Reklama

Czy prezydent Choma zasłużył na podwyżkę?

Na tytułowe pytanie odpowiedzieli specjalnym oświadczeniem przedstawiciele Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej. „(...) Uważamy, że uzasadnienie przedstawione przez sekretarza miasta nie ma żadnych racjonalnych podstaw. W naszej opinii prezydent Robert Choma nie zasłużył na podwyżkę (...)” – czytamy w piśmie.

Uchwała w sprawie podwyżki dla R. Chomy podjęta została na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu 28 grudnia ub.r. Do końca 2017 r. – przez wcześniejsze trzy lata – prezydent miasta zarabiał brutto 10 tys. 800 zł (netto: 7 tys. 591 zł). Od 1 stycznia br. jego wynagrodzenie wzrosło do kwoty 12 tys. 445 tys. zł brutto (netto: 8 tys. 738 zł)[paywall]. W jego skład wchodzą: wynagrodzenie zasadnicze – 6 tys. 200 zł, dodatek funkcyjny – 2 tys. 100 zł, dodatek specjalny – 2 tys. 905 zł i dodatek za wieloletnią pracę – 1 tys. 240 zł. Wszystkie kwoty brutto.

„(...) W naszej opinii podnoszenie uposażenia prezydentowi w obecnej sytuacji ekonomicznej i demograficznej miasta jest niezasadne i brzmi jak kpina z mieszkańców (...). Projekt uchwały został wrzucony pod obrady w ostatniej chwili, co podkreślała jedyna obecna na sali przedstawicielka klubu PO, radna Ewa Sawicka (...)” – napisali w oświadczeniu radni PO.

Reklama

Zapytaliśmy jednego z nich, radnego Tomasza Schabowskiego, dlaczego pozostałych radnych tego klubu nie było na sali obrad? – Pozostali radni nie mieli możliwości uczestniczenia w tej sesji, bo nadzwyczajne posiedzenie rady zostało zwołane w okresie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Większość z nas miała już zaplanowane inne zajęcia czy zobowiązania. Ten temat nie był dyskutowany na żadnej miejskiej komisji. Projekt wrzucony został bez żadnych konsultacji. Dziwię się postawie niektórych radnych, jak choćby radnego Iwaneczki, który w 2015 roku stanowczo powiedział, że nie zamierza umierać za pana prezydenta. Niewiele wcześniej odbyła się sesja budżetowa i ona była okazją do poruszenia tematu ewentualnych zmian w uposażeniu prezydenta miasta – odpowiedział.

Czas stagnacji i bierności

Radni PO przypomnieli, że trzy lata temu rada podjęła uchwałę obniżającą pobory R. Chomy, zresztą na jego wniosek i przygotowany przez niego projekt uchwały. Zmniejszeniu miała wówczas ulec także liczba etatów w jednostkach, jak również stanowisk kierowniczych. W styczniu 2015 r. radny Wojciech Błachowicz zaproponował obniżkę diet radnych o 10 procent, aby solidarnie zwiększyć oszczędności. Wniosek ten nie uzyskał jednak poparcia większości.

Reklama

„(...) Oceniając ponadtrzyletnią pracę pana prezydenta w tej kadencji, warto podkreślić, że jest to okres wyjątkowej, niespotykanej w ostatnich latach stagnacji i bierności. To czas, w którym inwestycje osiągnęły zatrważająco niski poziom. Przemyśl jest miastem, które się wyludnia i ubożeje. Do historii obecna kadencja przejdzie jako czas inwestycji „krawężnikowych”, budowy kolejnych pomników i nadawania nazw skwerom. Koalicja Regia Civitas – PiS, która popiera prezydenta Chomę, nie potrafi w najmniejszym stopniu wykorzystać sytuacji, w której PiS rządzi zarówno w kraju, jak i w województwie, a drugą osobą w państwie jest przemyślanin Marek Kuchciński. Trzeba wyraźnie podkreślić, że Przemyśl nie ma niczego, co mógłby zawdzięczać obecnemu układowi politycznemu (...)” – czytamy dalej w dokumencie.

Zdaniem radnych PO mieszkańcy Przemyśla oczekiwali efektywnych działań w zakresie inwestorów, realizowania działań, które były im obiecane. Twierdzą, że obecnie, poza medialnymi zapewnieniami prezydenta miasta, nic w tej sprawie nie zostało zrobione.

Reklama

Poprosiliśmy o kilka zdań komentarza zainteresowanego, czyli prezydenta Przemyśla Roberta Chomę, ale stwierdził on, że tego typu oświadczeń komentować nie będzie.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    szparagówka - niezalogowany 2018-02-05 19:26:08

    Zasłużył jak najbardziej! Przecież za rządów w/w miasto rozkwitło jak nigdy dotąd, przybywa miejsc pracy, inwestorzy pchają się do  Przemyśla drzwiami i oknami, opłaty z roku na rok coraz niższe i wszystko byłoby piękne tylko że to gówno prawda!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq - niezalogowany 2018-02-05 19:29:13

    sram na was bydlaki!!!~!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ola - niezalogowany 2018-02-05 19:44:44

    Ja otrzymuję mniejsza emeryturę jak Choma dostał podwyżkę....Za dużo mam , aby umrzeć ... za mało aby żyć ......

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama