Latem tego roku informowaliśmy na naszych łamach o staraniach przemyskiego szpitala, mających na celu utworzenie w placówce oddziału kardiochirurgii. Kilkanaście dni temu Zarząd Województwa Podkarpackiego wsparł wspomniane dążenia, zaklepując w projekcie budżetu na 2023 rok kwotę 10 mln zł z przeznaczeniem na realizację ambitnych planów.
„Zarząd Województwa Podkarpackiego na posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2022 r. przyjął autopoprawkę do projektu budżetu na 2023 rok. Zdecydowaliśmy, że 10 mln zł zostanie przeznaczone dla Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, na utworzenie Pododdziału Kardiochirurgii w ramach już istniejącego Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, Pododdziałem Kardiologii Inwazyjnej wraz z salą operacyjną w ramach Centralnego Bloku Operacyjnego” – napisał w ubiegłym tygodniu na swoim profilu facebookowym wicemarszałek Piotr Pilch.
Z dalszej części treści komunikatu wynika, że w 2023 planowana jest realizacja prac budowlanych w oddziale i na bloku operacyjnym, a w kolejnym roku[paywall] zakupiony zostanie niezbędny sprzęt. Całość inwestycji ma pochłonąć prawie 20 mln zł.
Rozległe plany zakładają utworzenie 11-łóżkowego pododdziału kardiochirurgicznego z 4 łóżkami intensywnego nadzoru. Byłby to drugi oddział kardiochirurgiczny na Podkarpaciu. Jedyny w województwie znajduje się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.
– Kardiochirurgia w Przemyślu jest potrzebna, dlatego cieszymy się, że nasze starania idą w kierunku szczęśliwego finału. To kolejny krok w drodze do rozwoju szpitala i zapewnienia większego bezpieczeństwa mieszkańcom regionu. Dziękujemy zarządowi województwa za wsparcie finansowe i merytoryczne oraz wszystkim środowiskom, które popierają naszą inicjatywę – skomentowała decyzję zarządu województwa dyrektor przemyskiego szpitala dr Barbara Stawarz.
Przypomniała jednocześnie, że planowany pododdział kardiochirurgii będzie doskonałym dopełnieniem tych, które już w szpitalu funkcjonują i cieszą się uznaniem pacjentów: kardiologii wraz z podziałem kardiologii inwazyjnej, rehabilitacji kardiologicznej oraz chirurgii naczyniowej.
Za rozwojem opieki kardiologicznej w placówce przy Monte Cassino przemawiają liczby. Jak podaje szpital, każdego roku na pododdziale kardiologii inwazyjnej wykonywanych jest ponad tysiąc zabiegów. Dla przykładu – w 2021 r. odbyło się 1109 zabiegów angioplastyki wieńcowej, a inwazyjnie leczonych było 739 chorych z zawałem serca.
Jako że wielu chorych wymaga pilnego leczenia kardiochirurgicznego, a czas oczekiwania na operację w najbliższych ośrodkach sięga kilku tygodni, pojawienie się możliwości wykonania zabiegu na miejscu, w Przemyślu, jest krokiem jak najbardziej pożądanym.
– Na pewno nie bylibyśmy konkurencją dla tych ośrodków, a raczej wsparciem. Utworzenie kardiochirurgii w Przemyślu pozwoli skrócić kolejki i otoczyć większą opieką pacjentów kardiologicznych, szczególnie z południowo-wschodniej części Podkarpacia – przekonuje rzecznik prasowy szpitala Paweł Bugira.
Zaznacza jednocześnie, że przemyska chirurgia naczyniowa cieszy się dużym uznaniem w Polsce, a utworzenie w szpitalu kardiochirurgii znacznie zwiększy bezpieczeństwo operowanych w niej pacjentów w przypadku ewentualnych powikłań podczas realizowanego zabiegu i jednocześnie pozwoli na wykonywanie jeszcze bardziej skomplikowanych operacji.
Jako że do naszej redakcji dotarły zaniepokojone głosy mieszkańców, korzystających z usług Zakładu Rehabilitacji zlokalizowanego w szpitalu, zapytaliśmy też rzecznika prasowego wspomnianej jednostki, czy plany związane z utworzeniem oddziału kardiochirurgii wpłyną na zmianę jego lokalizacji i uszczuplenie oferowanych zabiegów.
Jeden z czytelników zasugerował bowiem, że są takie zamiary oraz że w nowej lokalizacji nie będzie świadczony pełny wachlarz usług rehabilitacyjnych, jak do tej pory (dotyczyć miałoby to hydroterapii).
– Kardiochirurgia będzie zlokalizowana bezpośrednio przy bloku operacyjnym. W miejscu tym do niedawna znajdował się oddział rehabilitacji, który obecnie funkcjonuje w świeżo wyremontowanej części szpitala. W pierwszej kolejności czekają nas prace związane z przebudową starego oddziału i dostosowaniem go do potrzeb kardiochirurgii. Zakład Rehabilitacji będzie funkcjonował w pełnym wymiarze – odniósł się do pogłosek P. Bugira, rzecznik prasowy szpitala.
– Część pozostanie w szpitalu, a część zostanie połączona z naszym zakładem działającym w przychodni przy ul. Sportowej 6, który tym samym zwiększy zakres oferowanych świadczeń. Jest to dobra lokalizacja w centrum miasta, blisko przystanków autobusowych, a budynek jest wyposażony w podjazd dla niepełnosprawnych i windy – uściślił.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze