Reklama

Chciała pomóc. Straciła 50 tysięcy

W poniedziałek 27 czerwca, do 59-letniej mieszkanki Przemyśla zadzwoniła osoba podająca się za pracownika banku. Poinformowała kobietę, że z jej konta zostało wypłacone 700 złotych, a przelew został wykonany na terenie zachodniej Polski.

Rzekomy bankowiec dodał, że jej dane zostały najprawdopodobniej wykradzione przez nieuczciwego bankowca, a on współpracuje z Policją w tajnej akcji, która ma na celu wykryć sprawcę.

W instrukcjach, jakie jej przekazał, miała ona udać się do banku i wypłacić pieniądze, by nie padły dalszym łupem złodziei. Nie tracąc kontaktu z rozmówcą, kobieta wybrała fundusze, posegregowała i udała się do bankomatu, żeby wpłacić je za pomocą popularnego BLIK-a. Gdy to zrobiła, oszust zapewnił, że za chwilę otrzyma telefon z Komendy Głównej Policji z dalszymi wskazówkami.

Reklama

Po chwili 59-latka otrzymała telefon od kobiety, która przedstawiła się jako  funkcjonariuszka i potwierdziła słowa wcześniejszego rozmówcy. Poinformowała, że akcja już prawie się kończy. Ostatnim krokiem ma być powrót do banku i zaciągnięcie pożyczki. Tu kobiecie zapaliła się czerwona lampka i zaczęła zastanawiać, czy to aby nie oszustwo. Poprosiła, by zwrócono jej wpłacone 50 tys. zł. Została jednak ponownie zmanipulowana i poinformowana, że „oszust” jest już zatrzymany i tylko to pozwoli zakończyć sprawę.

Gdy przemyślanka ponownie udała się do banku i złożyła wniosek o pożyczkę, który został rozpatrzony pozytywnie, lecz pieniądze miały być przelane na jej konto, a nie wypłacone gotówką, oszuści w końcu odpuścili informując kobietę, że została oszukana. Sprawa została zgłoszona organom ścigania.

Reklama

Policja przypomina:  „Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji o pokrzywdzonym. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Policjanci nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach i działaniach. Funkcjonariusze nigdy nie proszą również o przekazanie pieniędzy. Apelujemy o czujność i rozwagę w kontaktach z obcymi”.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości