Reklama

Cześć i chwała bohaterom! Uczniowie przemyskiej „piętnastki” uhonorowali ofiary totalitarnych reżimów [ZDJĘCIA]

22/10/2022 06:18

Szkoła Podstawowa nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu od lat opiekuje się miejscem pamięci przy ul. Lwowskiej – tzw. ścianą straceń. Właśnie tu 29 listopada 1943 r. faszyści hitlerowscy rozstrzelali dziesięciu członków przemyskiego ruchu oporu. Uczniowie „piętnastki” uhonorowali wspomnianych zakładników, a także wszystkie ofiary obu totalitarnych reżimów – niemieckiego i sowieckiego.

Uroczystość nieprzypadkowo odbyła się 28 września 2022 r.


– Winniśmy pamiętać o dniu 28 września 1939 r. i związanym z nim dramatycznym wydarzeniu, jakim był podział miasta oraz rozdzielenie jego mieszkańców, często wielu rodzin. Rzeka San, miejsce wypoczynku i letnich kąpieli mieszkańców Przemyśla stała się niedostępna, próby jej przekroczenia kończyły się śmiercią. Na terenie miasta i okolic okupanci przystąpili do nieludzkich działań o charakterze zbrodniczym. Wspólnym celem była[paywall] eksterminacja narodu polskiego. Władze okupacyjne rozpoczęły terror, aresztowania, masowe deportacje na Sybir i egzekucje ludności cywilnej, czego namacalnym dowodem jest miejsce pamięci narodowej, w którym obecnie się znajdujemy – przypomniał młodemu pokoleniu Marcin Duma, nauczyciel historii w SP 15.

Reklama


Po uroczystym przywitaniu i przedstawieniu zebranych przez dyrektora Szkoły Podstawowej nr 15 w Przemyślu Artura Mykitę oraz nakreśleniu rysu historycznego nastąpiła wzruszająca część artystyczna.

Młodzież, przygotowana przez Monikę Góruk, nauczycielkę języka polskiego oraz uczącego muzyki Łukasza Cebeńkę wyrecytowała i odśpiewała utwory patriotyczne. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, dając uczniom „żywą lekcję historii”.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Bronisława Żak – prezes Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Marian Boczar – wiceprezes Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Bronisława Bełtkiewicz – prezes Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę, Wiesław Curyło, Katarzyna Babiś – przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Renata Kochanowicz-Chalicka – naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu, przedstawiciele Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary” w mundurach z epoki.

Reklama

Na zakończenie apelu zebrani zapalili pod „ścianą straceń” znicze oraz złożyli kwiaty.  


AC
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama