówki po bożych grobach z kompozycją z katedry. Przed laty w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu wystawiany był imponujący „Boży Grób” autorstwa wybitnego artysty Tadeusza Popiela. Marzeniem jest go odtworzyć.

– Święta wielkanocne już za nami, ale nie ma co czekać z rozwiązaniem tej zagadki do następnych. W trakcie niedawno prowadzonych porządków w katedrze ksiądz proboszcz odkrył na strychu płótna różnych rozmiarów. Są to elementy dioramy „Bożego Grobu”, montowanej w kaplicy Fredrów. Chcemy wpisać zachowane elementy do rejestru zabytków, bo mają wybitną wartość artystyczną i historyczną. Chcemy poddać je konserwacji, a także wiedzieć, czy wszystkie części tej wyjątkowej scenografii zachowały się do dzisiaj – tłumaczy B. Kot[paywall].

W Ilustrowanym Przewodniku po Przemyślu i okolicy dra Mieczysława Orłowicza, wydanym we Lwowie w 1917 r. przez Zjednoczenie Towarzystw Polskich i Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, w opisie katedry przemyskiej  zawarte jest jedno zdanie, które jest z tym związane: „Boży Grób wystawiany w katedrze w Wielkim Tygodniu ma dyoramę pędzla Tadeusza Popiela”. T. Popiel był także jednym ze współautorów wystroju wnętrza przemyskiej katedry.

Reklama

Raz mieszkańcy pomogli, może pomogą i tym razem

– W skarbcu na kawałku wałka zwinięty był obraz Golgoty. Bardzo zniszczony. Nasz pan kościelny wspomniał przy okazji, że z opowiadań wie, że w katedrze wystawiany był „Boży Grób” – dzieło Tadeusza Popiela. Zaczęliśmy szukać. Gdzieś w kącie, koło starych elementów balustrady w kaplicy Drohojowskich, poskładane były płótna. Okazało się, że to elementy dioramy! – zdradził proboszcz parafii katedralnej ks. prałat Mieczysław Rusin.

W związku z tym Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków skierowała apel do mieszkańców Przemyśla o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki. – Bardzo prosimy o przeszukanie domowych archiwów. Może znajdą się w nich zdjęcia sprzed wielu lat, z tradycyjnej wędrówki po bożych grobach z kompozycją z katedry. W przeszłości nasi mieszkańcy pomogli w znalezieniu choćby pierwowzoru krzyża z kościoła ojców Salezjanów, wiec może pomogą  i tym razem – powiedziała B. Kot. 

Reklama

Poskładania elementów w całość podjął się konserwator dzieł sztuki Maciej Filip. – To trudne zadanie. Podobny boży grób zachował się na przykład w kościele w Jasielnicy Rosielnej. Tutaj jednak nie mamy wszystkich elementów. Marzeniem jest oczywiście odtworzenie całości, ale musimy dysponować choćby zdjęciem pierwotnej dekoracji – stwierdził.

Wszyscy, którzy dysponują zdjęciami „Bożego Grobu” z przemyskiej katedry, mogą je udostępnić do celów dokumentacyjnych i naukowych, wysyłajac na adres e-mailowy wkzabytkow@wuozprzemysl.pl.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama