Reklama

Co ze spalarnią odpadów?

26/12/2019 16:45

Tylko spalarnia odpadów może powstrzymać drastyczne podwyżki cen za śmieci – taki sygnał popłynął do władz miasta od Zakładów Usługowych „Południe” w lipcu 2019 r. Miasto rozważa podjęcie kroków w tym kierunku.

ZU „Południe”, które są operatorem Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) dla Przemyśla. To one zajmują się przetwarzaniem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych.

Z pisma przesłanego do prezydenta miasta wynika, że spora część śmieci [paywall]to takie, które nie nadają się do recyklingu i biodegradacji. Można je zagospodarować na dwa sposoby: spalenie w spalarni lub jako wsad do pieca cementowego po wcześniejszym przetworzeniu na paliwo alternatywne RDF.

Według władz spółki, instalacji do utylizacji takich odpadów jest zbyt mało, co powoduje, że odbiorcy drastycznie windują ceny w górę. To oczywiście odbija się na opłatach uiszczanych przez mieszkańców.

Reklama

„Rozwiązaniem problemu wydaje się lokalna instalacja do spalania wysokokalorycznych odpadów, która w kogeneracji może produkować energię cieplną do miejskiej sieci ciepłowniczej i energię elektryczną np. do oświetlenia ulic” – napisał wiceprezes ZU „Południe” Antoni Szczepka. „Metoda całkowitego zagospodarowania odpadów w miejscu ich wytwarzania, jest jedyną możliwością zatrzymania gwałtownie rosnących kosztów gospodarki komunalnej” – podkreślił. Dzięki temu rozwiązaniu, ceny przynajmniej na kilka lat pozostaną na stałym poziomie, a może nawet nieco spadną.

– Nad propozycją powstania spalarni warto się zastanowić – powiedział nam w lipcu sekretarz miasta Dariusz Łapa. Temat jest nadal aktualny, co potwierdził na niedawnej sesji Karol Wilk, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. – Prawdopodobnie będziemy planować wybudować spalarnię odpadów. To są jedyne działania, które możemy podjąć – powiedział.

Reklama

Gdzie mogłaby powstać? – Jest zdecydowanie zbyt wcześnie na odpowiedzi na takie pytania. Mogą być one udzielone dopiero po studium wykonalności. Jeśli zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje w tym zakresie, natychmiast poinformujemy o nich mieszkańców naszego miasta – mówi Agata Czereba, rzecznik urzędu miejskiego..

Na pewno w grę wchodzi tylko lokalizacja w zasięgu miejskiej sieci ciepłowniczej – wynika to ze wspomnianego pisma zakładu. Jego władze deklarują, że znajdą pieniądze na sfinansowanie takiej instalacji. Według nich, spalarnia nie powoduje hałasu, odoru, czy zanieczyszczeń powietrza. Ten aspekt ma być jednak dokładnie zbadany – tak zapowiedział w lipcu sekretarz miasta.


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    maciej.r.jedruch_864 2019-12-26 18:22:42

    w lipcu pierwszy sygnał ! już grudzień ! Panowie Radni - ruszyć tyłki ,do roboty. Nie obawiać się, ten sygnał nie jest od sygnalisty    palacz / spalacz

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    thyjuu - niezalogowany 2019-12-26 22:19:46

    i znowu damy im teren i będziemy od nich uzależnieni...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mimi - niezalogowany 2019-12-27 07:25:07

    jak taki madry jestes uzaleznij sie od kogoś innego !!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama