Reklama

Coraz bliżej utworzenia kardiochirurgii w szpitalu w Przemyślu. Część rehabilitacji zostanie przeniesiona. Dokąd?

Latem tego roku informowaliśmy na naszych łamach o staraniach przemyskiego szpitala, mających na celu utworzenie w placówce oddziału kardiochirurgii. Kilkanaście dni temu Zarząd Województwa Podkarpackiego wsparł wspomniane dążenia, zaklepując w projekcie budżetu na 2023 rok kwotę 10 mln zł z przeznaczeniem na realizację ambitnych planów.

„Zarząd Województwa Podkarpackiego na posiedzeniu w dniu 13 grudnia 2022 r. przyjął autopoprawkę do projektu budżetu na 2023 rok. Zdecydowaliśmy, że 10 mln zł zostanie przeznaczone dla Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, na utworzenie Pododdziału Kardiochirurgii w ramach już istniejącego Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, Pododdziałem Kardiologii Inwazyjnej wraz z salą operacyjną w ramach Centralnego Bloku Operacyjnego” – napisał w ubiegłym tygodniu na swoim profilu facebookowym wicemarszałek Piotr Pilch.

Z dalszej części treści komunikatu wynika, że w 2023 planowana jest realizacja prac budowlanych w oddziale i na bloku operacyjnym, a w kolejnym roku[paywall] zakupiony zostanie niezbędny sprzęt. Całość inwestycji ma pochłonąć prawie 20 mln zł.

Reklama


Rozległe plany zakładają utworzenie 11-łóżkowego pododdziału kardiochirurgicznego z 4 łóżkami intensywnego nadzoru. Byłby to drugi oddział kardiochirurgiczny na Podkarpaciu. Jedyny w województwie znajduje się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

– Kardiochirurgia w Przemyślu jest potrzebna, dlatego cieszymy się, że nasze starania idą w kierunku szczęśliwego finału. To kolejny krok w drodze do rozwoju szpitala i zapewnienia większego bezpieczeństwa mieszkańcom regionu. Dziękujemy zarządowi województwa za wsparcie finansowe i merytoryczne oraz wszystkim środowiskom, które popierają naszą inicjatywę – skomentowała decyzję zarządu województwa dyrektor przemyskiego szpitala dr Barbara Stawarz.

Reklama


Przypomniała jednocześnie, że planowany pododdział kardiochirurgii będzie doskonałym dopełnieniem tych, które już w szpitalu funkcjonują i cieszą się uznaniem pacjentów: kardiologii wraz z podziałem kardiologii inwazyjnej, rehabilitacji kardiologicznej oraz chirurgii naczyniowej.

Nowy oddział to krótszy czas oczekiwania na zabieg

Za rozwojem opieki kardiologicznej w placówce przy Monte Cassino przemawiają liczby. Jak podaje szpital, każdego roku na pododdziale kardiologii inwazyjnej wykonywanych jest ponad tysiąc zabiegów. Dla przykładu – w 2021 r. odbyło się 1109 zabiegów angioplastyki wieńcowej, a inwazyjnie leczonych było 739 chorych z zawałem serca.

Reklama

Jako że wielu chorych wymaga pilnego leczenia kardiochirurgicznego, a czas oczekiwania na operację w najbliższych ośrodkach sięga kilku tygodni, pojawienie się możliwości wykonania zabiegu na miejscu, w Przemyślu, jest krokiem jak najbardziej pożądanym.

– Na pewno nie bylibyśmy konkurencją dla tych ośrodków, a raczej wsparciem. Utworzenie kardiochirurgii w Przemyślu pozwoli skrócić kolejki i otoczyć większą opieką pacjentów kardiologicznych, szczególnie z południowo-wschodniej części Podkarpacia – przekonuje rzecznik prasowy szpitala Paweł Bugira.

Reklama


Zaznacza jednocześnie, że przemyska chirurgia naczyniowa cieszy się dużym uznaniem w Polsce, a utworzenie w szpitalu kardiochirurgii znacznie zwiększy bezpieczeństwo operowanych w niej pacjentów w przypadku ewentualnych powikłań podczas realizowanego zabiegu i jednocześnie pozwoli na wykonywanie jeszcze bardziej skomplikowanych operacji.

Co z rehabilitacją?

Jako że do naszej redakcji dotarły zaniepokojone głosy mieszkańców, korzystających z usług Zakładu Rehabilitacji zlokalizowanego w szpitalu, zapytaliśmy też rzecznika prasowego wspomnianej jednostki, czy plany związane z utworzeniem oddziału kardiochirurgii wpłyną na zmianę jego lokalizacji i uszczuplenie oferowanych zabiegów.

Jeden z czytelników zasugerował bowiem, że są takie zamiary oraz że w nowej lokalizacji nie będzie świadczony pełny wachlarz usług rehabilitacyjnych, jak do tej pory (dotyczyć miałoby to hydroterapii).

Reklama

– Kardiochirurgia będzie zlokalizowana bezpośrednio przy bloku operacyjnym. W miejscu tym do niedawna znajdował się oddział rehabilitacji, który obecnie funkcjonuje w świeżo wyremontowanej części szpitala. W pierwszej kolejności czekają nas prace związane z przebudową starego oddziału i dostosowaniem go do potrzeb kardiochirurgii. Zakład Rehabilitacji będzie funkcjonował w pełnym wymiarze – odniósł się do pogłosek P. Bugira, rzecznik prasowy szpitala.

– Część pozostanie w szpitalu, a część zostanie połączona z naszym zakładem działającym w przychodni przy ul. Sportowej 6, który tym samym zwiększy zakres oferowanych świadczeń. Jest to dobra lokalizacja w centrum miasta, blisko przystanków autobusowych, a budynek jest wyposażony w podjazd dla niepełnosprawnych i windy – uściślił.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama