Na tytułowe pytanie odpowiedzieli specjalnym oświadczeniem przedstawiciele Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej. „(...) Uważamy, że uzasadnienie przedstawione przez sekretarza miasta nie ma żadnych racjonalnych podstaw. W naszej opinii prezydent Robert Choma nie zasłużył na podwyżkę (...)” – czytamy w piśmie.
Uchwała w sprawie podwyżki dla R. Chomy podjęta została na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu 28 grudnia ub.r. Do końca 2017 r. – przez wcześniejsze trzy lata – prezydent miasta zarabiał brutto 10 tys. 800 zł (netto: 7 tys. 591 zł). Od 1 stycznia br. jego wynagrodzenie wzrosło do kwoty 12 tys. 445 tys. zł brutto (netto: 8 tys. 738 zł)[paywall]. W jego skład wchodzą: wynagrodzenie zasadnicze – 6 tys. 200 zł, dodatek funkcyjny – 2 tys. 100 zł, dodatek specjalny – 2 tys. 905 zł i dodatek za wieloletnią pracę – 1 tys. 240 zł. Wszystkie kwoty brutto.
„(...) W naszej opinii podnoszenie uposażenia prezydentowi w obecnej sytuacji ekonomicznej i demograficznej miasta jest niezasadne i brzmi jak kpina z mieszkańców (...). Projekt uchwały został wrzucony pod obrady w ostatniej chwili, co podkreślała jedyna obecna na sali przedstawicielka klubu PO, radna Ewa Sawicka (...)” – napisali w oświadczeniu radni PO.
Zapytaliśmy jednego z nich, radnego Tomasza Schabowskiego, dlaczego pozostałych radnych tego klubu nie było na sali obrad? – Pozostali radni nie mieli możliwości uczestniczenia w tej sesji, bo nadzwyczajne posiedzenie rady zostało zwołane w okresie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Większość z nas miała już zaplanowane inne zajęcia czy zobowiązania. Ten temat nie był dyskutowany na żadnej miejskiej komisji. Projekt wrzucony został bez żadnych konsultacji. Dziwię się postawie niektórych radnych, jak choćby radnego Iwaneczki, który w 2015 roku stanowczo powiedział, że nie zamierza umierać za pana prezydenta. Niewiele wcześniej odbyła się sesja budżetowa i ona była okazją do poruszenia tematu ewentualnych zmian w uposażeniu prezydenta miasta – odpowiedział.
Radni PO przypomnieli, że trzy lata temu rada podjęła uchwałę obniżającą pobory R. Chomy, zresztą na jego wniosek i przygotowany przez niego projekt uchwały. Zmniejszeniu miała wówczas ulec także liczba etatów w jednostkach, jak również stanowisk kierowniczych. W styczniu 2015 r. radny Wojciech Błachowicz zaproponował obniżkę diet radnych o 10 procent, aby solidarnie zwiększyć oszczędności. Wniosek ten nie uzyskał jednak poparcia większości.
„(...) Oceniając ponadtrzyletnią pracę pana prezydenta w tej kadencji, warto podkreślić, że jest to okres wyjątkowej, niespotykanej w ostatnich latach stagnacji i bierności. To czas, w którym inwestycje osiągnęły zatrważająco niski poziom. Przemyśl jest miastem, które się wyludnia i ubożeje. Do historii obecna kadencja przejdzie jako czas inwestycji „krawężnikowych”, budowy kolejnych pomników i nadawania nazw skwerom. Koalicja Regia Civitas – PiS, która popiera prezydenta Chomę, nie potrafi w najmniejszym stopniu wykorzystać sytuacji, w której PiS rządzi zarówno w kraju, jak i w województwie, a drugą osobą w państwie jest przemyślanin Marek Kuchciński. Trzeba wyraźnie podkreślić, że Przemyśl nie ma niczego, co mógłby zawdzięczać obecnemu układowi politycznemu (...)” – czytamy dalej w dokumencie.
Zdaniem radnych PO mieszkańcy Przemyśla oczekiwali efektywnych działań w zakresie inwestorów, realizowania działań, które były im obiecane. Twierdzą, że obecnie, poza medialnymi zapewnieniami prezydenta miasta, nic w tej sprawie nie zostało zrobione.
Poprosiliśmy o kilka zdań komentarza zainteresowanego, czyli prezydenta Przemyśla Roberta Chomę, ale stwierdził on, że tego typu oświadczeń komentować nie będzie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zasłużył jak najbardziej! Przecież za rządów w/w miasto rozkwitło jak nigdy dotąd, przybywa miejsc pracy, inwestorzy pchają się do Przemyśla drzwiami i oknami, opłaty z roku na rok coraz niższe i wszystko byłoby piękne tylko że to gówno prawda!
sram na was bydlaki!!!~!
Ja otrzymuję mniejsza emeryturę jak Choma dostał podwyżkę....Za dużo mam , aby umrzeć ... za mało aby żyć ......
Robią w konia mieszkańców na szaro. Ten naród jest chyba jakoś patologicznie ogłupiony. Pisiory Civitasy regio i jakiś dom wariatów.
rencista 83.31.178.127 02.01.2018 Ta mina świadczy o tym człowieku , wypalony , przerażony tym co po sobie zostawia czyli "Przemyśl w ruinie " i jakieś wirtualne fantazje o zespołach basenów za 50 milionów których nie ma , udaje zaskoczonego "zasłużona podwyżką " czyli prezentu mikołajowego i noworocznego od kolesi zresztą podobnych klasą , którzy udając że nie ma problemu zamiast pobory mu obniżyć , podwyższają . Czy panowie z rady- bezrady wiecie i rozumiecie że jako rencista otrzymałem w ub. roku podwyżkę w wysokości 4zł 80 groszy na rękę. Ale co to was jako pisiorów obchodzi , suweren jest potrzebny przed wyborami i miesiąc po wyborach.
suweren 83.31.178.127 20:28:52 02-01-2018 Ciekawe dlaczego pierwszy obywatel Przemyśla-wsi kolejny raz unika spotkania z suwerenem o godz. 24 ,oo w noc sylwestrową. W tym roku zwiewając przed suwerenem desygnował do tej wdzięcznej roli Hamryszczaka i o dziwo , rewelacja Renatę Czadowską- Nowakowską z CK Zamek. Dlaczego Hamryszczaka , proste , czmychnął również Hayder a więc został do picowania Hamryszcak ale Nowakowska , z jakiej okazji , czyżby została wybrana w wyborach przez suwerena?. Kuriozum na skalę krajową. A pana Chomę pouczam że zawsze życzenia noworoczne składa wybrany w wyborach powszechnych prezydent ,burmistrz , wójt itd , i kolejny unik nic panu nie da , suweren pamięta. Na koniec dodam że w Mieście Rzeszowie corocznie życzenia noworoczne (również w tym roku) w Rynku składa mieszkańcom Pan Prezydent Miasta 78 letni Tadeusz Ferenc i uników pomimo zaawansowanego wieku nie robi a w Przemyślu jak to w zadupiu , kto pod ręką ten życzy i leje wodę, Różnica jest tak że Pan Ferenc ma się czym chwalić a pan panie Choma za co wstydzić. Ale jacy wyborcy taka "wadza" jaki pan taki kram
suweren 83.31.178.127 02.01.2018 A to prezent dla suwerena od świętego Mikołaja. Coś takiego , niebywałe a za co ta podwyżka , za zrujnowane miasteczko , za leserstwo , nietrafione lub niedokończone male inwestycyjki jak np. boisko Czuwaju , buda-wiata na stoku i deficytowy zajazd narciarski , syf na tzw, zielonym rynku i tej całej Sportowej , za sypiące się z tynku kamienice w całym niemal miasteczku , zardzewiały transport autobusowy , za brak hali sportowej , basenu otwartego , lodowska w zimie , za boiska do siatków nad Sanem na których nikt nie gra , za brud i krzywe chodniki , za opustoszałe lokale dawniej handlowe , mieszkalne i cale kamienice , za wyjazd niemal 5 tysięcy młodych ludzi w poszukiwaniu zatrudnienia itd. , pytanie , czy z kieszeni nas podatników podwyżka Chomie się należy? szczególnie że na początku kadencji od picu sam zaproponował obniżkę swojej pensji, Przecież to jakaś prowokacja ze strony najgorszej od 1989 roku rady-bezrady , coś niewyobrażalnego żeby w tym stanie "Przemyśl w ruinie"jeszcze dawać podwyżkę temu z którym współnie do tej ruiny doprowadzili 15 | Odpowiedz
Od dawna tu piszę, że Prezydent winien mieć obniżoną pensję o 50%.Skandalem i niegodziwością jest pobieranie uposażenia 5 razy większego od normalnej płacy.Czy ma ukończone 5 fakultetów?Czy wykonuje obowiązki za 5 pracowników?Czy robi pięciokrotnie więcej niż inni? Czy ......?Nawet odpowiedzialności nie ponosi bo tylu ma urzędników, że zawsze na któregoś wypada.Pytanie - czy zasługuje? - w świetle oczywistych faktów i dowodów na upadek Przemyśla w ostatnich kilku latach, w porównaniu do innych miast (regionów) - jest najlepszym dowodem całkowitego oderwania się władz miasta od społeczeństwa miasta, życia w innym nierealnym świecie. Zapomniani emeryci i renciści od kilkunastu lat wegetują bez żadnych podwyżek (poza 1,50 zł waloryzacjami) na krawędzi ubóstwa, mimo szalejącej bez opamiętania drożyzny. Kosztem ogromnych wyrzeczeń stać ich na batonik dla wnuka czasami. W tej sytuacji publiczne pytanie, czy urzędnik ma dostać 2000 zł podwyżki czy może1950 zł jest naigrywaniem się ze starszych schorowanych najczęściej, zasłużonych dla kraju uczciwych ludzi.
DEZERTER - CHOROBA - TEKSTOWO.PLYOUTUBE.COM - 7 PRZYKAZAŃ POLITYCZNYCH
Rysiu przy korycie Jurkiewicz juz tez no a teraz czas na prezia nijwiekszego oszusta tego Miasta
Radny z glazera nas zbawi. To nasz Janosik. Wszystkim zabierze i sobie weźmie.
U mnie byście naawet parkingowymi nie byli a wy miastem chcecie rządzić?
Trafne spostrzeżenie, aleRadny z Glazera w mieście nie zabiera, za to zabiera w Spółdzielni.gdzieś trzeba zabrać , żeby zaistnieć , kampania tuż, tuż. Trzeba głosów oj trzeba, bo jak się nic nie zrobiło w mieście poza likwidacjami i podwyżkami to trzeba udawać, że jest się bardzo za ludźmi.
Jestem ciekaw dlaczego nikt nie pisze o podwyżce dla Haydera i Hamryszczaka ?
Nigdy w życiu. Jemu trzeba już podziękować za "służbę dla miasta". Panie Prezydencie misja wykonana.... Bye, bye
Mieliśmy odwagę powiedzieć prawdę - nie zasłużył na podwyżkę, a jak już = to na obniżkę! Zdegradował miasto o wielkim potencjale a jeszcze rękę wyciąga po podwyżkę.
Sumienia nie macie , wystarczy spojrzeć na zdjęcie jak można tak zmęczonego człowieka tyle lat eksploatować, przecież jego trzeba leczyć.
Tak, dzisiaj otrzymałem podwyżkę za wywóz śmieci o kilka zł, teraz wiem jak dokonuje się podwyżki w administracji miasta,mimo, że miasto nie podstawiło pojemników do segregacji odpadów mieszkańców karze się za brak segregacji. Obraz nędzy, lenistwa, i braku odpowiedzialności prezentuje kamienica nr 6 na Jagiellońskiej. My mieszkańcy zapraszamy na wizję lokalną wszystkie odpowiedzialne służby pana prezydenta, Sanepid, ADM, lokalówkę, konserwatora zabytków oraz pana prezydenta miasta przemyśla by odpowiedział gdzie podziały się pieniądze, które były przeznaczone na kubły do segregacji, gdzie są pieniądze przeznaczone na remont kamienicy nie remontowanej od czasu II wojny Swiatowej.
prawdą jest ze w mieście czas się zatrzymał . Panu Prezydentowi to raczej powinni obniżyć pensję o min. połowę
Taką podwyżkę przydziela tylko prezydent, a nie rada, więc brak jest danych....
Choma powinien stanąć przed sądem za zniszczenie takiego pięknego miasta jak Przemyśl. Naładował sobie kieszenie łapówkami, zlikwidował mnóstwo miejsc pracy, za czasów Piłsudskiego byłby podobny do sera Szwajcarskiego,
Zasłużył jak najbardziej! Przecież za rządów w/w miasto rozkwitło jak nigdy dotąd, przybywa miejsc pracy, inwestorzy pchają się do Przemyśla drzwiami i oknami, opłaty z roku na rok coraz niższe i wszystko byłoby piękne tylko że to gówno prawda!
sram na was bydlaki!!!~!
Ja otrzymuję mniejsza emeryturę jak Choma dostał podwyżkę....Za dużo mam , aby umrzeć ... za mało aby żyć ......