Reklama

Chotyniec kanalizację już ma, Duńkowice i Piaski doczekają się jej niebawem

Władze gminy Radymno jeszcze w ubiegłym roku zapewniały, że planują rozbudowę sieci kanalizacyjnej na swoim terenie. Nie były to słowa rzucone na wiatr. Kanalizacji doczekali się niedawno mieszkańcy miejscowości Chotyniec. Tymczasem gmina już szykuje się do kolejnej tego typu inwestycji.

Nowo wybudowaną kanalizację ścieków w Chotyńcu odebrano w połowie sierpnia. Łączna długość sieci to niemal 7 kilometrów. Wytworzone ścieki poprzez powstały system kanalizacyjny odprowadzane są do oczyszczalni w Młynach. Cała inwestycja kosztowała 5 mln 748 tys. 596,76 zł, przy czym aż 3 mln 286 tys. 172 zł stanowiło dofinansowanie przyznane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Niewątpliwie jest to ważny krok w kierunku poprawy komfortu życia mieszkańców.

Do nowoczesnej infrastruktury sanitarnej będą się mogli też podłączyć za jakiś czas mieszkańcy dwóch kolejnych miejscowości w gminie – Duńkowic i Piasków. Umowę na dofinansowanie budowy kanalizacji dla nich podpisano już z marszałkiem województwa.

Reklama

„Ścieki bytowe pochodzące z wyżej wymienionych miejscowości kierowane będą poprzez istniejący system kanalizacyjny do mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Świętem. Projekt zakłada też wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 40 KW” – informuje gminny samorząd[paywall].

Wartość tego projektu to aż 21 mln 504 283,12 zł. Nie będzie on aż tak wielkim obciążeniem dla gminnego budżetu, bo 14 mln 874 tys. 521,33 zł z tej sumy stanowić będzie zastrzyk finansowy z Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, a 6 mln 629 tys. 761,79 zł wkład własny gminy. Planowaną inwestycję Przedsiębiorstwo Komunalne Gminy Radymno.

Reklama

– Realizacja projektów takich jak ten w Chotyńcu to dla nas priorytet. Naszym celem jest stworzenie nowoczesnych warunków życia dla mieszkańców gminy, a ochrona środowiska naturalnego to nasza wspólna odpowiedzialność. Chciałbym podziękować wszystkim za zaangażowanie w te projekty i zapewnić, że będziemy kontynuować nasze starania na rzecz zrównoważonego rozwoju całej gminy – podsumował już zrealizowane przedsięwzięcie wójt Bogdan Szylar.

Władze gminy liczą, że dzięki tym działaniom uda się ograniczyć zanieczyszczanie wód i gruntów i zwiększyć poziom ochrony naturalnych ekosystemów, a tym samym podnieść atrakcyjność inwestycyjną terenów gminy.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/09/2024 14:46
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama