Szkoła Podstawowa nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu od lat opiekuje się miejscem pamięci przy ul. Lwowskiej – tzw. ścianą straceń. Właśnie tu 29 listopada 1943 r. faszyści hitlerowscy rozstrzelali dziesięciu członków przemyskiego ruchu oporu. Uczniowie „piętnastki” uhonorowali wspomnianych zakładników, a także wszystkie ofiary obu totalitarnych reżimów – niemieckiego i sowieckiego.
Uroczystość nieprzypadkowo odbyła się 28 września 2022 r.
– Winniśmy pamiętać o dniu 28 września 1939 r. i związanym z nim dramatycznym wydarzeniu, jakim był podział miasta oraz rozdzielenie jego mieszkańców, często wielu rodzin. Rzeka San, miejsce wypoczynku i letnich kąpieli mieszkańców Przemyśla stała się niedostępna, próby jej przekroczenia kończyły się śmiercią. Na terenie miasta i okolic okupanci przystąpili do nieludzkich działań o charakterze zbrodniczym. Wspólnym celem była[paywall] eksterminacja narodu polskiego. Władze okupacyjne rozpoczęły terror, aresztowania, masowe deportacje na Sybir i egzekucje ludności cywilnej, czego namacalnym dowodem jest miejsce pamięci narodowej, w którym obecnie się znajdujemy – przypomniał młodemu pokoleniu Marcin Duma, nauczyciel historii w SP 15.
Po uroczystym przywitaniu i przedstawieniu zebranych przez dyrektora Szkoły Podstawowej nr 15 w Przemyślu Artura Mykitę oraz nakreśleniu rysu historycznego nastąpiła wzruszająca część artystyczna.
Młodzież, przygotowana przez Monikę Góruk, nauczycielkę języka polskiego oraz uczącego muzyki Łukasza Cebeńkę wyrecytowała i odśpiewała utwory patriotyczne. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, dając uczniom „żywą lekcję historii”.
Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Bronisława Żak – prezes Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Marian Boczar – wiceprezes Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Bronisława Bełtkiewicz – prezes Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę, Wiesław Curyło, Katarzyna Babiś – przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Renata Kochanowicz-Chalicka – naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu, przedstawiciele Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary” w mundurach z epoki.
Na zakończenie apelu zebrani zapalili pod „ścianą straceń” znicze oraz złożyli kwiaty.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze