Na wymarzoną halę sportową młodzież ucząca się w Szkole Podstawowej nr 14 im. Zjednoczonej Europy w Przemyślu czekała wiele lat. W przemyskiej „Piętnastce”, będącej częścią struktur niedawno utworzonego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, starania o wybudowanie podobnego obiektu trwają już co najmniej od lat 10. Z informacji przekazanych przez przemyski magistrat wynika, że w I kwartale przyszłego roku miasto chce ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej na to zadanie.
Interpelację w sprawie potrzeby budowy hali sportowej przy SP nr 15 w Przemyślu jeszcze jesienią ub.r. złożyła radna Monika Jaworska, prosząc o zabezpieczenie w budżecie kwoty niezbędnej do wykonania projektu obiektu. Jak podkreśliła, Szkoła Podstawowa nr 15 zmaga się z brakiem odpowiednich obiektów sportowych, co niestety ogranicza możliwości w zakresie aktywności fizycznej uczniów oraz organizacji wydarzeń o charakterze sportowym.
„W obliczu licznych sukcesów sportowych dzieci i młodzieży uczęszczającej do SP 15, inwestycja ta byłaby nie tylko odpowiedzią na ich potrzeby, ale także krokiem w kierunku promowania aktywnego stylu życia” – napisała.
Reklama
Z treści udzielonej na pismo odpowiedzi wynikało, że miasto rozważa zgłoszenie takiego zadania inwestycyjnego do projektu Budżetu Miasta Przemyśla na 2025 rok, a ostateczną decyzję w sprawie podejmą radni przy uchwalaniu budżetu. Nietrudno zauważyć, że koniec 2025 zbliża się wielkimi krokami, tymczasem w kwestii budowy hali sportowej przy SP 15 niewiele się zmieniło. Podobnie jak nie zmieniły się też potrzeby w tym zakresie.
Całkiem niedawno natomiast prezydent miasta Wojciech Bakun w jednym z wpisów na oficjalnym profilu facebookowym wspomniał o planach odnośnie budowy hali sportowej przy obecnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (SP 15). Zapytaliśmy więc w magistracie, na jakim etapie są te zamierzenia, a także kiedy miałby być ogłoszony przetarg na projekt i z jakich źródeł finansowany?
– Miasto podejmuje kroki zmierzające do zabezpieczenia środków własnych na realizację dokumentacji projektowej budowy hali sportowej na rok 2026. Na chwilę obecną nie są jeszcze znane szczegółowe parametry obiektu, w tym jego wymiary czy kubatura. Kwestie te będą przedmiotem dalszych analiz oraz uzgodnień na etapie prac projektowych, z uwzględnieniem warunków terenowych i potrzeb wynikających z przeznaczenia obiektu. Ogłoszenie przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej niezbędnej do realizacji budowy hali sportowej planuje się na I kwartał 2026 roku – poinformował Leszek Strojny z Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Miasto planuje przeznaczyć na ten cel kwotę ze środków własnych w wysokości: 400 tys. zł (kwota brutto).
– To bardzo dobra wiadomość, czekamy na nią od dawna. Potrzeby w tej kwestii są ogromne, bo mamy problem, by pomieścić wszystkie klasy odbywające jednocześnie lekcje WF. Obecna sala sportowa jest mała i w dodatku niewymiarowa – przyznaje dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 Artur Mykita (w którego skład wchodzi SP nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu i Przedszkole nr 13).
Jak podkreśla, w szkole działają klasy sportowe i klasy mistrzostwa[paywall] sportowego. – Od wielu lat pracując z nimi, korzystamy z hali sportowej, za którą płacimy. Byłoby więc rewelacyjnie, gdyby zajęcia z nimi mogły się odbywać na miejscu, w szkole. Tym bardziej, że jako szkoła jesteśmy ośrodkiem siatkarskim i należymy do Akademii S.O.S. (Siatkarskich Ośrodków Szkoleniowych), stąd jesteśmy związani z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. Ponadto szkolimy też w dziedzinie koszykówki, należymy do organizacji prowadzonej przez PZKosz, a nasi uczniowie trenują w ranach programu SMOK (Szkolny Młodzieżowy Ośrodek Koszykówki). Mamy na koncie spore osiągnięcia, choćby mistrzostwo i wicemistrzostwo województwa w siatkówce zdobyte przez nasze dziewczęta. Jako szkoła we współzawodnictwie sportowym też plasujemy się od lat w pierwszej trójce. Sport jest w naszej placówce na wysokim poziomie i między innymi z tego tytułu ubiegamy się od dłuższego czasu o halę sportową – uzupełnia A. Mykita.
Pozostaje zatem trzymać kciuki za powodzenie przedsięwzięcia i za to, by wreszcie nabrało ono rumieńców. Byłoby świetnie, gdyby „Piętnastka” mogła pójść śladami SP 14 w Przemyślu, która na swoją halę się doczekała.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze