Reklama

Czy dojdzie do kolejnej rewolty w radzie miejskiej?

W Przemyślu coraz głośniej mówi się o rozłamie w opozycyjnej do prezydenta miasta i jego zwolenników grupie radnych, złożonej z członków: Prawa i Sprawiedliwości, Naszego Przemyśla, radnych niezależnych i Regii Civitas. Grupie, która ma przewagę jednego głosu w Radzie Miejskiej w Przemyślu. Ci ostatni podobno żeglują do prezydenckiego portu. Jeśli tak, po raz drugi w tej kadencji może dojść do zmiany przewodniczącego rady.

Jak to zwykle bywa, początek kadencji nowej rady miejskiej to „układanie się” przedstawicieli różnych ugrupowań. Tworzenie bardziej lub mniej formalnych koalicji. Przemyska rada liczy 23 osoby. Po wygraniu wyborów prezydenckich przez Wojciecha Bakuna zawiązała się w niej niepisana większościowa koalicja, złożona z 12 radnych Koalicji Obywatelskiej (6 radnych) i Kukiz’15, który z czasem przeobraził się w klub „Wspólnie dla Przemyśla” (6 radnych). Opozycja – również niepisana – miała 11 głosów (Prawo i Sprawiedliwość, Regia Civitas i SLD, które z czasem przeobraziło się w Nasz Przemyśl). Przewodniczącą rady miejskiej została Ewa Sawicka (KO), wiceprzewodniczącym – Andrzej Zapałowski (Kukiz’15). W pewnym momencie doszło do rewolucji. Radna Monika Różycka opuściła szeregi Kukiz’15, zostając radną niezależną[paywall]. Niezależną, ale każdym głosem wspierającą wspomnianą grupę opozycyjną. To sprawiło, że diametralnie zmienił się układ sił. Było 12:11 dla opozycji. Na sesji nadzwyczajnej na początku czerwca 2020 r. radni opozycyjni (PiS, RC, SLD i radna niezależna Monika Różycka) odwołali z funkcji przewodniczącej E. Sawicką i wiceprzewodniczącego A. Zapałowskiego. Nowym przewodniczącym rady został Maciej Kamiński (PiS), zaś wiceprzewodniczącymi – Robert Bal (RC) i Janusz Zapotocki (SLD). Wymienieni zostali także wszyscy przewodniczący komisji rady miejskiej. Od tego momentu obóz prezydencki miał spore problemy z forsowaniem przygotowywanych projektów uchwał.

Czas zawirowań

Nie ma co ukrywać: sesje rady zazwyczaj nie miały i nie mają nic wspólnego z dbaniem o dobro… wspólne. O miasto. Pełne były i są za to niezdrowych emocji, chamskich odzywek, niezrozumiałych zachowań czy ocierających się o marny folklor wystąpień. W międzyczasie opozycja się skurczyła, bo w obradach przestał brać udział radny Tomasz Schabowski (przebywał w areszcie), a radny Dariusz Lasek opuścił szeregi Regii Civitas i został – podobnie jak radna Monika Kamińska (dawniej Różycka) – radnym niezależnym.

Reklama

Do pewnego momentu jednak nie miało to żadnego wpływu na wyniki głosowań. Te projekty uchwał, które były nie w smak opozycji – mającej większość w radzie – były negowane. Te, które – jej zdaniem – były korzystne dla miasta, zyskiwały aprobatę.

Z czasem jednak pojawiały się coraz większe dysonanse w owej opozycji większościowej. Nie ma co ukrywać, że mniejszościowa koalicja nie siedziała z założonymi rękoma i nie przypatrywała się biernie kolejnym niepowodzeniom. W mieście coraz głośniej zaczęto plotkować o „puszczaniu oczka” przez szefa Klubu Radnych Regii Civitas R. Bala w stronę prezydenta W. Bakuna i jego ludzi.

Reklama

Dobro i stabilność miasta

Skierowaliśmy do wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Roberta Bala kilka pytań. Przede wszystkim, czy dojdzie do zamiany koalicjantów, czy aby pierwszym rozłamem nie była uchwała o LGBT, którą wprowadzili jako klub, a potem na wniosek prezydenta głosowali za uchyleniem, czy gdyby dostał propozycję objęcia stanowiska zastępcy prezydenta miasta, skorzystałby z niej?

– Zawsze w naszych głosowaniach jako klub kierowaliśmy się i kierować będziemy dobrem i stabilnością miasta oraz jego mieszkańców. To, że ktoś nas przypisywał do koalicji z PiS, a teraz do innej, jest jego subiektywną opinią. Jesteśmy klubem niezależnym, co udowadniamy naszymi głosowaniami. Z natury jestem człowiekiem dążącym do kompromisów i znalezienia jak najlepszego rozwiązania w poszczególnych sytuacjach – stwierdził R. Bal.

Reklama

Wymysły pewnych radnych…?

Stwierdził, że o objęciu przez niego stanowiska zastępcy prezydenta miasta słyszy już od ponad pół roku i że są to wymysły pewnych radnych, którzy lubią bawić się w puszczanie plotek i siać zamęt. – Mam wrażenie, że po to, aby zdestabilizować pracę zarówno rady, jak i samorządu. Zostaliśmy wybrani po to, aby służyć mieszkańcom i pomagać w dobrym prowadzeniu samorządu, niejednokrotnie wskazywać prezydentowi kierunki działania. Sami z pewnością są bardzo chętni na to stanowisko i być może przemawia przez nich po prostu zwykła zazdrość. Ale specjalnie się tym nie przejmuję, w przeciwieństwie do nich – podsumował R. Bal.

Czy Kamiński straci fotel przewodniczącego?

Odpowiedzi R. Bala są dość klarowne, ale nie ustosunkował się do jednego z najważniejszych, czyli czy dojdzie do zmiany w koalicji i opozycji. Jeśli tak by się stało, istnieje prawdopodobieństwo zwołania kolejnej nadzwyczajnej sesji rady miejskiej i odwołania z funkcji przewodniczącego Macieja Kamińskiego (PiS). Czy szef Klubu Radnych PiS obawia się takiego scenariusza?

Reklama

– Czas pokaże, czy może dojść do zmiany układu w radzie. Czy się obawiam zmiany na stanowisku przewodniczącego? Nigdy nic nie wiadomo. Pracuję i będę dalej pracować na rzecz mieszkańców naszego miasta. Na pewno radnych podzieliła uchwała o LGBT, gdzie kolega Robert Bal wcześniej głosował inaczej, a ostatnio w tej samej sprawie zmienił zdanie i był za uchyleniem oświadczenia, które wcześniej podpisał w sprawie LGBT. Natomiast to, że mamy inne zdania na temat niektórych uchwał, jest normalne. Te dobre będę popierał, natomiast uchwały dotyczące podwyżek czy innych, według mnie nie do końca przemyślanych propozycji, będę blokować. Przecież takowych również mieszkańcy nie popierają. W dalszym ciągu liczę na współpracę zarówno z panem prezydentem, jak i radnymi wszystkich klubów – podsumował M. Kamiński.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    frog_304 2021-11-13 00:12:35

    Bal to taki przemyski Kamysz. Kto przy władzy temu trzeba się podlizać a tak naprawdę średnio każdemu jest potrzebny z kiepskim kółkiem. Teraz widać na siłę chcę wypromować Panią z Kazanowa bo jest szansa na radną-bezradną skoro radny z PO siedzi w pace. Niestety ta Pani jakąś niemrawa i tylko widać, że do zdjęć się pcha.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2021-11-13 23:14:51

    Żałosne, że ludzie są tak płytcy. Nikt na siłę nikogo nie promuje. Jeśli się ktoś w coś angażuje to wtedy zaczyna go być widać. Tak jest w przypadku wspomnianej Pani z Kazanowa, której jakurat jestem fanką.  Ale jeśli nie śledzi się działalności, a tylko ogląda się zdjęcia to sorry. Pismo obrazkowe nie załatwi wszystkiego. Polecam być lepszym obserwatorem zanim się wyrazi jakąś opinię. Proszę podać mi nazwiska radnych radnych (a nie bezradnych). Kpan Kamiński? No tak, poradził sobie z czyjaś żoną. Pani Sawicka? Poradziła sobie jak nie być przewodnicząca Rady. Pan Zapałowski? Radzi sobie z Ukraincami. Wym dalej? Sami bezradni radni. To porąa za zmiany!Z jednym się zgodzę- p. Radny Schabowski sam sobie zgotowal taki los. Pewnie kilku radnych z aktualnej Rady Miejskiej może pójść w jego ślady. Także niczyja to zasługa. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    frog_304 2021-11-14 12:48:38

    Widzę to co się dzieje i to jak ktoś próbuje to pokazać na publikę tak naprawdę nie robiąc nic.Ciekawe jak Pan Bal z Regią odniosą się do wybryku wręcz chuligańskiego Pana Barczaka ?! Gdyby tego nie tolerowali to już dawno klub RC wydał jakieś stanowisko i zrobil porządek.https://supernowosci24.pl/agresor-z-piana-na-ustach/W mieście szumi w jaki sposób potraktował kobietę i jak siła próbuje wymuszać. To kolejny radny do postawienia ciezkich zarzutów a Regia Civitas milczy.Co do tego kto z kim sypia i komu się małżeństwa posypały kompletnie mnie nie obchodzi. A jest tych osób kilka w radzie. Może ktoś odżył i woli być sam, czy założyć rodzinę. Nie ważne miastu ta informacja w niczym nie pomoże.Co do radnych-bezradnych to w każdym klubie są osoby, których kompletnie nie widać. Pan Krużel, Pan Rzeszutko, Pan Majkowski, Pani Nowak, Pan Zastrowski, Pan Błachowicz, Pani Stojak, Pan Berestecki wg mojej opinii kompletnie nie uczestniczą w życiu miasta. Reszta się kłóci między sobą co też jest ważne bo pokazuje albo istniejące cyrki w miescie w albo próby podjęcia nie koniecznie dobrze przemyślanych decyzji dla mieszkańców. Ważne zawsze jest by była opcja rządząca i opozycja patrząca na ręce.Prezydent też naobiecywał mimo że wiedział o dużym zadłużeniu. Teraz można czytać żałosne komentarze że oddłuża miasto jakby wcześniej nie był świadomy w co wchodził. Widziały gały co brały.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama