Reklama

Co trzecie domostwo na bakier z segregacją?

17/03/2019 12:30

Urzędnicy i straż miejska sprawdzają, jak mieszkańcy segregują śmieci. Choć kontrola jest wyrywkowa, a sprawdzonych gospodarstw jest około 350, wyniki niepokoją. Niemal w co trzecim domu segregacja śmieci szwankuje.

Opłaty za wywóz śmieci są niemałym obciążeniem dla niejednego domowego budżetu. Mieszkańcy w znakomitej większości deklarują dostarczanie odpadów w formie segregowanej – nie zawsze w trosce o kondycję środowiska naturalnego, ale także ze względu na to, że opłaty są wówczas niższe[paywall] . Na przełomie lutego i marca pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z funkcjonariuszami straży miejskiej rozpoczęli kontrolowanie zgodności deklaracji śmieciowych mieszkańców ze stanem faktycznym. Do tej pory urzędnicy sprawdzili około 350 posesji, znajdujących się na terenie dzielnic VI I IV, ale – jak zapewnia rzecznik urzędu miasta Iga Kmiecik – kontrole są prowadzone wyrywkowo na terenie całego miasta. W przypadku stwierdzenia, że selektywna zbiórka nie jest prowadzona prawidłowo, na pojemnikach pojawia się naklejka z napisem „niedostateczna segregacja”. To pierwsze ostrzeżenie. Do tej pory otrzymało je 29 procent przebadanych gospodarstw domowych. To raczej kiepski wynik, zważywszy na to, że dość powszechnie na wysokość opłat śmieciowych mieszkańcy narzekają, podczas gdy duży odsetek odpadów zmieszanych wydatnie wpływa na wysokość tych opłat. Niepokojące może być także i to, że zwykle sytuacja jest jeszcze gorsza na osiedlach o zabudowie wielorodzinnej. A to sugeruje z kolei, że w Jarosławiu problem z selektywną zbiórką odpadów jest poważny.

Nalepka to tylko ostrzeżenie

Na razie jedyną konsekwencją stwierdzenia niedostatecznego segregowania śmieci jest nalepka, która ma zmotywować właścicieli posesji do zastosowania się do deklaracji, także poprzez presję sąsiadów. Niewykluczone jest jednak zastosowanie poważniejszych konsekwencji. Na podstawie kontroli powstaje lista posesji do ponownego przebadania. – W przypadku, gdy mieszkańcy nie zdecydują się na segregowanie zgodne z przyjętymi zasadami, Gmina Miejska Jarosław podejmie kroki w celu skorygowania deklaracji zgodnie ze stanem faktycznym – zapowiada Iga Kmiecik z UM w Jarosławiu

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2019-03-20 16:14:13

    To nie to, co śmieci zwożone do PL z całej Europy. Tamte są posortowane i dobrze opłacone.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama