W ramach trwającego od lipca 2021 roku ministerialnego programu „Profilaktyka 40 Plus” wykonano w Polsce już ponad 1,5 mln badań. Na początku zainteresowanie nimi było umiarkowane, ostatecznie przedłużono program do końca bieżącego roku. Sprawdziliśmy, czy mieszkańcy Podkarpacia, którzy przekroczyli 40 rok życia, chętnie korzystali z tej formy profilaktyki.
Z zestawienia przygotowanego przez Podkarpacki Wojewódzki Oddział NFZ w Rzeszowie wynika, że z profilaktycznych badań adresowanych do osób po 40 roku życia jako mieszkańcy Podkarpacia korzystaliśmy dotąd całkiem chętnie.
Łącznie, od początku trwania programu Profilaktyka 40 Plus, osoby zamieszkujące nasze województwo wykonały 156 tys. 546 badań (stan na 25 stycznia br.), co daje nam wysokie, 4. miejsce w Polsce.
Dla porównania najwięcej – bo aż 193 tys. badań – zrealizowali mieszkańcy województwa wielkopolskiego, a 185 tys. – zamieszkujący w województwie lubelskim. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajęło województwo mazowieckie, gdzie wykonano 159 tys. badań.
Podkarpackie dane wskazują też, że z profilaktyki chętniej korzystały dotąd[paywall] kobiety (58,7 proc. wykonanych na Podkarpaciu badań dotyczy właśnie pań).
Natomiast biorąc pod uwagę grupy wiekowe, na Podkarpaciu najczęściej z możliwości badania korzystały osoby w przedziale wiekowym 40 – 44 lata.
Jednak nie tylko ludzie tuż po czterdziestce postanowili sprawdzić ogólny stan zdrowia. W grupie przebadanych mieszkańców naszego województwa było 408 osób z kategorii wiekowej 90 – 94 lata, 54 osoby z kategorii wiekowej 95 – 99 lat oraz... 4 osoby z kategorii wiekowej 100 plus.
Ciekawych obserwacji dostarcza też ranking podkarpackich miast.
Jak podaje Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ, na pierwszym miejscu w województwie, jeśli chodzi o liczbę badań wykonanych w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”, jest Rzeszów, gdzie zrealizowano 23 tys. badań.
Drugą lokatę zajmuje Przemyśl. Mieszkańcy grodu nad Sanem skorzystali z 9,5 tys. badań. Trzecie miejsce na podium zajął Tarnobrzeg –7,5 tys. wykonanych badań.
Inaczej jednak wygląda ranking powiatów, tu pierwszą lokatę na Podkarpaciu zajął powiat mielecki (17 tys. badań), drugą – rzeszowski (12 tys. badań), a trzecią dębicki (11 tys. badań). Na czwartym miejscu plasuje się powiat jarosławski (10 tys. badań), piąte zajmuje powiat przemyski (9 tys. badań), a szóste powiat przeworski (8,5 tys. badań). Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce należą do powiatów: stalowowolskiego – 8 tys. badań, łańcuckiego – 6 tys., sanockiego – 6 tys., ropczycko-sędziszowskiego – 6 tys., strzyżowskiego – 5,5 tys., krośnieńskiego – 5,5 tys. i jasielskiego – 5 tys.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze