Część pracowników Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Przemyślu skarży się na brak elementarnych środków ochrony przed zarażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2. Prezes spółki Mariusz Kwaśny kategorycznie zaprzecza tym – jego zdaniem – insynuacjom, twierdząc, że wszystkie potrzebne środki są w zakładzie dostępne.
Pismo w tej sprawie od części pracowników PWiK-u trafiło do przewodniczącego Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w Przemyślu Szymona Wawrzyszki. Ten z kolei wystąpił z apelem do prezesa PWiK sp. z o.o. Mariusza Kwaśnego[paywall].
Przypomina, że w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce należy zwiększyć bezpieczeństwo pracowników przedsiębiorstwa. To – zdaniem tychże – nie jest odpowiednie. – W pierwszej kolejności niezbędne jest zapewnienie dostępu do jednorazowych rękawiczek. Gumowych, lateksowych, winylowych czy podobnych. Zwiększenia środków dezynfekcyjnych oraz określenia zasad kontaktów z osobami spoza firmy oraz wprowadzenia zasad pracy, ograniczających niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem – wyliczył Sz. Wawrzyszko. – Do podstawowych zadań PWiK-u należy uzdatnianie i dostarczanie wody oraz odprowadzanie i oczyszczanie ścieków i inne prace związane z utrzymaniem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. A zatem zapewnienie stałego dostępu do wody pitnej mieszkańcom Przemyśla. W obecnej sytuacji jak najbardziej zasadnym wydaje się zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Służy to nie tylko ich zdrowiu, ale i bezpieczeństwu miasta i mieszkańców. Jeśli zdarzy się, iż kilkanaście osób zachoruje, obawiam się, że z płynnością pracy tego bardzo ważnego zakładu będą problemy – dodał przewodniczący Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w Przemyślu.
Władze przemyskiej „Solidarności” zaapelowały do zarządu spółki o opracowanie pisemnych procedur postepowania w trakcie trwania zagrożenia epidemicznego. – Nie tylko pracownicy administracji przy ulicy Rokitniańskiej mają kontakt z klientami. Osoby z zewnątrz przychodzą także do pozostałych działów PWiK-u. Obecnie pracownicy nie mają jasnych wytycznych, co do sposobu obsługi i zachowania w otaczającej ich sytuacji. Moim zdaniem działania zapobiegawcze i profilaktyczne powinny w tym zakładzie być bardziej efektywne – podsumował Sz. Wawrzyszko.
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z prezesem spółki Mariuszem Kwaśnym. Zdecydowanie zaprzeczył, aby w przedsiębiorstwie kwestie zapewnienia odpowiednich środków ochrony przed koronawirusem były zaniedbywane. – Dobrze byłoby, aby ci pracownicy najpierw przyszli do mnie i powiedzieli, czego im brakuje. Tak byłoby łatwiej. Wszystkie środki, które przewidują procedury, są wszystkim przekazywane. Są dostępne. Mamy wypracowane procedury od wielu lat. Także na wypadek epidemii. Pracujemy przy ujęciach wody pitnej. Nie ma żadnego zagrożenia. Wydajemy dla pracowników zakładu uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków i pozostałych rękawice, okulary, maseczki, żele antybakteryjne. Anonimowe donosy to takie opowieści z rodzaju mchu i paproci – podsumował prezes M. Kwaśny.
Nazajutrz po naszej rozmowie z prezesem PWiK sp. z o.o. na stronie miejskiej pojawił się komunikat przedsiębiorstwa. Dotyczy jakości wody i faktu, że koronawirus SARS-CoV-2 nie jest w stanie jej skazić, o czym poinformowała 2 marca br. Światowa Organizacja Zdrowia.
„(…) Produkowana przez przemyski PWiK woda odpowiada rygorystycznym polskim i europejskim normom. Nie ma możliwości, aby wirusy przeniknęły do miejskiej sieci wodociągowej, ponieważ jest ona w pełni szczelna. W sytuacji awarii fragment sieci jest wyłączany z eksploatacji, a przed ponownym uruchomieniem cały odcinek dokładnie płukany i dezynfekowany. Dostęp do obiektów ZUW, które są monitorowane, mają wyłącznie upoważnieni i przeszkoleni pracownicy. Pracownicy podlegają okresowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym. W celu zabezpieczenia ciągłości pracy ZUW przewidziano zastępstwa na stanowiskach pracy oraz wyznaczono osoby rezerwowe na wypadek epidemii. Nieprawdziwe są wszelkie informacje na temat skażenia wody w Przemyślu. Można ją pić bez obaw i stosować do celów higienicznych teraz szczególnie zalecanych przez specjalistów w sytuacji zagrożenia wirusem (…)” – zapewniło szefostwo spółki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jak się komuś pracować nie chce, to szuka sposobu na zajmowanie pracodawcy tematami zastępczymi ... Norma w miejskich instytucjach, gdzie związki zawodowe noszą dupe wyżej głowy, ale że gazeta robi z tego halo, to już świadczy o poziomie gazety ...
Drogi przedmówców jak nie pracujesz w PWiKU nie nie wypowiadaj się na temat. Sprawa wygląda tak że w dniach w których rozpoczął się stan epidemiologicznym w Polsce w wodociagach brakowało wszystkiego o maseczkach rękawiczkach planach do dezynfekcji pracownicy mogli tylko pomarzyć. Prezes poprostu okłamuje opinię publiczną a jest kilka sposobów żeby w łatwy sposób to sprawdzić. Próbuje odpowiedzialność zrzucić na wszystkich do okoła a prawda jest taka że on jest menadżerem i odpowiada za stan firmy ale nie tylko pod względem finansowym ale i także BHP itp. Zapytajcie kogo chcecie z PWiKU jak to wyglądało na początku. Panie Prezydencie otwórz Pan oczy i zobacz kogo dałeś na stanowisko prezesa i co on robi z tą firmą. Pieniądze to nie wszystko które dostarcza Pan prezes do UM. Drodzy radni reagujcie na sytuację w PWIKu chyba że was stać na ratowanie kolejnej firmy po MZK
Panie Prezesie skoro sieć jest taka szczelna jak Pan mówi to skąd te potężne straty na sieci?
Ja również jestem pracownikiem tego samego pwiku. I zawsze mieliśmy i mamy zapewnione środki ochrony indywidualnej stosownie do wymogów stanowiska . Płyny do dezynfekcji rąk od lat były dostępne w firmowym magazynie jak jeszcze nikt nie słyszał o koronawirusie ani obecnym Prezesie, więc nie wiem jak można tak bezpodstawnie kogoś oskarżać.
Oj przyjacielu z TEGO SAMEGO PWIKU coś mi się wydaje że nie wiesz o czym piszesz ale piszesz brednie żeby grolifikować Pana Prezesa. Ciekawe co ci obiecał trollu
Środki ochrony indywidualnej posiada każdy pracownik, mamy płyny do dezynfekcji proszki mydła rękawiczki dostępna pralnie szuszarnię do ubrań.
Proszę nie mylić środków do mycia i prania brudnych ciuchów z środka min do dezynfekcji dłoni które dopiero pojawił się w firmie od niedaena tak jak przystojny na twarz dla pracowników oczyszczalni czy zakładu uzdatniania o rękawiczkach jednorazowych nawet nie wspomnę. Prawda jest taka że te artykuły pojawił się od niedawna. Żal min tylko was drodzy koledzy koleżanki że udajecie że nie ma problemu. Może jak dojdzie do nieszczęścia lub jakiegoś zakażenia pracownika to zmienicie zdanie. Życzę wam zdrowia i szczęścia bo przyda wam się teraz w tych trudnych czasach.
ProPOnuję abyś wyjaśnił to z Krzywoustym.On , marionetka i cała RM włącznie z resztą PISoBOLSZEWICKIEGO koryta przygotowywały kraj na przyjście pandemii.
Solidarnosc sie nudzi,niech poszukaja swego WODZA,gdzie jest Duda??
Solidarności nie ma, została tylko atrapa -przybudówka partyjna, coś na miarę CRZZ.
Tej wiadomości nie powinno być prezydent miasta powinien nakazać zdalna prace takim spółkom jak PAWiK, PGM, wszystkie urzędy, co ci ludzie robią w pracy? To jest narażanie ich zdrowia, przecież siedzą w pokojach po kilka osób. To prywatni przedsiębiorcy zamknęli firmy a ich ze względu na ZUS Nie stać na to. A spółki które stać nakazują prace i to w takich warunkach.
Od gazety dwa penisy w bok! Był sygnał, że coś nie tak więc gazeta o tym napisała, kapujesz pewny ptaku? Wiesz o jakim ptaku myślę?
Zamknąć urzędy niech pracują tak jak nauczyciele. Przecież to jest ogromna ilość osób
Ten artykuł to jedno wielkie nieporozumienie . Również jestem pracownikiem PWiK i w swoim biurze mam : dwa rodzaje maseczek , płyn do dezynfekcji, żel do dezynfekcji , rękawiczki . Moim zdaniem Pan Prezes zapewnił pracownikom wszystkie środki ochrony jakie są nam potrzebne .
SUPER "w swoim biurze mam : dwa rodzaje maseczek , płyn do dezynfekcji, żel do dezynfekcji , rękawiczki " ale dla siebie i na pewno ktoś teraz tam przychodzi.
Ilość masek , rękawiczek , żelu , płynu jest taka, ze dla każdego pracownika w dziale wystarczy( „dla tych co przychodzą” również ) , a wszystkie działy zostały w ten sam sposób zaopatrzone. Miłego dnia
Sztab troll prezydenta miasta działa na forum. Ja w Rosji nie ma prawa być nie pochlebnych komentarzy
W żadnym „sztabie prezydenta” nie jestem i daleko mi do tego. Tylko moim zdaniem należy pisać prawdę , a nie oskarżać kogoś nie mając ku temu powodów .
Jak jesteś pracownikiem to wymień kilka skrótów działów w pwik ale szybko bo widzę że 3 minuty temu dałeś komentarz
Pele zabawy na poziomie ;) TO, TSU, TTr, TU, TP - wystarczy?Pozdrawiam ;)
Łu-bu-dubu łu-bu-dubu niech nam żyje nam prezes naszego klubu......Nieprawdą jest, że nad łóżkami dach przeciekał, szczególnie że prawie nie padało.TO NIE LUDZIE TO WILKI !!!!!
Do PrAcOwNiK drogi trolliku bo napewno jesteś trollem dane które podałeś można wyczytać z BiPu na stronie PWIKu ale na tyle byłeś leniem że wymieniles działy tylko które podlegają pod głównego specjalistę. Nie będziemy robić ci egzaminu wiedzy o PWIKu bo nie tedy droga. Przykre jest to że zaklamujecie sytuację do których dochodzi w PWIKu w imię kasy którą wam płacą za posty. Widać po postach kto pracuje w PWIKu a kto jest tandetna podróbką
Do „?” To co piszesz naprawdę jest śmieszne , ale jak Ci tak bardzo zle to idź do Prezesa na rozmowę i powiedz mu to prosto w oczy . Skoro potrafisz tu go oczerniać bez podstaw to chyba w realu tez będziesz taki odważny ? Czekam na Twój ruch :)
Oj trolliku podstaw jest bardzo duzo do takich słów jakie tu padają. Jak NIBY jesteś pracownikiem to wiesz doskonale że żaden pracownik do niego nie chodzi ani z prośbami ani ze skargą bo wiedzą że nie ma to sensu. No ewentualnie niektórzy kierownicy którzy lubią latać do niego i z ucha dawać
To, że żaden pracownik nie chodzi to znaczy, że Ty nie możesz . W każdą druga środę miesiąca od 14-15 można z nim sobie porozmawiać , a myśle ze jak się uprzesz to Cię przyjmie odrazu. Człowiek uczy się na błędach , wiec skoro uważasz ze Prezes popełnił błąd to idź i mu to powiedz. Czekam na Ciebie odważny anonimowy :)
a Twój Prezes ciekawe czy miałby odwagę pójść do prezydenta , zgłosić nieprawidłowości... On już nam obiecywał wiele, że pomoże przy współpracy z innymi spółkami czy u prezydenta... i co.... zero tematu. Także, nie sądź trollu wg swojej miary bo prawdopodobnie wróciłeś od niemca i dorabiasz na kwarantannie.. Gwarantuje, że jeszcze trochę i ludzie pojdą i to co piszą narazie tutaj wygarną osobiście
Do „?” Chyba z tej złości zgubiłeś wątek , artykuł dotyczy zupełnie innego tematu . Zrelaksuj się i mniej jadu bo Ci już kapie po brodzie :)
PrAcOwNiK = Mieszkanka Kmieci widzę że zmieniasz nik do potrzeby artykułu. Ale spokojnie właśnie odrabiam lekcje i widzę że adresik ip jest mi znajomy. A jeżeli chodzi o jad to spokojnie nie kapie mi bo go w moich wypowiedziach nie ma opisuję realny stan rzeczy jaki mieliśmy blisko dwa tygodnie temu. To nie są złośliwości tylko fakt.
PrAcOwNiKNie wierzę, że to Ty Paula te posty piszesz. Wszyscy na oczyszczalni mówią, że to Ty, ale ja w to nie wierzę. Przecież Ty nie jestes taka głupia . Nie idź tą drogą, prosze Cię, zwróć. Jest jeszcze szansa. Nie płyń w otchłań. Zatrzymaj sie dziecko w tym szalonym pędzie , jak ćma do płonącej świecy.
Wynika z tego że prezes zaopatrzył w niezbędny sprzęt na czas tylko kogoś w jakimś biurze może swojego prokurenta bo pracowników fizycznych , czyli tych którzy właśnie są najbardziej narażeni chyba jednak zapomniał . Dziś czyli 26.06 dopiero dotarła duża ilość maseczek jednorazowych , wczoraj termometr , wcześniej przyłbice , rękawiczki jednorazowe i pojedyńcze sztuki maseczek. W tej firmie teraz o wszystko trzeba walczyć nawet o rzeczy do ochrony zdrowia pracowników a jeśli ktoś pisze że wszystko było po prostu kłamie kłamczuszek
Dziękuję Jarząbek Wacław że ujawniles imię naszej Pani która tak mocno gloryfikuje pana Prezesa. Nie dziwię jej się jest młodym pracownikiem zagubionym wśród starych wyjadaczy na oczyszczalni napewno pracownicy wiedzą o kogo chodzi
Jeżeli to wszystko była by nie prawda co starała się nam wbić do głowy nasza koleżanka z oczyszczalni to ów artykuł by się nie ukazał ale widać kto tu piszę prawdę. Przykro mi koleżanko że idziesz w tą ciemną stronę mocy i nie integrujesz się z załogą tylko z GÓRĄ
Oj Paula Paula, za ile piszesz te wpisy?? Kto Cię przekabacil...
Droga Redakcjo. Artykuł który ukazał się nie ma na celu przestraszyć opinii publicznej że woda będzie skażona wprost przeciwnie pracownicy PWIKu dbają o to aby jakość wody była jak najwyzsza. Tylko problem jest w tym że w początkowej fazie staniu epidemiologicznego pracodawca nie zadbał o pracowników. Dopiero jak na poszczególnych obiektach powstawał tzw hałas dopiero dopiero do pana Prezesa dotarło że nie tędy droga. Wiadomo że te forum obfituje w wiele tzw trolli którzy zakłamują prawdę. Najbardziej smutne jest to że jedna z pracownic też to robi bo ma ciepłą posadkę z żelem do dezynfekcji maseczkami itp a nie patrzyła na pracowników fizycznych którzy na początku nie byli wyposażeni w żaden środek zapobiegawczy. Żenada koleżanko żenada Panie Prezesie żenada trolle magistratu
Jak się komuś pracować nie chce, to szuka sposobu na zajmowanie pracodawcy tematami zastępczymi ... Norma w miejskich instytucjach, gdzie związki zawodowe noszą dupe wyżej głowy, ale że gazeta robi z tego halo, to już świadczy o poziomie gazety ...
Drogi przedmówców jak nie pracujesz w PWiKU nie nie wypowiadaj się na temat. Sprawa wygląda tak że w dniach w których rozpoczął się stan epidemiologicznym w Polsce w wodociagach brakowało wszystkiego o maseczkach rękawiczkach planach do dezynfekcji pracownicy mogli tylko pomarzyć. Prezes poprostu okłamuje opinię publiczną a jest kilka sposobów żeby w łatwy sposób to sprawdzić. Próbuje odpowiedzialność zrzucić na wszystkich do okoła a prawda jest taka że on jest menadżerem i odpowiada za stan firmy ale nie tylko pod względem finansowym ale i także BHP itp. Zapytajcie kogo chcecie z PWiKU jak to wyglądało na początku. Panie Prezydencie otwórz Pan oczy i zobacz kogo dałeś na stanowisko prezesa i co on robi z tą firmą. Pieniądze to nie wszystko które dostarcza Pan prezes do UM. Drodzy radni reagujcie na sytuację w PWIKu chyba że was stać na ratowanie kolejnej firmy po MZK
Panie Prezesie skoro sieć jest taka szczelna jak Pan mówi to skąd te potężne straty na sieci?